WEEKEND W KULTURZE
Piątek to początek weekendu i warto ten czas zacząć w wyjątkowej oprawie. W naszym mieście jest kilka propozycji spędzenia dzisiejszego popołudnia i wieczoru. Można skupić się na modzie w teatrze lub odpowiednio rozgrzać przed Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Good Time Radio zaprasza na kolejny koncert z cyklu Friday Live Stage. Tym razem wystąpi zespół PomaU. To górnośląski alternatywny projekt muzyczny, który łączy rap z energetyczną dawką funku, soulu i jazzu. W skład grupy wchodzi 10 osób, a średnia wieku wynosi prawie 30 lat. Koncert rozpocznie się o godzinie 21.30.
Rozgrzewka przed WOŚP
W dodatku w odsłonie bluesowej. Podczas koncertu wystąpią zespoły bazujące na składach grup: Turbo, Rust, Two Timer, Soul, ReVision, Jo Pil, Wybluesowani, Wielka Łódź. Gośćmi specjalnymi będą: Niki Buzz z USA, Piotr Schultz, Wojtek Hoffmann, Grzegorz Kupczyk i Ania Polowczyk. Pomiędzy wystąpieniami odbędą się aukcje płyt i pamiątek występujących wykonawców oraz darczyńców na rzecz WOŚP. Wstęp w zamian za datek do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koncert odbędzie się w Blue Note Jazz Klub. Początek o godzinie 20.00.
Wśród propozycji znajduje się także koncert My Circus My Monkeys pres. Skubas back to SQBASS. – To jeden z najbardziej utalentowanych kompozytorów, autorów tekstów i wokalistów na polskiej scenie muzycznej – słychać głosy fanów. Artysta swoją przygodę zaczął od brzmień drum’n’bass. W 1999 roku dołączył do składu Shamanagurus, pierwszego soundsystemu, promującego ciężkie połamane brzmienia. Następnie rozpoczął współpracę z jednym z czołowych reprezentantów polskiej sceny klubowej. Podczas koncertu oprócz artysty głównego, będzie można również usłyszeć i zobaczyć: Alegria, Artizix oraz Zoo-e z kolektywu DrumObsession. Impreza wystartuje o godzinie 21.00 w Ptapty.
Sztuka o modzie?
Teatr Polski z kolei proponuje spektakl pt. „”Krawiec”. W roli tytułowej zobaczymy Michała Kaletę. Wystąpią także m.in. Piotr Kaźmierczak, Paweł Siwiak, Łukasz Chrzuszcz i Piotr B. Dąbrowski. – Do zrobienia „Krawca” zainspirowało mnie istnienie pewnego typu osób, które możemy nazwać „ofiarami mody”. Mówiąc bardziej precyzyjnie, są to ludzie, którzy istotę swojej osobowości upatrują się w tym, jak wyglądają, a nie w tym kim są. Wydawać by się mogło, że „ofiary mody” to zjawisko marginalne, ograniczające się do określonego środowiska i specyficznego rodzaju ludzi. Otóż nic bardziej mylnego – wyjaśnia Artur Tyszkiewicz, reżyser sztuki.
Tytułowy bohater mówi w sztuce, że moda nami rządzi. – Są to słowa uświadamiające nam, że każdy z nas jest poddany presji wyglądu. Bo moda to nie tylko strój, ale również określenie naszego jestestwa, atrakcyjności i statusu materialnego. Do dobrego tonu bycia zawsze pięknym, młodym i uśmiechniętym – dodaje Tyszkiewicz. Spektakl do obejrzenia o godzinie 19.00.
Tradycyjnie można także zdecydować się na kino. Na przykład w kinie Apollo znajdziecie takie propozycje jak: „Saint Laurent”, „Za jakie grzechy, dobry Boże?” czy „Pani z przedszkola”. Multipleksy natomiast proponują m.in. „Wielką szóstkę”, „Zaginioną dziewczynę” i „Whisplash”.