UMORZĄ DŁUGI LOKATORÓW Z WYROKIEM EKSMISJI?
Na dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Miasta rzecznik praw obywatelskich, prezydent miasta oraz organizacje społeczne pracowały nad rozwiązaniem problemu tak zwanych roszczeń regresowych wobec osób z wyrokami eksmisyjnymi.
Świetny Ekonomista
- Dzisiejsze spotkanie wykazało, że dotychczasowa polityka miasta polegająca na wypłacaniu odszkodowań prywatnym właścicielom mieszkań była błędna. W tej chwili to już 56 milionów złotych. Powinniśmy się jednak zmierzyć z budową mieszkań socjalnych. – przekonywał Jaśkowiak.
Problem z tak zwanymi roszczeniami regresowymi wobec osób z wyrokami eksmisyjnymi, które nie mają dokąd się wyprowadzić, narasta w Poznaniu od wielu lat. Osoby, które nie mogły wyprowadzić się do lokali socjalnych zostawały w mieszkaniach prywatnych właścicieli. Następnie, właściciele upominali się o odszkodowanie od miasta co jest zgodnie z art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów. Więc miasto postanowiło kosztami tych odszkodowań obciążyć osoby z wyrokami eksmisji. Jaśkowiak stwierdził również, że nie rozumie, dlaczego poprzednie władze naszego miasta w ogóle wprowadziły takie rozwiązanie.
- Cyfry pokazują, że najlepiej jest budować mieszkania socjalne i komunalne, co z resztą zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej. Rozwiązania podjęte dawniej przez miasto wydają się być działaniami na skróty. Podjętymi, bo komuś się wydawało, że jest świetnym ekonomistą. – stwierdził prezydent miasta.
Umarzamy!
Konsekwencją dzisiejszego spotkania ma być inicjatywa ustawodawcza, która sprawi, że osoba z wyrokiem eksmisji ale nie posiadająca możliwości przeprowadzenia się do lokalu socjalnego, będzie płaciła czynsz jak za mieszkanie socjalne. Podzielono też dłużników na trzy kategorie. Tych z zadłużeniem ale wobec których miasto nie podjęło jeszcze czynności egzekucyjnych. W tym przypadku rada miasta po przez zmianę uchwały miałaby doprowadzić do umorzenia zadłużenia. Druga kategoria, to osoby wobec których już toczą się postępowania. Wobec tych miasto ma doprowadzić do zawieszenia postępowań i podjęcia negocjacji doprowadzających do umorzenia długu. Ostatnia kategoria dotyczy tych, na których wyroki zapadły ale nie rozpoczęły się działania egzekucyjne. Miasto ma powstrzymać się od egzekucji.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się przeprowadzić głęboką rozmowę. Najważniejsze, że w tej sprawie jest tak zwana wola polityczna. Ważne również jest to, iż w rozmowie brali udział przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli oraz Regionalnej Izby Rozrachunkowej. Dzięki temu nasze zobowiązania są realne i możliwe do wprowadzenia w życie. – oświadczył rzecznika praw obywatelskich dr Adama Bodnara.
Starcy, kobiety i trudne sytuacje
Katarzyna Czarnota z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów uważa, że dotychczasowe postępowanie miasta z osobami posiadającymi wyroki eksmisji było niesprawiedliwe. Winę za obecną sytuację ponosi według niej miasto, które nie budowało mieszkań socjalnych. Zwraca też uwagę, iż osoby od których miasto domaga się pieniędzy to osoby starsze, samotne kobiety lub ludzie znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej i pomoc od miasta im się należy.
- My się bardzo cieszymy jako Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów, że w końcu do takiego spotkania doszło, że uczestniczy w nim rzecznik praw obywatelskich ale z doświadczenia podchodzimy do wszystkich tu składanych obietnic z dystansem. Tak długo jak nie będziemy mogli przyjść do osób, z którymi pracujemy i powiedzieć im, iż ich dług został umorzony, tak długo będziemy podchodzić do obietnic z dystansem. - Katarzyna Czarnota o dzisiejszym spotkaniu.