PLAŻE, TRAMWAJ WODNY, KONCERTY – LATO NAD WARTĄ
Koncerty, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z ciekawymi ludźmi - nadchodzący sezon nad Wartą zapowiada się bardzo ciekawie. Od 1 czerwca działają plaże miejskie. Poznaniacy mogą wypożyczyć kajak i motorówkę oraz wypocząć w Przystani w Starym Porcie. Nad rzeką otwarto też wiele punktów gastronomicznych z dodatkową ofertą rekreacyjną.
W tym roku poznaniacy mogą wypoczywać na czterech plażach: na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu. Zostały one wyposażone w taki sposób, by służyć szeroko pojętej rekreacji - pomyślano nie tylko o leżakach, hamakach i parasolach dla spragnionych wypoczynku, ale też np. boiskach do piłki plażowej czy strefach grillowych. Bardzo dużo zmian zaszło w tym roku na Szelągu. Oprócz tradycyjnej plaży powstał tam ogród społeczny, w którym mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny. Tuż obok stanął piękny pawilon z łazienką i kuchnią. Pomysł został zrealizowany przez Miasto ze środków uzyskanych w drodze grantu przez Radę Osiedla Stare Winogrady.
Tak jak w latach ubiegłych, miłośnicy sportów wtodnych mogą wypożyczyć motorówkę (plaża na Szelągu oraz przystań w Starym Porcie) lub kajak i łódź wioślarską (plaża na Ratajach). Na wysokości osiedla Główna oraz na Szelągu dostępne są strefy biwakowe z miejscem na ognisko. Miejsce do rekreacji powstało też na terenie przystani rzecznej w Starym Porcie. Wraz z nadejściem czerwca pojawiły się tam leżaki i parasole. Działa też gastronomia.
Plaże na Wildzie, Ratajach i Szelągu oraz przystań na cyplu to nie wszystko. Nad rzeką działa też kilka punktów gastronomicznych z ofertą rekreacyjną. To m.in. Brzeg Wschodni i przystań Posnania (od strony ul. Wioślarskiej) oraz Barbarka i BurgerKont (w sąsiedztwie Politechniki Poznańskiej) oraz KontenerArt (na Chwaliszewie).
Będzie się działo...
W tym roku nad Wartą nikt nie będzie się nudzić. 29 czerwca odbędzie się Parada Sobótkowa - w tym roku jej trasa będzie biegła z Wildy do Starego Portu. Tak jak w latach ubiegłych, nad Wartą działać będzie kino plenerowe. W tym roku będzie ono mobilne, seanse będą odbywać się w różnych lokalizacjach (na Ratajach, Szelągu, w Starym Porcie oraz w sąsiedztwie Politechniki Poznańskiej). W programie znalazły się też m.in. regaty rzeczne oraz szereg warsztatów i spotkań z ciekawymi ludźmi.
Tramwaj wodny
Pod koniec kwietnia kursowanie rozpoczął tramwaj wodny. Okazja do podziwiania miasta z perspektywy rzeki będzie przez całe wakacje. W tym roku warciańska bimba zatrzymywać się będzie także w sąsiedztwie Politechniki Poznańskiej. Tramwaj wodny kursować będzie na trasie: Katedra (przy ul. Marii Panny) - Politechnika (przy ul. Przystań) - Rataje (przy os. Piastowskim) - Wilda (przy Łazienkach Rzecznych) - Chwaliszewo (przy Starym Korycie) - Szeląg (przy ul. Ugory) - Katedra.
Nie zabraknie dodatkowych atrakcji. Zaplanowano też rejsy dla rodzin, w czasie których na pokładzie organizowane będą animacje dla dzieci i warsztaty ekologiczne.
Nadwarciańskie inwestycje
Oferta rekreacyjna nad rzeką to nie wszystko. Miasto Poznań dba, by jakość wypoczynku była jak największa. Remontowane są zejścia na brzeg, montowane jest oświetlenie, wydłuża się Wartostrada. Miejskie służby dużą wagę przykładają do kwestii porządku i bezpieczeństwa.
W tym sezonie, w okolicach ul. Marii Panny wyremontowane zostały schody, pojawiło się oświetlenie, utwardzona powierzchnia oraz slip, który umożliwi łodziom ratunkowym dostęp do Warty. Wyremontowane zostaną też schody - prowadzące nad rzekę od ul. Zagórze. Przewidziano również udogodnienia dla pasażerów tramwaju wodnego na Szelągu. Na ukończeniu znajduje się budowa schodów wraz z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami na wysokości Parku w Starym Korycie Warty.
W planach są też duże inwestycje. Spektakularnie zapowiada się np. rozbudowa przystani w Starym Porcie. Prace zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszej kolejności powstanie budynek, który będzie zapleczem dla cumujących na cyplu. W środku znajdą się prysznice, toalety i pomieszczenia socjalne. Jeszcze w 2018 roku ogłoszony zostanie przetarg na projekt rozbudowy przystani - docelowo miejsce to ma pomieścić 90 jednostek pływających. Miasto planuje także powstanie przystani nurtowej, zlokalizowanej wzdłuż rzeki, na wysokości Starego Koryta Warty.
Powstają kolejne fragmenty Wartostrady. Tuż przed długim majowym weekendem zakończono prace nad odcinkiem od Mostu Królowej Jadwigi do Mostu Przemysła I. Kolejnym etapem będzie fragment na dolnej terasie Warty, po stronie Starego Miasta, który będzie prowadzić od mostu Królowej Jadwigi. Odcinek biegnący na dolnej terasie rzeki zakończy się na wysokości schodów i pochylni przy Starym Korycie. Fragment do mostu B. Chrobrego będzie biegł już górną terasą. Wyremontowany zostanie też odcinek biegnący przez park Tadeusza Mazowieckiego oraz stara trasa wzdłuż os. Piastowskiego.
Oprócz budowy i modernizacji dróg rowerowych planowany jest też montaż wzdłuż całej trasy energooszczędnego oświetlenia oraz monitoringu wizyjnego - w pierwszej kolejności zostanie on zainstalowany na odcinku od mostu Królowej Jadwigi do mostu Bolesława Chrobrego. W projekcie Wartostrady znajduje się też montaż kolejnych elementów małej architektury, w tym punktów zliczania rowerów, stojaków rowerowych oraz samoobsługowych punktów naprawy rowerów.
Dużą inwestycją będzie renowacja dawnych Łazienek Rzecznych przy ul. Piastowskiej, na którą miasto pozyskało pieniądze z Unii Europejskiej. Budynek, wzniesiony w latach 1924 - 1925, został wpisany do rejestru zabytków. Obiekt zostanie przebudowany, zachowana zostanie jednak jego historyczna forma. Prace mają rozpocząć się we wrześniu 2018 r. Także w tym roku przeprowadzona zostanie renowacja Dziecińca pod Słońcem. Obiekt przy Drodze Dębińskiej to najstarszy poznański ogród jordanowski, na którego terenie znajduje się też kompleks zabytkowych budynków. Do czerwca rozstrzygnięty zostanie też konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną kładki pieszo-rowerowej nad korytem rzeki Warty i Cybiny. Obiekt stanowić będzie połączenie komunikacyjne rejonu Kampusu Politechniki Poznańskiej, czyli tzw. Berdychowa, z południową częścią Ostrowa Tumskiego i lewobrzeżną częścią Poznania w rejonie Chwaliszewa.
Miasto bardzo dba też o kwestie porządku. Kontynuowana jest akcja "Trzymaj czystą Wartę". Montowane są kolejne kosze na śmieci i przenośne toalety. W każdy piątek i sobotę wypoczywającym nad rzeką rozdawane są worki na odpady. To wszystko przynosi efekty i przekłada się na czystość na terenach nadwarciańskich.
(źródło: poznan.pl)