TRZEJ KRÓLOWIE W POLSKICH MIASTACH
W stolicy Wielkopolski pojawi się wielbłąd na kółkach. W Rzeszowie cyrkowiec. Kraków z kolei zaprezentuje hymn Światowych Dni Młodzieży. Sprawdziliśmy, jak przebiega święto Trzech Króli w różnych częściach Polski.
Zacznijmy od Poznania. Tu orszak wystartuje o godzinie 12.00 z placu Wolności. Przed jego rozpoczęciem będą rozdawane korony i śpiewniki. Dodatkową atrakcją będą drewniane postacie trzech Króli, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie przeobrażając się w Kacpra, Melchiora lub Baltazara. Pojawi się także wielbłąd ekologiczny, wykonany z drewna. Dzieci będą mogły się na nim przejechać. O 13:45 rozpocznie się msza św. w Farze pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Balcerka.
W Rzeszowie z wielbłądem prawdziwym
Żywym wielbłądem będzie mógł się natomiast pochwalić Rzeszów. A właściwie wielbłądzicą, wypożyczoną z cyrku „Arena”. Za tę atrakcję zapłaciła Fundacja Akademia Szczęśliwej Rodziny, współorganizująca orszak. Pojawią się także owieczki i pasterze. A na Rynku będzie żywa szopka. – Nowością jest też trasa przemarszu, który przejdzie od parkingu przy hali na Podpromiu, przez Szopena, 3 Maja do Rynku – czytamy na stronie organizatora przemarszu. Pochód tradycyjnie podzieli się na trzy kontynenty. Rycerze i dwórki z Europy będą mieć czerwone stroje, orszak króla Azji zielone, a z Afryki niebieskie. Uroczystości będzie towarzyszyć konkurs fotograficzny dla rodzin. Autorzy najciekawszych zdjęć zrobionych podczas orszaku otrzymają nagrody.
W Krakowie obchody związane ze świętem Trzech Króli będą okazją do zaprezentowania szerszej publiczności hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni i Miłosierni”. Orszakowi towarzyszyć będzie również zbiórka pieniędzy na mieszkania wspierane, w których przebywają osoby i rodziny bezdomne. Wyjaśniając, mieszkania wspierane są miejscem, gdzie osoby bezdomne uczą się samodzielności. Do kwesty dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Uroczyście w stolicy
Orszak narobi także sporego zamieszania w Warszawie. Część ulic w rejonie Starego Miasta zostanie zamknięta. Pochód będzie prowadzić przez: pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, ul. Królewską do ul. Piłsudzkiego. O godzinie 11.00 swoje pięć minut będą mieli uczniowie szkół organizujących orszak. Pojawią się sceny przedstawiające wydarzenia opisane w Ewangelii: „Dwór Heroda”, „Gospoda” na Krakowskim Przedmieściu i „Szałas Pasterzy” na pl. Piłsudzkiego. O godzinie 11.20 ukaże się „Edykt Cezara Augusta”. Jego posłaniec w towarzystwie Rzymskiego Legionu przynosi Kwiryniuszowi edykt o spisie ludności. – W drogę do Betlejem udaje się brzemienna Maryja pod opieką Józefa, przewoził im będzie Anioł Boży, otoczony małymi Aniołkami i Pastuszkami. Po drodze trafią do „Gospody”, czy znajdzie się tam dla nich miejsce? Świętej rodzinie będą towarzyszyć najmłodsi organizatorzy orszaku Trzech Króli. Rodzeństwo, starszych orszakowych aktorów, które nie dorosło chociaż do roli aniołka czy pastuszka, uda się do Stajenki prowadzone przez Mamę lub Tatę w Orszaku Rodzinnym – czytamy na stronie organizatora pochodu w stolicy.
O godzinie 12.00 wspólnie zostanie odmówiona modlitwa „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza. Następnie wyruszy orszak. Około godziny 15.00 natomiast odbędzie się wspólne kolędowanie przy koncercie zespołu „Woda Życia”.
Pobocznych atrakcji jest wiele. W każdej miejscowości mają swoją tradycje, dodają coś „swojego”. Ze świętem związane są także różne zwyczaje, np. podawanie ciasta z migdałem po uroczystym obiedzie czy chodzenie dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymują rogale „szczodraki”. W wielu polskich miastach dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest przez Orszak Trzech Króli. I niech to będzie wspólnym fundamentem.