CO SIĘ DZIEJE DZISIAJ W POZNANIU?
Czas odpocząć od nadmiaru świąt i zatopić się w klimatach codzienności. Zanim jednak to nastąpi, warto skorzystać z oferty kulturalnej w naszym mieście. Trochę się dzieje.
To już kolejny koncert w ramach cyklu Scena jest Twoja. Tym razem wystąpi grupa UNDERTAPE. – To świeży powiew elektroniki połączony z żywymi bębnami i wokalem. Na koncertach duża dawka basu i rytmiczne Lompy, do tego wizualizacje i kosmiczne stroje. Wszystko to tworzy mieszankę, po której jedni wybuchają na parkiecie, a inni wpadają w trans i chillout – czytamy na stronie organizatora. Podczas styczniowych koncertów zespół wystąpi w duecie w wersji klubowej. Koncert odbędzie się w Good Time Radio o godzinie 21.00. Wejście jest bezpłatne.
A może wieczór w teatrze?
Teatr Nowy natomiast zaprasza na spektakl pt. „Dom Lalki”. Jest to projekt luźno powiązany ze sztuką Henryka Ibsena, w którym publiczność ma możliwość przyglądać się życiu zamkniętej grupy ludzi. W pewnym sensie przypomina to Big Brothera, uczestnicy są obserwowani przez kamery, zmuszeni do stałego przebywania w swoim towarzystwie. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 19.30.
Możecie zdecydować się także na spektakl pt. „Oblężenie” Piotra Rowickiego. W ramach przypomnienia warto dodać, że to właśnie ten dramat został uznany za najlepszy, biorący udział w konkursie Teatru Polskiego „Metafory Rzeczywistości”. Autor otrzymał nagrodę Prezydenta Poznania oraz nagrodę publiczności. – „Oblężenie” opowiada historię polskiego księdza, który wraca do Polski z zagranicznej misji po tym jak pada na niego cień podejrzeń o pedofilię. Aby ukryć się przed mediami ksiądz udaje się do domu swojej matki. Spektakl skupia się na przedstawieniu skomplikowanych relacji między księdzem pedofilem i jego matką - czytamy na stronie Teatru Polskiego. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 19.00.
Oddać hołd znanemu poecie
Dzisiaj odbędzie się również wieczór pamięci Stanisława Barańczaka. Po projekcji poświęconego mu filmu dokumentalnego w reżyserii Joanny Malinowskiej, wiersze Zmarłego będą czytać zaproszeni artyści i przyjaciele poety. W roli czytających wystąpią także: rektor UAM Bronisław Marciniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wydruk lub własnoręczny zapis utworów Barańczaka może przynieść każdy. Organizatorzy z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM stworzą w ten sposób w Collegium Maius scenografię tego wydarzenia.
Hołd poecie będzie można również złożyć poprzez wpis do księgi kondolencyjnej. Będzie ona wystawiona w Collegium Maius, w piątek zostanie przeniesiona do Teatru Nowego, gdzie w weekend będzie można oglądać spektakl „Mister Barańczak”. W tych dniach w gmachu teatru zostanie też udostępniona korespondencja Stanisława Barańczaka z Tadeuszem Łomnickim.
Dzisiejszy wieczór pamięci rozpocznie się o godzinie 18.00 w Collegium Maius.