WYJĄTKOWE ATRAKCJE W KAPONIERZE KOLEJOWEJ
15 sierpnia Kaponiera Kolejowa zaprasza na cykl atrakcji, wśród których znajdą się wycieczki, pokój zagadek oraz prelekcja.
Wycieczka pod Kaponierę - godzina 10:30 i 11:30
Na to wydarzenie wstęp jest wolny, nie jest również wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Przewodnicy zapraszają na niezwykłą podróż po historii Kaponiery Kolejowej - miejsca nierozerwalnie wpisanego w historię „Twierdzy Poznań”. Zapraszamy na godzinę zwiedzania, pełną pasji oraz wiedzy o poznańskim węźle kolejowym. Dzięki prezentacji multimedialnej, wyjątkowym zdjęciom oraz opisom związanym z dziejami Twierdzy Poznań, wspólnie spędzony czas będzie niezapomnianym przeżyciem Podczas wycieczki będzie się można dowiedzieć m.in. kim był Kaponier? Jak wyglądał kanonier w Kaponierze?
Pokój zagadek- godzina 14:45 i 13:40
Pokój powstał w efekcie warsztatów tworzenia pokoi zagadek jakie odbyły się w Kaponierze Kolejowej. Jak informują organizatorzy: Kaponiera Kolejowa to miejsce tajemnicze. Nie wiemy jak wykorzystywano te podziemia przez znaczną część ich historii! Czy był tu wojskowy magazyn? Czy mógł być tu jak w wielu obiektach fortecznych areszt? Co działo się tu w czasach powstania wielkopolskiego? Puśćmy więc wodze fantazji. W Twoje ręce dostał się stary list. Po przeczytaniu kilku linijek odkryłeś, że dotyczy Kaponiery Kolejowej w Poznaniu...
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy, których dokonać można tutaj.
1000 lat poznańskiej warowni - prelekcja Jacka Biesiadki
Kaponiera Kolejowa mimo, że ma już niemal 150 lat to obiekt stosunkowo młody w perspektywie dziejów poznańskich fortyfikacji. Poznań był bowiem warownią od samego zarania - przez ponad 1000 lat.Począwszy od grodu książęcego przez umocnienia średniowiecznego miasta, umocnienia nowożytne, poligonalne, na twierdzy fortowej i jej XX wiecznych modyfikacjach skończywszy niemal cały czas Poznań był twierdzą.
Szczegóły fortyfikacyjnych dziejów miasta poznamy podczas prelekcji Jacka Biesiadki - znawcy poznańskich fortyfikacji, współautora publikacji „Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku”.
Na to wydarzenie wstęp jest wolny, nie jest również wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc.
(źródło: Kaponiera Kolejowa)