POZNAŃSKIE INWESTYCJE DOFINANSOWANE
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oficjalnie potwierdziło uzyskanie z Komisji Europejskiej dofinansowania unijnego z Funduszu Spójności na budowę spalarni odpadów. Na ten cel do stolicy Wielkopolski trafi 330 milionów złotych.
Decyzja ta została wydana niespełna rok po przekazaniu pełnej dokumentacji ekspertom z Komisji Europejskiej. To zwieńczenie ponad jedenastoletniej pracy całego zespołu, który realizował Projekt „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania”.
- Teraz mogę powiedzieć, że mimo wzorców w zakresie projektów hybrydowych na polskim rynku, warto było podjąć wszystkie wyzwania na drodze po fundusze unijne. Przyznana dotacja zgodnie z założeniami będzie stanowiła wkład własny Miasta Poznania w projekt - informuje Bożena Przewoźna, Pełnomocnik ds. realizacji Projektu „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania”. Nietypowość hybrydowej struktury polega na połączeniu środków inwestora prywatnego, którym jest SitaZielonaEnergia oraz Miasta, które pozyskało środki z dotacji unijnej. W ten sposób powstaje spalarnia odpadów.
- Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Współpraca z Partnerem układa się pomyślnie, dlatego teraz największym wyzwaniem, jakie nas czeka to rozliczenia otrzymanych środków - przekazuje Anna Stachowiak, kierownik jednostki realizującej projekt. Poznańska spalarnia odpadów jako jedyna z sześciu budowanych w kraju, powstaje w formule partnerstwa publiczno- prywatnego, z jednoczesnym wykorzystaniem finansowania hybrydowego.
Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec 2016 roku.
Przypominamy, że budowie spalarni towarzyszy kampania „Odzyskaj, korzystaj”. Pisaliśmy o tym tutaj: Pomysł na odpady - dajmy im drugie życie oraz tutaj: Co powiecie na ekologiczne etui lub gry rozwojowe?
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CHARTOWO – RATAJE CZYLI KTO DO RADY OSIEDLA?
