LEWICA PROPONUJE ZMIANY W BUDŻECIE
Radni Zjednoczonej Lewicy wśród priorytetów wskazanych w poprawkach do budżetu Poznania, wymieniają m.in. pakiet przedszkolno- oświatowy, mieszkaniowy i sportowy. Klub chce także zwiększyć wydatki na zabytki w 2016 roku.
- Dzięki porozumieniu programowemu z Prezydentem Poznania i Klubem Radnych PO wiele z naszych postulatów zostało uwzględnionych w samym projekcie budżetu m.in. 15 mln zł na zwiększenie dostępności miejsc w żłobkach, 30,5 mln budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt, czy modernizację parków (m.in. Wodziczki 3,5 mln, 3,7 mln Czecha/Rusa, 3,3 mln Heweliusza) – wyjaśnia radny Tomasz Lewandowski.
„Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jest nie tylko zapisane w ustawie, ale to przede wszystkim rzeczywiste zadanie miasta”
Wśród propozycji znajduje się m.in. pakiet przedszkolno- oświatowy, w tym ujęte zostały dodatkowe zajęcia z logopedii i korekcyjne dla wszystkich przedszkolaków. Program zakłada także modernizację i rozbudowę placów zabaw przy przedszkolach. Lewica zwraca również uwagę na politykę mieszkaniową. Radni proponują pakiet, w tym 300 tysięcy złotych na dokumentację dokończenia projektu osiedla socjalnego „Darzybór” ze szczególnym uwzględnieniem zaplecza społecznego i 300 tysięcy złotych na dokumentację projektową modernizacji budynku od Policji w Kiekrzu i zaadoptowanie ich na lokale socjalne. Pół miliona złotych natomiast ma zostać przeznaczonych na przyspieszenie procesu sprzedaży mieszkań za bonifikatą.
- Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jest nie tylko zapisane w ustawie, ale to przede wszystkim rzeczywiste zadanie miasta. I w tym kierunku będziemy szli, właściwie już idziemy, bo złagodziliśmy dostęp do tych mieszkań. Dzisiaj np. łatwiej jest się wpisać na listę oczekującą na mieszkania komunalne – mówi w rozmowie z nami radny Tomasz Lewandowski.
- Jeżeli przez politykę mieszkaniową rozumiemy pewne działania skierowane na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, to rzeczywiście to, co działo się w Poznaniu za prezydentury Ryszarda Grobelnego, było zaprzeczeniem tego słowa. Władze samorządowe wychodziły z przekonania, że własne M jest zadaniem każdego poznaniaka. Dość powiedzieć, że państwo od 1990 roku wydaje na programy mieszkaniowe 15- 20 razy mniej niż wydawało za czasów Gierka czy Gomułki. To jest dramat, który generuje mnóstwo problemów – przekonuje szef klubu radnych Zjednoczonej Lewicy.
- Z ostatniego spisu powszechnego wynika, że w Polsce 70 procent ludzi do trzydziestego roku życia, mieszka z rodzicami, a trzydzieści procent z tej grupy, nigdy od tych rodziców się nie wyprowadzi. Bynajmniej nie jest to spowodowane tym, że chcą tam pozostać, ale jest to raczej pewną niemoc czy braki zdolności finansowych. Takie osoby z oczywistych względów rzadziej decydują się na dzieci. Ponadto wspólne zamieszkanie generuje problemy i kłótnie w rodzinie. I międzypokoleniowe i między małżonkami – uzupełnia.
Na sportowo i w przyjaźni ze zwierzętami
Radni Zjednoczonej Lewicy skupiają się także na sporcie. - 1,3 mln na krzesełka na stadionie Żużlowym Golaj, 30 tysięcy na zakup 20 zestawów do Ski rolek do wypożyczalni POSIR na terenie Golęcina, 50 tysięcy na projekt hali balonowej nad pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim na terenie TKKF, 200 tysięcy na projekt hali sportowej przy szkole sportowej na os. Pod Lipami – wymienia radny.
Priorytetem jest również zwiększenie wydatków na ochronę zabytków w przyszłym roku oraz 500 tysięcy złotych dla Ogrodu Zoologicznego. W tym drugim przypadku kwota zostanie przeznaczona na dodatkowe środki dla opiekunów zwierząt i wprowadzenie zasady ich bezpośredniego kontaktu ze zwiedzającymi. - Opiekun będzie opowiadał o zwyczajach zwierzaków, którymi się opiekuje, zapraszał zwiedzających na wspólne karmienie, ponadto zorganizowanych będzie więcej eventów dla zwiedzających np. włączenie się w akcję WWF, eko- edukacja czy nocne wycieczki po Nowym ZOO dla grup – brzmi wyjaśnienie.
Przypomnijmy, że radni mieli prawo zgłaszać swoje propozycje zmian w projekcie budżetu na 2016 rok, do 3 grudnia. W sumie złożono ich 210. Wszystkie poprawki zostaną rozpatrzone na sesji 22 grudnia.