POZNAŃ Z BARDZO DOBRYMI WSKAŹNIKAMI GOSPODARCZYMI
W 2017 roku Poznań po raz kolejny odnotował dobre wskaźniki gospodarcze. Zwiększyła się liczba firm, oddanych do użytku mieszkań i turystów. Rozwinął się przemysł i handel. Poznańskie przedsiębiorstwa zatrudniają coraz więcej pracowników, którzy otrzymują coraz wyższe wynagrodzenie. Wciąż zmniejsza się liczba zarejestrowanych bezrobotnych.
Największy wzrost odnotowano w budownictwie mieszkaniowym. Po raz pierwszy od 37 lat liczba oddanych do użytku mieszkań przekroczyła 4 tys. W skali roku to wzrost o prawie 40 proc. Najwięcej, bo prawie 90 proc. lokali wprowadzają na rynek deweloperzy.
W ubiegłym roku o ponad jedną czwartą zwiększyła się sprzedaż w handlu hurtowym, a o 9 proc. w handlu detalicznym. Największy jest wzrost zbytu paliw stałych, ciekłych i gazowych. O 12 proc. wzrosła wartość sprzedanych produktów przemysłowych - najwięcej w zakresie chemikaliów i wyrobów chemicznych.
Zwiększyła się też liczba samych podmiotów gospodarczych. W 2017 roku ich liczba wyniosła 112,5 tys. Największą popularnością cieszy się działalność w zakresie handlu, naprawy pojazdów samochodów oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.
Stopa bezrobocia jest najniższa w Polsce. W grudniu 2017 r. wynosiła 1,4 proc., czyli o pół punkta procentowego mniej niż rok wcześniej. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o prawie jedną czwartą i wyniosła 5 tys. Nie bez powodu. W skali roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o prawie 5 proc., czyli 155 tys. osób. Największy wzrost zatrudnienia można zaobserwować w firmach, zajmujących się administrowaniem i działalnością wspierającą oraz informatyzacją i komunikacją.
Poznaniacy także coraz więcej zarabiają. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to ponad 5,1 tys. zł (brutto). W skali roku to wzrost o 6 proc. Największą podwyżkę wynagrodzenia odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się gastronomią i zakwaterowaniem, a także przetwórstwem przemysłowym, kulturą, rozrywką i rekreacją. Na uwagę zasługuje też turystyka. Liczba udzielanych noclegów zwiększyła się o 3 proc., a jeszcze więcej - bo o 4 proc. liczba osób, które z tych noclegów korzystają.
Ujemną dynamikę odnotowano jedynie w budownictwie, w którym wartość produkcji sprzedanej zmniejszyła się o 4 proc. przy dodatniej, blisko proc., dynamice sprzedaży produkcji budowlano-montażowej.
(źródło: poznan.pl)