TAJEMNICZE PRACE NAD BILETEM DLA SENIORÓW
- Bilet senioralny to kropla w morzu potrzeb. Trzeba jeszcze stworzyć miejsca do których seniorzy mogliby jechać – przypomina Michał Kucharski, Radny Osiedla Naramowice.
15 stycznia, na spotkaniu w ramach Forum Otwarty Poznań. Prezydent odpowiadał na liczne pytania gości, wtedy też pojawiło się zapewnienie o tym, że bilet senioralny powstanie. – To moja decyzja i Rady Miasta. Bilet będzie i Pan Bajoński nie ma tu nic do rzeczy. Bilet seniorski to będzie przywilej i pozostanie neutralny dla budżetu. Wyliczenia dyrektora ZTM nie są dla mnie miarodajne - potwierdzał prezydent Jacek Jaśkowiak.
Minęły trzy miesiące. O bilecie cisza. Biuro Prasowe Prezydenta miasta informuje oschle. - Zapowiedź prezydenta, dotycząca taniego biletu dla seniora jest nadal aktualna. Pomysł wiąże się jednak ze zmianą budżetu, którą musi uchwalić Rada Miasta. Autopoprawka będzie gotowa prawdopodobnie w czerwcu – potwierdza Daria Pertek. Skoro zagadnienie nie poszło w niepamięć, to musi nad tym pracować Zarząd Transportu Miejskiego. Ze strony uwielbianej przez podróżujących komunikacją miejską instytucji komunikat brzmi następująco. – Mogę tylko zapewnić, że w tej chwili pracujemy nad wprowadzeniem biletu senioralnego, szczegółów nie możemy jeszcze ujawnić – informuje Agnieszka Smogulecka z ZTM.
Tajemniczo jak zwykle
Może to jednostkowy przypadek i prezydent Jacek Jaśkowiak nie chwalił się już więcej tym pomysłem? Uspokaja Michał Kucharski, Radny Osiedla Naramowice. – Podczas spotkania z mieszkańcami Naramowic prezydent potwierdził, że prace trwają. Ważne by wszystko było dopracowane i dobrze funkcjonowało. Bilet senioralny to jednak kropla w morzu potrzeb. Trzeba jeszcze stworzyć miejsca do których seniorzy mogliby jechać – uzupełnił społecznik.
Czerwcowa sesja Rady Miasta, jedyna w tym miesiącu, to sesja absolutoryjna. Nieco odmienne od zwyczajnej sesji spotkanie radnych nie musi być jednak przeszkodą dla przegłosowania zmian w budżecie. – Zmiana budżetu jest możliwa do przeprowadzenia, nie ma z tym problemu – potwierdził Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.
Co i dla kogo?
Bilet na komunikację miejską za pięćdziesiąt złotych - to propozycja dla seniorów. W Warszawie taki bilet działa i korzystający są zadowoleni z tej oferty. – Podczas spotkania na Naramowicach prezydent nie ukrywał, że rozwiązanie ze stolicy się sprawdza – wspomina Michał Kucharski.
W Warszawie taki bilet działa. - Mogą z niego korzystać osoby w przedziale wiekowym 65 – 70 lat. W 2013 roku sprzedaliśmy ponad 70 tysięcy takich biletów. W kolejny roku było to 10 tysięcy więcej – informuje Igor Krajnow z ZTM Warszawa.
Malutka jednostka w urzędniczej machinie jaką jest Centrum Inicjatyw Senioralnych komentuje sprawę jasno – Znamy tę ideę. Wspieramy takie inicjatywy całym sercem. Każda możliwość by poprawić sytuację finansową seniorów to dobry pomysł – potwierdzają z optymizmem.
Według danych statystycznych Urzędu Miasta Poznania z ulgi dla pasażerów pomiędzy 65, a 70 rokiem życia mogłoby skorzystać blisko 30 tysięcy osób w skali roku.
O wszelkich nowościach w związku z biletem dla seniorów będziemy informować. O tym co wydarzy się na sesji Rady Miasta w czerwcu, także. Obiecujemy.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
TO KONIEC Z OGRANICZANIEM DEMOKRACJI?
