RATUSZ POWININIEN WRÓCIĆ DO MIASTA
Radna Platformy Obywatelskiej Maria Lisiecka- Pawełczak sporządziła interpelację ws. Zwrotu Ratusza. – Miasto ponosi koszty w wysokości kilku tysięcy złotych za każdorazowe wynajęcie sali np. na uroczyste sesje Rady Miasta. Miasto nie ma wpływu na funkcjonowanie Ratusza, a obecny zarządca wyznacza koszty wynajęcia według własnych zasad. Apeluję, aby Ratusz przywrócić Poznaniowi i mieszkańcom – czytamy.
Radna Miasta Poznania przypomina, że w poprzedniej kadencji zostały rozpoczęte rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące przejęcia przez Miasto Ratusza. - Według propozycji poprzednich władz, możliwe było przejęcie w zamian za Muzeum Archeologiczne. Na jakim etapie są obecnie rozmowy? – pyta.
„Prezydium ma prawo do korzystania z sal w tym budynku dla zorganizowania ważnych uroczystości i obchodów, dla których zabytkowe wnętrze Starego Ratusza będzie właściwą oprawą”.
W odpowiedzi zastępca prezydenta Poznania Agnieszka Pachciarz, przypomina, że w 1954 roku decyzją władz Miasta, odbudowany Ratusz został przekazany Muzeum Narodowemu, w celu zorganizowania w nim Muzeum Historycznego Miasta Poznania. Podstawę decyzji stanowiły: Uchwała Miejskiej Rady z dn. 18 grudnia 1953 roku w sprawie przekazania gmachu Starego Ratusza w użytkowanie Muzeum Narodowemu w Poznaniu oraz umowa z dn. 28 grudnia 1953 roku, zawarta pomiędzy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej a Muzeum Narodowym. Zgodnie z treścią tej umowy: „Prezydium ma prawo do korzystania z sal w tym budynku dla zorganizowania ważnych uroczystości i obchodów, dla których zabytkowe wnętrze Starego Ratusza będzie właściwą oprawą”.
M. Rozmiarek: „Uważam, że nowa władza powinna zrobić wszystko, by ten problem jak najszybciej wyeliminować”.
Z radną Lisiecką- Pawełczak zgadza się Mateusz Rozmiarek z Prawa i Sprawiedliwości. - Kwestia przejęcia Ratusza przez miasto poruszana była regularnie od kilku lat. Jeszcze w okresie wiceprezydentury Sławomira Hinca mówiło się, iż sprawa została praktycznie w całości uregulowana, jest na finiszu i przejęcie ostatecznie dojdzie do skutku. Jaki był efekt tych szumnych zapowiedzi widzimy do dziś, ponieważ od tamtej pory nic się nie zmieniło – zauważa radny Poznania.
- Ratusz jest nieodzownym elementem każdego miasta, i, tak jak w przypadku wielu innych miast, powinien być zarządzany przez jego włodarzy. Sytuacja, gdy Sala Renesansowa Ratusza musi być specjalnie wynajmowana na potrzeby zorganizowania Uroczystej Sesji Rady Miasta jest moim zdaniem kuriozalna – stwierdza Rozmiarek. - Uważam, że nowa władza powinna zrobić wszystko, by ten problem jak najszybciej wyeliminować. Tym bardziej, iż nie wygląda on na taki, w przypadku którego pozytywne rozwiązanie sprawy byłoby niemożliwe. Jestem jak najbardziej za przejęciem Ratusza i chciałbym, żeby jeszcze w tej kadencji do tego doszło – dodaje.
Miejsce najważniejszych dla miasta uroczystości
- Ratusz jako symbol Poznania i jego najlepszych tradycji, miejsce najważniejszych dla miasta uroczystości, jest obecnie ogólnodostępnym obiektem użyteczności publicznej, przeznaczonym na potrzeby kultury – informuje Pachciarz. - Zatem zgodnie z obowiązującą umową, organizowane są co roku uroczyste sesje Rady Miasta Poznania z okazji Święta Patronów Piotra i Pawła, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat – uzupełnia.
Zastępca prezydenta Poznania zaznacza jednocześnie, iż w świetle zawartej umowy, Ratusz stanowi mienie Skarbu Państwa, Muzeum Narodowe nie jest właścicielem, lecz najemcą, ponoszącym wszystkie koszty związane z bieżącym utrzymaniem całej nieruchomości, stąd np. wstęp na ekspozycję jest biletowany, z wyjątkiem sobót. Wówczas można zwiedzać muzeum za darmo. Ustalanie wysokości opłat za udostępnienie sal muzealnych na inne cele, należy do wyłącznej kompetencji Dyrektora Muzeum.
Odrębną w przedmiotowych rozważaniach kwestię stanowi samo Muzeum Historii Miasta Poznania
Pachciarz ponadto podkreśla, iż w minionych latach przez Prezydenta Poznania oraz Urząd Miasta były podejmowane różnorodne działania dotyczące przejęcia Ratusza przez Miasto. W tym m.in. wystąpiono do Wojewody Wielkopolskiego z wnioskiem o komunalizację nieruchomości. Mimo procedury odwoławczej, w której wojewoda odmówił nabycia przez Miasto Poznań z mocy prawa nieodpłatnie mienia Skarbu Państwa tj. nieruchomości położonej w Poznaniu, decyzja została utrzymana w mocy. Podjęto również rozmowy w zakresie wprowadzania zmian w funkcjonowaniu wybranych poznańskich instytucji muzealnych: Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Muzeum Etnograficznego, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, a także Muzeum Historii Miasta Poznania. Jednak mimo wielu deklaracji i ustaleń, do dziś nie dokonano żadnych przekształceń.
- Odrębną w przedmiotowych rozważaniach kwestię stanowi samo Muzeum Historii Miasta Poznania. W przypadku zamiaru przejęcia przez samorząd tego podmiotu, w celu włączenia go do innej instytucji kultury lub utworzenia nowej instytucji kultury, konieczny byłby podział polegający na wyłączeniu z Muzeum Narodowego w Poznaniu wyodrębnionej jednostki, wraz z pracownikami i mieniem tej jednostki – informuje w odpowiedzi na interpelacje Agnieszka Pachciarz. - Mając powyższe na uwadze, zmiana status quo zarówno Ratusza, jak i działającego w nim Muzeum, wymaga przede wszystkim określenia celu i zakresu czynności, oraz zabezpieczenia w budżecie Miasta niezbędnych środków finansowych – podsumowuje.
Zamiast spotkania w Ratuszu, spacer po płycie Starego Rynku
O sprawie poznańskiego Ratusza pisał red. Maciej Szefer w artykule: prezydent Komorowski między wyborcami. Wówczas prezydent Bronisław Komorowski nie otrzymał zgody na wiec wyborczy w murach Muzeum Narodowego. W Internecie trwały ostre dyskusje o tym czy była to decyzja polityczna, czy też nie. Filip Kaczmarek, ówczesny szef lokalnych struktur PO skomentował to krótko: Ratusz już dawno temu powinien wrócić do miasta.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JEST NIESPODZIANKA NA LIŚCIE PO - SZYMON ZIÓŁKOWSKI LIDEREM
