ZMIANY CZY KONTYNUACJA W POZNAŃSKIEJ POLITYCE MIESZKANIOWEJ?
W okresie od stycznia do początku lipca Oddział Polityki Mieszkaniowej był częścią Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, który wraz ze spółkami PTBS i ZKZL należał do decernatu podległemu Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Agnieszki Pachciarz. Od 3 lipca powyższe kompetencje zostały przekazane Wiceprezydentowi Arkadiuszowi Staszicy. Oficjalne spotkanie odbyło się dzisiaj w Sali Błękitnej Urzędu Miasta. Wówczas Agnieszka Pachciarz przekazała informacje o dorobku pionu mieszkaniowego swojemu następcy.
Odtąd to właśnie Arkadiusz Staszica, bazując na dotychczasowych osiągnięciach swojej poprzedniczki, zajmie się sprawami ZKZL i PTBS.Warto wspomnieć, że do tej pory oprócz bieżących, typowych zadań, Oddział aktywnie uczestniczył w pracy nad Diagnozą Potrzeb Mieszkaniowych. Do końca czerwca analiza przebiegała terminowo, a przeprowadzone warsztaty z mieszkańcami PTBS i ZKZL zakończono uzyskaniem owocnych materiałów i wniosków, zapewnia Zastępca Prezydenta Agnieszka Pachciarz.
Ponadto Wydział przeprowadził we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu oraz przy udziale urzędników zajmujących się mieszkalnictwem, poradnictwo prawne dla lokatorów mieszkań komunalnych, socjalnych oraz zainteresowanych nimi lokatorów zasobu prywatnego. Od 10 kwietnia do końca czerwca br. udzielono w sumie 83 porady, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. - Charakter problemów i rzeczywista frekwencja pozwoliły ocenić faktyczną skalę problemu - podkreśla Pachciarz.
Modyfikacja zasad udzielania pomocy
- Dla mnie najbardziej interesującą lekturą były wyniki tychże warsztatów z poszczególnymi grupami mieszkańców. Uczestnicyli w nich zarówno radni, jak i urzędnicy. Na tym etapie tę pracę przekazuję w dobre ręce i na ten moment mogę powiedzieć, że praca nad diagnozą była niezagrożona i bardzo sprawnie przebiegała - zaznacza wiceprezydent Agnieszka Pachciarz. - Pozwoliliśmy sobie na badanie satysfakcji i 90 % osób po udzieleniu porad prawnych było zadowolonych z ich jakości. Badania wskazały również na to jaka jest skala i charakter tych porad, 1/3 to byli mieszkańcy mieszkań komunalnych. Oznacza to, że jest duża potrzeba takich porad - dodaje.
Wobec powszechnej potrzeby, przy dużym zaangażowaniu pracowników Oddziału Polityki Mieszkaniowej, rozpoczęto prace nad modyfikacją zasad udzielania pomocy mieszkaniowej. Zapoczątkowane zmiany miały na celu uwzględnienie wyjątkowych, w szczególności społecznych przesłanek do udzielenia pomocy.
Obecnie na mieszkania socjalne oczekuje ok. 2500 rodzin
ZKZL i Oddział Polityki Mieszkaniowej przygotowały również zmianę uchwały dotyczącej zamian mieszkań. - Już pierwsze rekomendacje dotyczące zmian, wskazywały na potrzebę określenia zasad rozliczenia różnic wartości bonifikaty wynikającej z zamiany. Różnica ta wynika z lokalizacji, stanu technicznego i wielkości mieszkania. Niezależnie od wyników audytu zleconego przez Prezydenta Miasta Poznania, oczywista wydaje się zmiana dotycząca tych kwestii - podkreśla Pachciarz. Uchwała ta jest już procesowana i opiera się na stosowanej obecnie praktyce ZKZL.
Aktualnie na mieszkania socjalne oczekuje ok. 2500 rodzin. - Obecny brak potencjału do zapewnienia tychże mieszkań, brak możliwości dokonywania istotnych zmian w zasobie komunalnym oraz deklaracji budowy 4 tysięcy mieszkań, ZKZL przygotował alternatywne możliwości budowy od 1300 do 2600 po 4 000 mieszkań - informuje Agnieszka Pachciarz.
Przyjęto zasadę rozproszonej zabudowy, wykorzystanie lokalizacji z barakami, czyli podniesienie obecnego standardu mieszkań oraz możliwość wyboru lokalizacji uregulowaną stroną formalno- prawną i infrastrukturalną.
A. Pachciarz i A. Staszica podczas spotkania z dziennikarzami.
Alternatywne źródła konstrukcji finansowania inwestycji
Nowością jest także powołanie przez Zastępcę Prezydenta Agnieszkę Pachciarz, we współpracy z Wiceprezydentem Maciejem Wudarskim, zespołu składającego się z Prezesa i pracowników ZKZL, jak również wydziałów związanych z mieszkalnictwem w Urzędzie Miasta (Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Urbanistyki i Architektury oraz Oddział Polityki Mieszkaniowej w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych). Miał on za zadanie ocenić, przedyskutować i wskazać optymalne lokalizacje oraz związane z nimi ryzyko. - Pozwoli to uniknąć poprzednich sporów formalnych pomiędzy ZKZL a Urzędem Miasta - przekonuje Pachciarz.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował także drugą prezentację. Dotyczy ona alternatywnych źródeł i konstrukcji finansowania inwestycji. - Nie opierają się one jedynie na wyborze instytucji czy metody, ale odnoszą się też do poziomu i formy zaangażowania budżetu miasta, w szczególności kwoty dotychczas przeznaczonej na odszkodowanie za niezapewnienie lokali socjalnych - dostrzega Arkadiusz Staszica. - Zapewniam, że zrobię wiele, aby w Poznaniu powstała struktura zajmująca się tylko polityką mieszkaniową. Należy nadać temu znaczącą rangę, gdyż obecnie mieszkania to ogromny problem - uzupełnia.
Obie prezentacje stanowią materiał do dalszych prac zarówno przez wydziały Urzędu Miasta, jak i komisje Rady Miasta.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
INTERNET W MPK, WSPÓLNE KONTO PEKA, CZYLI CZEGO CHCĄ DLA NAS RADNI?
