CZY POLSKA TO KRAJ DLA MŁODYCH LUDZI?
W Collegium Da Vinci (dawnej WSNHiD) odbyła się debata kandydatów do sejmu. Organizatorem był Klub Debat UAM. Kandydaci byli przepytywani m.in. z tematów dotyczących gospodarki i edukacji.
W pierwszej rundzie skupiono się na ludziach młodych, przede wszystkim na edukacji. Oto co powiedzieli kandydaci:
Magdalena Derucka (Kukiz'15): Przede wszystkim mamy niską jakość kształcenia na studiach. Musimy zacząć produkować większą ilość wykwalifikowanych pracowników. Nie każdy musi być magistrem.
Marek Niedbała (SLD) o likwidacji gimnazjum: Pomysł polega na tym, aby wrócić do starego podziału, chciałbym zaznaczyć, że zmiana tego systemu nie spowoduje redukcji etatów nauczycieli.
Kandydat SLD wypowiedział się także o młodych naukowcach: Jesteśmy za powstaniem instytucji, która będzie scalała instytucje naukowe z przedsiębiorstwem. Aby te osoby mogły się realizować w sposób szczególny na szczeblu zawodowym.
fot. M.Poprawa/miastopoznaj.pl
B. Wróblewski: „Nasze uczelnie powinny się umiędzynarodawiać”.
Joanna Schmidt (Nowoczesna): Powinniśmy stawiać na wykształcenie zawodowe, aby tą zawodowość wprowadzać także na uczelniach. To szkolnictwo zawodowe nie dotyczy tylko szkół ponadgimnazjalnych, mówimy o sposobie szkolenia.
Bartłomiej Wróblewski (PiS) o studentach zza granicy: Nie widzę problemu, że takie osoby chcą u nas studiować. Nasze uczelnie powinny się umiędzynarodawiać. Naszym punktem odniesienia muszą być najlepsze uczelnie z Europy i ze świata.
Konrad Zaradny (PO) o gimnazjum z własnej perspektywy: Wspominam ten okres bardzo dobrze. Jest to kolejny etap, gdzie jeszcze raz trzeba zmienić środowisko, jest to możliwość poznania kolejnych osób. Można zmienić pewną formułę, ale nie je likwidować.
Kandydat PO o Uniwersytet na Morasku: Campus Morasko jest rewelacyjnym miejscem. Nowoczesna infrastruktura, ciężko byłoby wybudować w centrum takie miejsce. Nie to powinno być wyznacznikiem, gdzie znajduje się uczelnia.
fot. M.Poprawa/miastopoznaj.pl
Głos Eksperta:
Krzysztof Kłosowicz ze związków zawodowych LEWIATAN: Z mojego osobistego doświadczenia najcenniejsi pracownicy, którzy przeszli cały szczebel po kolei: zawodowy, technikum i studia. Najlepiej orientowały się, co się dzieje w firmie i jak ona funkcjonuje.
II runda: Gospodarka
Joanna Schmidt: Innowacyjność rozumiem również w aspekcie edukacyjnym i to od najmłodszych lat. Proponujemy ulgę podatkową dla przedsiębiorstw, które mają własne działy.
Marek Niedbała: Kiedyś umowy zlecenie, uzupełniały te umowy o pracę. W tej chwili doszło do takiej paranoi, że umowy cywilno-prawne zastępują umowę o pracę. I to jest rzecz niedopuszczalna. Aby podnieść stawkę godzinową do 15 zł. Powinna być podwyżka kwoty wolnej od podatku.
fot. M.Poprawa/miastopoznaj.pl
K. Zaradny: „Czuję, że Platforma zaniedbała młode osoby”.
Bartłomiej Wróblewski: Jednym z elementów polityki, w której młodzi ludzie zostają w Polsce jest stworzenie takich warunków przedsiębiorczych w Polsce, aby im to ułatwić. W szczególności tym, którzy dopiero zaczynają. Ważne są zmiany, które do pewnego stopnia upraszczają system podatkowy. Radykalne uproszczenie w życie prawa podatkowego.
Konrad Zaradny: Nie dajmy sobie wmówić, że kwestia emigracji to jest kwestia do uregulowania, którą można zmienić. W sprawie ludzi młodych to nie jest kwestia pojedynczych zaniedbań, ale całej klasy politycznej. Brak np. polityki młodzieżowej. Czuję, że Platforma zaniedbała młode osoby.
Magdalena Derucka: Jeżeli będą padały słuszne, pro-obywatelskie postulaty, nawet ze strony Platformy, my będziemy je popierać i w tym uczestniczyć.
------------
Linki do relacji LIVE (aktywne do 16.10, godzina 18.00)
https://www.periscope.tv/w/1MnxnBXgWMkxO
https://www.periscope.tv/w/1vAxRZXVgMZxl
Przeczytaj poprzedni artykuł!
Z POZNANIA NAD MORZE W 2,5 GODZINY?
