POZNAŃSKIE KOLĘDOWANIE I INNE OFERTY KULTURALNE
Święta się skończyły lecz świąteczna atmosfera trwa. Miasto otulają dźwięki kolęd i oratoria. Do wyboru także teatr, a tam coś dla siebie znajdą zarówno osoby chcące trwać w magicznej atmosferze, jak i dla tych, którzy od świąt chcą już nieco odpocząć. Tradycyjnie przedstawiamy kilka propozycji.
Poznański Chór Chłopięcy oraz Urząd Miasta Poznania zapraszają na koncert z okazji siódmej edycji Poznańskiego Kolędowania. Do 18 stycznia świątynie będą wypełnione muzyką, prezentowaną przez zespoły wokalne, chóry, zespoły pieśni i tańca oraz trio jazzowe. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Dzisiejszy odbędzie się o godzinie 11.00 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Będzie można usłyszeć zespół wokalny Artis Sonus. O godzinie 18:45 natomiast w kościele pw. św. Wojciecha rozpocznie się koncert MINIMUS.
Kolędy i pastorałki
Na Boże Narodzenie wystąpią również Słowiki. Publiczność usłyszy fragmenty z oratoriów Georga Friedricha Handla, Johanna Sebastiana Bacha oraz kolędy w opracowaniu Stefana Stuligrosza i Jana Maklakiewicza. Koncert poprowadzi Krzysztof Szaniecki. To wielkie muzyczne wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00 w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego.
Na świąteczny koncert Bożonarodzeniowy „Z wesołą nowiną na Grobli” zaprasza stowarzyszenie „Gloria in Musica” oraz parafia pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu. Wśród wykonawców znajdą się: Chór „ProVobis” i Chór Kameralny Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Słowem wstępu uraczy was Andrzej Lajborek. Wydarzenie rozpocznie się w Kościele Wszystkich Świętych o godzinie 16.00.
Wampir po świętach
Jeżeli natomiast po świętach chcecie odpocząć od świątecznej atmosfery, możecie wybrać się do teatru. W repertuarze znajdziecie np. spektakl „Dr@acula. Vagina dentata”. Bohaterką historii jest Ala, nastolatka, która przekracza próg inicjacji. Zanim jednak zdmuchnie urodzinowe świeczki i przejdzie przez labirynt postaci, w którym spotka zarówno pomocników, mentorów jak i natrafi na kilka pułapek. – Współcześnie mit wampira jest na naszych oczach pożerany przez nowomediowe zachowania ludzkie. Wysysanie sensów w nowomowie internetowej lub kuszenie obietnicami wiecznego piękna to punkty wyjścia dla spektaklu. Motyw wampiryzmu zostaje przez twórców przepuszczony przez takie zjawiska jak konsumpcjonizm, komercja i popkultura – czytamy na stronie Teatru Polskiego.
Na balet
Teatr Wielki proponuje natomiast przedstawienie „Dziadek do orzechów”. Jest to balet w czterech obrazach, z prologiem i epilogiem do muzyki Piotra Czajkowskiego libretto Marius Petipa na podstawie opowiadania E.T.A. Hoffmanna. – Wigilia w domu Radcy. Siedmioletnia Klara i jej młodszy braciszek Fred cieszą się ze świątecznych upominków. Kiedy już się wydaje, że wszystkie prezenty trafiły do swoich właścicieli, dzieci odkrywają pod choinką dziadka do orzechów. Brzydką figurkę o wielkiej głowie i cienkich nóżkach. Klara przygarnia ją z miejsca, a gdy nadejdzie noc, przeżywa wielką przygodę, w której koślawy ludzik okaże się całkiem kimś innym – brzmi opis sztuki. Ta będzie do obejrzenia o godzinie 11.00 i 18.00.
A wy wolicie trwać w świątecznym nastroju czy wręcz przeciwnie, chcecie wyrwać się spod pastorałkowej aury i myślami uciekacie w kierunku imprezy sylwestrowej?