NOWE ZASADY WYNAJMOWANIA LOKALI NALEŻĄCYCH DO MIASTA
Na ostatniej sesji rady miasta radni przyjęli projekt uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali należących do miasta. Jego kluczowym elementem jest przyjęcie systemu punktowego, który ma ułatwić określenie wagi problemów, z którymi boryka się dana rodzina. Projekt zakłada również rezygnację z kryterium pięciu metrów kwadratowych na osobę.
Według aktualnie obowiązujących przepisów o wynajem lokalu należącego do miasta mogą ubiegać się osoby, które osiągają niskie dochody i nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. W praktyce oznacza to, iż wymogi spełniają rodziny, którym przypada 5 metrów kwadratowych na osobę w przypadku mieszkań wieloosobowych. Z pomocy wykluczone były zatem osoby mieszkające w złych warunkach np. w sutenerach czy na ogródkach działkowych albo o skomplikowanej sytuacji zdrowotnej lub prywatnej, jeżeli przekraczały kryterium pięciu metrów kwadratowych.
System punktowy
Według projektu zaproponowanego przez Biuro Spraw Lokalowych Urzędu Miasta, przy opracowaniu którego brali również udział przedstawiciele rady miasta, zmieniają się jednak zasady. Kryterium dochodowe pozostaje bez zmian, rezygnuje się natomiast z zasady pięciu metrów kwadratowych. Kluczowym elementem będzie jednak przyjęcie systemu punkowego, który ma ułatwić określenie wagi problemów danej rodziny. Osoby ubiegające się o mieszkanie będą mogły otrzymać najwyżej 30 punktów w skali.
Osoby starsze i samotne, których nie stać na opłacenie czynszu za swoje lokum otrzymają 20 punktów, rodziny, u których rozgrywa się dramat przemocy i maja założoną niebieską kartę – 10 punktów. Następnie: osoby bezdomne otrzymają sześć punktów, osoby wychowujące dzieci do 18 lub 25 roku życia (w przypadku kontynuowaniu nauki) – 6 punktów.
Będzie można także otrzymać tzw. karne punkty, które będą przyznawane między innymi za zakłócanie tzw. pokoju sąsiedzkiego czy za dewastację dotychczas zajmowanego mieszkania. To właśnie system punktowy zadecyduje o kolejności osób oczekujących na mieszkanie. W przypadku otrzymania równej wartości punktów, obowiązywać będą wytyczne zapisane w ustawie.
T. Lewandowski: „Dotychczasowa regulacja była skierowana na to, by tej pomocy w rzeczywistości nie udzielić”
- Nie skreślając nikogo z prawa do skorzystania z mieszkania od miasta, będziemy jedynie próbowali ocenić pilność i wagę potrzeb mieszkańców znajdujących się w potrzebie – tłumaczy dyrektor Biura Spraw Lokalowych Urzędu Miasta. - Trudno bowiem oczekiwać, aby na mieszkanie dłużej czekała matka samotnie wychowująca dzieci niż samotnie żyjący mężczyzna – uzasadnia.
Uchwałę aprobuje przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej. - Po jej przyjęciu będziemy wiedzieli jakie jest realne zapotrzebowanie na mieszkania w Poznaniu i zniesiemy tę absurdalną zasadę zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych po przekroczeniu pięciu metrów kwadratowych na osobę – przekonuje. - Nie obawiam się powiedzieć tego, że dotychczasowa regulacja była skierowana na to, by tej pomocy w rzeczywistości nie udzielić – dodaje radny Lewandowski.
Koniec z zasadą przekroczenia pięciu metrów kwadratowych
Ze stanowiskiem przewodniczącego klubu radnych Zjednoczonej Lewicy zgadza się Lidia Dudziak (PiS). - To było kuriozum, że odmawiano pomocy osobom, które mieszkały w fatalnych warunkach; na ogródkach działkowych czy w sutenerach ze szczurami, tylko dlatego, że to miejsce przekraczało pięć metrów kwadratowych na osobę – komentuje.
Na ostatnie sesji rady miasta, radni przyjęli projekt uchwały uwzględniający nowe zasady. - Cieszę się, że dojrzeliśmy do tego, by wprowadzić sprawiedliwe warunki najmu mieszkań – mówi radny Tomasz Lewandowski.