LOKALNE POTRAWY WIGILIJNE I NIE TYLKO
Na Śląsku pamiętają o czymś takim jak Moczka. Kociewiacy ze wschodniej części Borów Tucholskich mówią o zupie z brzadu (pisownia poprawna). W Inowrocławiu nie jedzą makiełek, ale za to groch z kapustą.
Wypowiadają się: Partycja, pochodzi z rejonu Kociewia w Borach Tucholskich, Robert z Jastrzębia Zdrój i Agata, która wspomina Inowrocław.
Jakie tradycje wigilijne lub szczególne zachowania pamiętasz z rodzinnego Domu?
Patrycja: Pamiętam, że opłatek przynosi do domu kościelny organista. W okresie adwentowym, dzieci przebranie za postacie biblijne. Śpiewając kolędy, obdarowują domowników własnoręcznie zrobionymi kartkami świątecznymi. W wigilię kontynuowana jest tradycja unikania mięsnych potraw, a choinką zawsze jest żywy świerk.
Czy znacie jakieś potrawy, które nie pojawiają się na poznańskich stołach?
Robert: Na Śląsku jest coś takiego jak Moczka. To taki specjalny rodzaj piernika zawiera migdały suszone śliwki i rodzynki. Ma specyficzną konsystencję. Jak koktajl na jogurcie. Kiedyś była to bardziej zupa z suszonymi owocami, gotowana na rosole lub piwie. Dziś to raczej deser podawany z kompotem.
Patrycja: Kiedyś na Kociewiu potrawy były zawsze w liczbie nieparzystej, często jako potrawę, zaliczano składniki poszczególnych dań. Na przykład: Kapustę z grzybami liczono jako 2 potrawy. W biedniejszych rodzinach głównie był podawany śledź z ziemniakami w mundurkach. W bogatszych rodzinach pojawiały sie inne gatunki ryb, a także kluski z makiem. Nietypowa jest zupa z brzadu. To postna zupa z suszonych owoców wraz z kluskami. Niekiedy pojawia się też grzybowa. Mamy oczywiście kapustę z grzybami leśnymi i wigilijny kompot kociewski z suszonych owoców zamiast herbaty. Pamiętam o pierogach z kapustą i naparach ziołowych zamiast herbaty.
Agata: Tak jak w Poznaniu dominuje groch z kapustą, nieznany w wielu miejscach. W zasadzie niedaleko jesteśmy od stolicy Wielkopolski i dużo różnic nie ma. O ile pamiętam to u mnie w domu nie jemy makaronu z makiem. To w sumie tyle. Pamiętajmy, że każdy dom ma swoje tradycje!