KLUB RADNYCH PiS PROPONUJE USTANOWIENIE ZWOLNIEŃ I ULG W OPŁATACH ZA PRZEJAZDY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ
Ze względu na dynamikę zachodzących w powietrzu atmosferycznych zmian, należy dopuścić możliwość podejmowania decyzji o wprowadzeniu uprawnienia do bezpłatnego przejazdu środkami Komunikacji Miejskiej w Poznaniu dla osób korzystających z transportu indywidualnego – przekonuje radny Jan Sulanowski.
Na ostatnim posiedzeniu komisji ochrony środowiska i zieleni miejskiej Jan Sulanowski w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały dotyczący ustanowienia zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy lokalnym transportem zbiorowym. Wynika z niego, iż w przypadku pomiaru przekroczenia poziomu stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 powyżej 150 mikrogramów/m3 – liczonej jako wynik uśredniony pomiarów z danej doby, według stanu z godziny 16, realizowanych na wszystkich stacjach pomiarowych zlokalizowanych na terenie Poznania łącznie (w przypadku awarii jednej ze stacji pomiarowych skutkującej niemożnością wyliczenia średniej dobowej stężeń użyte będą wyniki z pozostałych stacji) oraz powyżej 200mikrogramów/m3, tj. II stopnia zagrożenia (kod pomarańczowy), w tym również powyżej 300 mikrogramów/m3, tj. III stopnia zagrożenia (kod czerwony), liczonej jako wynik uśredniony z jednej stacji pomiarowej zlokalizowanej na terenie Poznania, według stanu z godziny 16, proponuje się, na okres następnej doby, wprowadzenie uprawnienia do bezpłatnego przejazdu środkami Komunikacji Miejskiej w Poznaniu realizowanej na obszarze Gminy Miejskiej Poznań dla osób korzystających z transportu indywidualnego.
Z bezpłatnego przejazdu będzie mogła skorzystać osoba legitymująca się w autobusie lub w tramwaju dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego wraz z osobami jej towarzyszącymi. - Maksymalna liczba tych osób wynosi tyle, ile dany pojazd może przewieźć – informuje Jan Sulanowski.
Czy w ten sposób uda się załatwić problem?
Celem uchwały jest nakłonienie kierowców do poruszania się transportem zbiorowym, w szczególności w dniach, kiedy stężenie pyłu jest największe. Zmniejszenie wydzielania spalin jest pierwszym zagadnieniem, radni Prawa i Sprawiedliwości zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. - Ważnym powodem, dla którego warto wprowadzić tę uchwałę jest wymiar propagandowy. Wówczas pojawi się szansa na to, że zwrócimy uwagę mieszkańców Poznania na stan zanieczyszczeń powietrza – argumentuje Sulanowski. - Jedynym kosztem będzie utrata ewentualnych zysków dla komunikacji miejskiej ze sprzedaży biletów. Nie podejrzewamy jednak, że uchwała spowoduje lawinowe przesiadanie się kierowców do autobusów i tramwajów – uzupełnia.
O pozytywnym przekazanie uchwały mówi przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej, zwraca on jednak uwagę na to, iż w ten sposób nie uda się załatwić problemu. - Emisja z samochodów nie jest dla nas najważniejszym kłopotem. Tak naprawdę należałoby zwiększyć finansowanie wymiany ogrzewania w budynkach i na ten cel zwiększyć środki – przekonuje. - Wydaje mi się, że można o tym rozmawiać i rozważyć takie rozwiązanie – dodaje radny Sternalski. Przewodnicząca komisji ochrony środowiska i zieleni miejskiej Dominika Król informuje z kolei, iż dane z ubiegłego roku nie wskazują na przekroczenie normy podanej w projekcie uchwały.
Halina Owsianna (ZL) uważa, iż warto byłoby te zagadnienie omówić na komisji łączonej. - Powinny spotkać się trzy komisje: ochrony środowiska i zieleni miejskiej, polityki społecznej i zdrowia oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zaprosilibyśmy wtedy przedstawicieli, którzy zajmują się tym tematem fachowo. Obecnie trudno jest mi się odnieść do projektu uchwały – komentuje. - Chciałabym merytorycznej wiedzy fachowców, którzy wyjaśniliby nam, jak to wygląda. Chodzi o to, żebyśmy faktycznie byli do tego pomysłu przekonani i mieli w tym temacie wiedzę – twierdzi Owsianna.
Przewodniczący Marek Sternalski aprobuje ten pomysł, dodając, iż samo poczucie, że zrobiło się coś fajnego dla miasta, może nie wystarczyć w momencie, gdy projekt okaże się martwym przepisem, który de facto nie wniesie niczego pozytywnego.
Radni co prawda zaopiniowali projekt uchwały pozytywnie, będą jednak do tego tematu powracać.