CZAS BY ZAANGAŻOWAĆ OBYWATELI! JAK MA WYGLĄDAĆ BUDŻET OBYWATELSKI?
Trwają prace nad przygotowaniem kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Urząd Miasta Poznania zaprasza do udziału w ewaluacji projektu. - Jesteśmy przekonani, że wspólnie wypracujemy zasady PBO, pozwalające nam na sprawną realizację tego projektu w kolejnych edycjach – przekonuje Sylwia Stec, zastępca dyrektora gabinetu Prezydenta Miasta Poznania.
- W tym roku jesteśmy na ewaluacji ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego i będzie ona po raz pierwszy przeprowadzona w sposób kompleksowy i taki, dzięki któremu uda nam się dotrzeć do jak największej grupy odbiorców – informuje Sylwia Stec. - Bardzo by nam zależało na tym, żeby w tej ocenie wzięły udział osoby zainteresowane PBO, jak również te, które nie słyszały o budżecie. One także będą mogły wypowiedzieć się w tej sprawie; dlaczego nie słyszały i czy będą chciały w nim brać udział – wymienia.
- Zależy nam na tym, aby te grupy interesariuszy były bardzo zróżnicowane, mianowicie będziemy docierać zarówno do mieszkańców, jak i wnioskodawców czy radnych osiedlowych, radnych miejskich oraz członków zespołu ds. PBO – dodaje Stec. Ewaluacja ma służyć temu, aby zastanowić się jak przebiegał Poznański Budżet Obywatelski oraz co można w nim usprawnić i jakie przyświecają mu cele.
Budowanie zaangażowania i społeczeństwa obywatelskiego
- Budżet Obywatelski w Polsce ma raptem 4 lata, to jest oczywiście okres, w którym można się wiele nauczyć, jest sporo wzorców światowych, natomiast w skali Polski to będzie taki eksperyment – tłumaczy Rafał Janowicz (Brand Experience),wykonawca przyszłej ewaluacji. - Celem, który stawia się przed budżetem obywatelskim jest oczywiście budowanie zaangażowania i społeczeństwa obywatelskiego – dodaje.
Punktem wyjścia będzie ocena minionego okresu. - Zastanowimy się co zostało fajnie zrobione, a co jest do poprawy. Jak każda ewaluacja, także i ta będzie miała elementy ocenne, natomiast chcemy się skoncentrować na tworzeniu podstawowych wartości budżetu obywatelskiego, czyli wspólnego wypracowania zasad oraz stworzenia wytycznych dla urzędu, który ten proces prowadzi. Wszystko po to, aby budżet odpowiadał potrzebom różnych grup, ideą jest wypracowanie wspólnie akceptowalnych rozwiązań – zaznacza Janowicz.
Uspołecznienie PBO
Wdrażanie innowacji społecznych, a taką jest niewątpliwie PBO, jest wyzwaniem wymagającym stałego monitorowania i wprowadzania korekt, które pozwolą na osiąganie optymalnych celów. Właśnie dlatego, jak przekonują zgodnie Sylwia Stec i Rafał Janowicz, ważnym elementem jest zewnętrzna ewaluacja jego zeszłorocznej edycji. Zostanie ona przeprowadzona na zlecenie Urzędu Miasta Poznania przez Brand Experience, która posiada doświadczenie w tego typu badaniach.
Głównym założeniem rozpoczynającego się procesu jest jego „uspołecznienie”. Chodzi o to, aby projekt PBO stał się bardziej publiczny i znany poznaniakom. W trakcie badań ewaluacyjnych odbędzie się pięć spotkań warsztatowych: dla mieszkańców Wildy dnia 7 marca o godzinie 17.30 (SP nr 5, ul. Traugutta 42), mieszkańców Nowego Miasta – 8 marca o 17.30 (ZSO nr 4, os. Czecha 59), mieszkańców Jeżyc – 9 marca o 17.30 (Centrum Amarant, ul. Słowackiego 19), mieszkańców Grunwaldu – 10 marca o 17.30 (ZSH, ul. Śniadeckich 54/58) oraz dla mieszkańców Starego Miasta – 11 marca, również o 17.30 (Sala Biała UMP, plac Kolegiacki 17).
Ponadto zorganizowanych zostanie siedem ewaluacyjnych spotkań warsztatowych z udziałem wnioskodawców w minionej edycji PBO, przedstawicieli rad osiedli, pracowników Urzędu Miasta uczestniczących w PBO na różnych jego etapach, przedstawicieli organizacji pozarządowych, seniorów, członków Zespołu ds. PBO16. W procesie przeprowadzone będą także wywiady ewaluacyjne z przedstawicielami klubów rady miasta i wybranych komisji. Do wyżej wymienionych grup zostanie wysłana ankieta internetowa, a do 11 marca będzie ona również dostępna pod adresem: www.poznan.pl/budzetobywatelski
Można spodziewać się telefonu!
W trakcie badań (od 2- 13 marca) zostanie przeprowadzone również telefoniczne badanie ewaluacyjne dla mieszkańców Poznania. Zebrane dane będą porównane z dostępnymi informacjami dotyczącymi budżetów obywatelskich realizowanych w innych polskich miastach.
Ewaluacja zakończy się 30 marca, wówczas Urząd Miasta będzie miał dane do tego, żeby przepracować nową formułę i zacząć ją publicznie ogłaszać. - Zostaną zaprezentowane wyniki, które połączymy z warsztatem wypracowania Zasad PBO17 – wyjaśnia Rafał Janowicz.
Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku w naszym mieście w ramach PBO podzielono pulę 15 milionów złotych: 5 mln zł na projekty ogólnomiejskie i 10 mln (po 2 mln na dzielnicę) na projekty dzielnicowe. Do PBO16 zgłoszono 272 różnych pomysłów, spośród których pod głosowanie mieszkańców poddano 168. W głosowaniu elektronicznym i papierowym wzięło udział 73 tys. osób, do realizacji wybrano 38 projektów.