CO PODAROWAĆ BABCI I DZIADKOWI W DNIU ICH ŚWIĘTA?
Kupując lub przygotowując dla kogoś prezent, wyrażamy nasze zainteresowanie oraz uczucia dla tej osoby. Wypada zatem poświęcić temu zagadnieniu chwilę, aby obdarowana przez nas osoba była rzeczywiście ucieszona, wręcz poczuła się rozpieszczona. Dzisiaj skupimy się na naszych Babciach i Dziadkach. To ich święto!
Kwiaty i konwencjonalne prezenty. Kupowane co roku witamy czy inne suplementy diety dla osób starszych. Być może praktyczne, ale czy prezent dla seniorów musi właśnie wpisywać się w kanon: „przyda się”? Taki upominek warto wręczyć bez okazji. Tymczasem w Dniu Babci i Dziadka, warto się nieco wysilić, tak aby podarunek był po prostu miły.
Zainspirują nas sami dziadkowie
- Warto wykorzystać wiedzę o babci i dziadku. Inspiracje zaczerpnąć z tego co lubią, jakie są ich pasje. Najłatwiej jest kupić kwiaty lub jakiś bibelot. Ale czy to na pewno o to chodzi? – Pyta Agnieszka, która prosiła, aby podpisać ją jako „wnuczka z pomysłem”. – A może zamiast wpraszać się na babciną herbatkę, wypieki lub obiadek, dla odmiany sami zaprosimy babcię i dziadka do siebie? Zaserwujemy wtedy swoje specjały. Miła odmiana – dodaje.
Zdaniem osiemnastoletniej Julii dobrym pomysłem wydają się być słodycze. – Moje obie babcie i dziadkowie wprost uwielbiają łakocie. Wiem, że taki słodki upominek zawsze ich ucieszy. Czasami szkoda im pieniędzy, aby kupować i próbować przeróżne słodkości. Mogę zatem w tym kierunku poszaleć – tłumaczy. – Jest teraz wiele koszy ze słodyczami, można z tego skorzystać lub wykonać własny. Powkładać do niego, to co dziadkowie lubią najbardziej, ładnie udekorować. Pomysłowe, estetyczne i przede wszystkim smaczne – uzupełnia swoją wypowiedź Julia.
Prezent od serca. Własnoręcznie wykonany.
- W zeszłym roku wykonałam dla babci i dziadka fotoalbum. Wykorzystałam do tego zdjęcia z ich młodości, oryginalnie podpisałam i zaskoczenie było niemałe – wspomina Asia, studentka pedagogiki. – Kiedy byłam mała wręczałam własnoręcznie wykonane laurki. Takie prezenty od serca chyba cieszą najbardziej. Obie babcie i dziadkowie byli wzruszeni, kiedy ledwie pisząca wnuczka nabazgroliła „kocham was”. Z biegiem lat te dzieła były coraz ładniejsze, bardziej staranne. W końcu jednak uznałam, że jestem zbyt dorosła i przestałam je wykonywać. Może jednak pora do tego powrócić? – Zastanawia się.
- Nie można zapominać o tych, których już materialnie z nami nie ma – rozpoczyna swoją wypowiedź Marta. – Odwiedzam nie tylko babcie, które wciąż cieszą się zdrowiem, ale także groby moich dziadków. Zapalę znicze i powspominam, jak było wspaniale, kiedy byli wśród nas. Zresztą uważam, że to dobry zwyczaj nie tylko od święta. Warto znaleźć chwilę, by zadbać o to, żeby grób zawsze wyglądał na zadbany – dodaje.
Odrobina uwagi
Prezent od serca, drogocenny „drobiazg”. Można się wysilać i kombinować, jednakże najważniejsze jest podarowanie tego, co bezcenne. Swojej uwagi, wspólnie spędzonego czasu i rozmowy, bez spoglądania na zegarek. – Najwspanialszym prezentem jest dłuższe spotkanie z wnukami. Taka zwyczajna rozmowa, na którą zwykle w ciągu tygodnia nie ma czasu. Miło jest dostać kwiaty czy drobny upominek, ale najpiękniejszym prezentem jest właśnie wspólnie spędzony dzień – przekonuje pani Maria, babcia. I warto ten czas podarować, urozmaicając go np. wspólnym wyjściem do teatru. Tego typu rozważania są punktem wyjścia do zapoznania się z bieżącym repertuarem.
Osoby starsze chcą czuć się potrzebne i kochane. W codziennej gonitwie, ludzie zapominają o tym, co najważniejsze – relacjach z bliskimi. Może zatem warto przystanąć na chwilę i znaleźć czas na spotkanie z babcią i dziadkiem, aby pokazać, że są dla nas ważni.