W PRZYSZŁYM ROKU TAŃSZE BILETY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ, BĘDZIE BILET DLA SENIORA
Maciej Wudarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania do spraw polityki przestrzennej, transportu oraz ochrony środowiska - skierował dzisiaj zaproszenia do burmistrzów i wójtów gmin, z którymi Miasto Poznań zawarło porozumienia międzygminne w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.
Celem tego spotkania jest prezentacja założeń projektu nowej taryfy biletowej transportu zbiorowego. Jedną ze zmian byłoby obniżenie kosztów podróży na trasach dłuższych niż 5 przystanków oraz przesunięcie granicy opłacalności w porównaniu do biletu do 10 minut z 8/9 przystanku na 12 przystanek, a w stosunku do biletu do 40 minut z 28/29 przystanek, co ma szczególne znaczenie dla osób z miejscowości w strefie C, korzystających z karty PEKA - informuje Biuro Prasowe Prezydenta Poznania. W praktyce więc za przejechanie 6 i 7 przystanku zapłacimy 10 gr mniej, za przejazd 8 i 9 4 gr mniej. Te zmiany mogą wejść już o 1 listpada br. Rafał Jankowiak ze Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania uważa, że to dobry pomysł - Choć gdybym ja miał coś zmieniać - obniżyłbym stawkę za 1. przystanek z 60 na 50 groszy. Wtedy skorzystaliby dosłownie wszyscy.
Będzie również bilet dla seniora. Zapowiadał go już od dłuższego czasu prezydent Jaśkowiak. Było to również jeden z punktów podpisanego przez PiS i PO porozumienia. Przypomnijmy, że dotychczas zwolnione z opłat za przejazdy komunikacją miejską w Poznaniu były osoby, które ukończyły 70 lat zarówno te mieszkające w naszym mieście jak i poza nim. Od teraz – zgodnie z propozycją prezydenta, osoby kończące 65 lat płaciłyby rocznie 50zł za poruszanie się w strefie A. Byłaby to duża zniżka dla osób, które normalnie do 70 roku życia przez jeszcze pięć lat wydaliby korzystając z biletów miesięcznych około 5000zł. A tak będzie to tylko 250zł (5 lat po 50zł).
Bilet dla seniora ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 roku, a radni w Poznaniu będą zajmować się tym tematem prawdopodobnie na sesji we wrześniu.
Są jednak takie zmiany w cenach biletów, które nastąpią wcześniej. Radni miejscy podjęli dzisiaj decyzję, że bezpłatny przejazd komunikacją miejską będą miały osoby niepełnosprawne, uczące się do 26 roku życia, bez względu na ich stopień niepełnosprawności. Obecne regulacje nie przewidują żadnych dodatkowych ulg dla osób uczących się, które ukończyły 16 rok życia o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – korzystają one jedynie ze standardowych 50% ulg dla uczniów i studentów. - Chcemy by osoby niepełnosprawne uczące się mogły korzystać z komunikacji miejskiej bez dodatkowych opłat, tak jak przed 16 rokiem życia - tłumaczył na sesji radny Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS). Pomysł poparły wszystkie kluby RM – To racjonalny argument by taką uchwałę podjąć jeszcze przed wrześniem i kolejnym rokiem szkolnym – popierał Marek Sternalski (PO).
Radni więc uchwałę podjęli.