WALKA Z NIELEGALNYMI KONTENERAMI TRWA
Radna Platformy Obywatelskiej Karolina Fabiś- Szulc pyta o to, czy miasto ma wpływ na rozstawiane w mieście kontenery oraz o pomysł na zatrzymanie fali ich powstawania w nowych miejscach. Z nielegalnymi kontenerami na odzież walczy również radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Boruczkowski.
- Na terenie Miasta Poznania wiele kontenerów na odzież jest postawionych nielegalnie. Dookoła wielu powstaje bałagan, w tym sterty ubrań. Wiele z nich nie jest opróżnianych w ogóle bądź nieregularnie. Kontenery, co do zasady, nie służą celom charytatywnym (przekazywaniem odzieży osobom ubogim), lecz celom komercyjnym – przekonuje radny PiS.
- Miasto stara się pobierać opłaty z tytułu bezumownego korzystania z gruntu, lecz biorąc pod uwagę, iż Miasto musi udokumentować zarówno początek, jak i koniec okresu bezumownego korzystania z gruntu, zarazem mając na celu jak najszybsze usunięcie stanu bezprawności , wpływy Miasta z tego tytułu są symboliczne – dodaje.
Karolina Fabiś- Szulc w swojej interpelacji z kolei apeluje o szybkie zajęcie się sprawą szpecących miasto kontenerów. - Wierzę, że spowoduje Pan, że krajobraz naszego miasta przestanie być zaśmiecany tego typu architekturą – czytamy.
Postawienie pojemnika na odzież wymaga odpowiedniej zgody
Na obie interpelacje odpowiedział zastępca prezydenta Maciej Wudarski. - Kontenery na odzież używaną z rozstawiane są przez swoich właścicieli w sposób samowolny, to znaczy bez uprzedniego wystąpienia do zarządcy terenu miejskiego o zgodę. W jednym przypadku przedstawiciel firmy Paweł Trans Paweł Połomski złożył wniosek do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami wraz z mapą przedstawiającą miejsce lokalizacji kontenerów oraz wykazem działek, na których je zlokalizowano, jednakże w tym przypadku kontenery najpierw zostały rozstawione, a dopiero później ich właściciel podjął starania o uzyskanie stosownych zgód. Aktualnie wniosek ten jest rozpatrywany przez WGN – informuje.
Okazuje się, że postawienie pojemnika na odzież używaną na terenie miejskim wymaga uzyskania odpowiedniej zgody. Natomiast w przypadku kontenerów ustawionych w pasie drogowym postępowanie administracyjne prowadzi Zarząd Dróg Miejskich na podstawie ustawy o drogach publicznych. W przypadku kontenerów znajdujących się na pozostałych gruntach miejskich, właściwym do wydania zgody jest Wydział Gospodarki Nieruchomościami, bądź też inne jednostki miejskie, którym powierzono tereny.
– Ponadto informuję, że zgodnie z wnioskiem złożonych do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami przez firmę Paweł Trans Paweł Połomski na terenach będących we władaniu Miasta Poznania postawiono 108 sztuk kontenerów, w 66 punktach Miasta Poznania – dodaje Wudarski.
Warto zauważyć, iż lokalizacja kontenerów ustalana jest na podstawie wizji terenowej przeprowadzanej przez pracowników Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Wizja może być zlecona np. w związku z interwencją mieszkańców lub zgłoszeniem ze Straży Miejskiej o umieszczeniu kontenerów na nieruchomościach miejskich. W trakcie wizji terenowej ustalana jest jego szczegółowa lokalizacja na działce miejskiej, wykonywany jest pomiar powierzchni, jaką kontener zajmuje na nieruchomości oraz dokumentacja fotograficzna. Następnie po ustaleniu właściciela lub użytkownika kontenera jest on pisemnie wzywany do złożenia wyjaśnień: od kiedy, na jakiej podstawie i za czyją zgodą został postawiony kontener.
Nie ma podstaw do tego, aby właścicieli kontenerów karać jak za przestępstwo czy wykroczenie
Po otrzymaniu odpowiedzi lub po terminie wyznaczonym na jej udzielenie, właściciel lub użytkownik jest pisemnie wzywany do zapłaty wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu od daty, którą wskazał w odpowiedzi, a w przypadku braku takiej odpowiedzi, od daty wykonania wizji terenowej. - Z uwagi na fakt, iż kontener stanowi rzecz ruchomą konieczne jest systematyczne przeprowadzanie wizji kontrolnych w celu potwierdzenia jego lokalizacji. Wezwania do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości winny być wystawiane wyłącznie za okresy użytkowania, potwierdzone wizjami terenowymi - potwierdza Wudarski.
- Zgodnie z opinią prawną z dnia 28.07.2015 r. radców prawnych Urzędu, nie ma podstaw prawnych do tego, by Miasto Poznań pobierało od właścicieli kontenerów opłaty w zakresie czynności administracyjnych, które wykonuje w związku z walką z nielegalnymi kontenerami na odzież, np. w związku z wizjami lokalnymi, sporządzeniem dokumentacji, wysyłaniem wezwań do usunięcia kontenerów i zapłaty za bezumowne korzystanie itp. – pisemnie wyjaśnia wiceprezydent Poznania i dodaje. - Zgodnie z wyżej wymienioną opinią prawną, po dokonaniu szczegółowej analizy obowiązujących przepisów prawa, w tym, w szczególności ustaw Kodeks karny oraz Kodeks wykroczeń, jak również ustaw szczególnych, np. Prawo Budowlane, nie ma podstaw prawnych do zakwalifikowania działań właścicieli kontenerów polegających na nielegalnym umieszczeniu na nieruchomościach miejskich jako przestępstwo czy też wykroczenie.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
AFERA MAILOWA. "EWIDENTNA NIELOJALNOŚĆ". I DYMISJA WICEPREZYDENT
