WYJĄTKOWY FESTIWAL FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ "PRZYRODA WARTA POZNANIA"
W dniach 24-25 marca 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (pawilon World Trade Center, wejście od ul. Grunwaldzkiej) odbędzie się Festiwal Fotografii Przyrodniczej "Przyroda Warta Poznania".
Wydarzenie to, dedykowane dla miłośników pięknych obrazów przyrody, pozwoli na dwa dni zapomnieć o otaczającej cywilizacji i przenieść się w świat dzikich zwierząt i przepięknych krajobrazów. Świat, który czasami jest bardzo blisko nas a którego często w codziennym pośpiechu nie zauważamy. Bardzo dobitnie pokaże to Piotr Górny, od którego pokazu "Ptaki - zawsze wokół nas" Festiwal się rozpocznie. Fotografuje on w bliskiej odległości od Bydgoszczy, w której mieszka, a jego zdjęcia ptaków, nawet tych popularnych jak wróble czy sikorki, zachwycają i zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach.
Fot: Piotr Górny
Kolejnym prelegentem, który odkryje przed widzami niedostrzegane piękno, będzie poznański fotograf Maciej Fiszer, autor licznych albumów przyrodniczych. Opowie o ostatnim swoim projekcie fotograficznym, który poświęcił przyrodzie pojawiającej się na nieużytkach i zarastających łąkach. Zdjęcia tych "porzuconych" krajobrazów wykonywał techniką analogową - aparatem wielkoformatowym na slajdach. Efektem jego pracy jest album "Aeternum", z którego materiał będzie można obejrzeć podczas prezentacji.
Trzeci w kolejności prelegent również pokaże, że w swojej "małej ojczyźnie", w bliskiej odległości od domu, można spotkać dziką przyrodę. Będzie nim Michał Bartkowiak, który oprowadzi widzów po dzikiej stronie podpoznańskiej gminy Dopiewo.
Po tych trzech lokalnych pokazach widzów będzie czekał skok na głęboką i zimną wodę. I bardzo odległą, bo będzie to Antarktyda i jej podwodny i lądowy świat. A przeniesie ich tam Bartosz Stróżyński kierownik wyprawy "Trzy Sztuki w Antarktyce", która odbyła się w zeszłym roku pod patronatem Programu Trzeciego Polskiego Radia. Opowie on o tej przygodzie oraz zaprezentuje piękne zdjęcia zwierząt i krajobrazów tej lodowej krainy. W holu przed salą prelekcyjną będzie można również obejrzeć wystawę zdjęć wykonanych podczas tej ekspedycji.
Fot: Bartosz Stróżyńsk
Po dłuższej przerwie obiadowej widzowie będą mogli obejrzeć ostatnie dwa punkty programu tego dnia. Pierwszym będzie pokaz zdjęć Leszka Paradowskiego, artysty, który wykorzystuje naturalne krajobrazy jako tło i miejsce akcji aranżowanych przez siebie alegorycznych scen. Drugim natomiast będzie prezentacja filmu przyrodniczego "Bagna są dobre!" i spotkanie z jego autorami - braćmi Tomaszem i Michałem Ogrodowczykami. Film obrazuje bogatą przyrodę rozlewisk Ujścia Warty a podczas spotkania autorzy opowiedzą o tajnikach realizacji filmu przyrodniczego.
Fot: Leszek Paradowski
Drugi dzień Festiwalu odbędzie się pod hasłem "Jak tekstem, obrazem i dźwiękiem opisać Przyrodę" i będzie to dzień poświęcony blogom, vlogom i fotoblogom przyrodniczym. Prelekcje tego dnia oddane zostaną w ręce fotografów i filmowców, którzy mało tego, że robią piękne zdjęcia, to jeszcze potrafią o tym pięknie pisać i opowiadać.
Pokazy zaczną się od Marka Pióro, autora ornitologicznego bloga "Plamka mazurka", który wraz z rysowniczką Justyną Kierat przeniesie wszystkich w świat Rzeczpospolitej Ptasiej.
Kolejnymi blogerami będą Iwona i Wojciech Gotkiewicz, fotograficzne małżeństwo, miłośnicy Warmii i Podlasia, ze szczególnym uwzględnieniem rozlewisk Biebrzy. Zaprezentują swoje obcowanie z naturą pod wiele obiecującym tytułem "Cztery pory światła".
Po nich zaprezentuje się Marcin Kostrzyński, który w ostatnich dniach stał się sławny na całą Polskę z akcji ratowania wilka potrąconego przez samochód. Jest on znanym popularyzatorem przyrody, autorem telewizyjnego cyklu przyrodniczego "Dzika Polska". W Internecie jest znany jako autor kanału na youtube "Marcin z lasu", na którym prezentuje wspaniałe filmy z życia dzikich zwierząt, realizowane z ukrytej kamery. Będzie można obejrzeć jego najnowsze filmy oraz dowiedzieć się o tajnikach ich realizacji.
Kolejnym prelegentem będzie autor przyrodniczego bloga „Dbaj o bociany" - Krzysztof Konieczny. Pokazem "Wokół bocianiego gniazda" opowie o swoich spotkaniach z przyrodą, ze szczególnym uwzględnieniem ukochanych przez siebie bocianów.
Ostatnim tego dnia blogerem, który się zaprezentuje z pokazem zdjęć, będzie Stanisław Łubieński, autor bloga "Dzika Ochota", opowiadającego o dzikim życiu w wielkim mieście, czyli w warszawskiej dzielnicy Ochota. Jest on też autorem książki "Dwanaście srok za ogon", która uzyskała w 2017 roku prestiżową nagrodę Nike w głosowaniu czytelników.
Cały festiwal zakończy się panelem dyskusyjnym "Jak pisać o przyrodzie", w którym oprócz blogerów, mających tego dnia prelekcje, wezmą udział dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO i znany autor licznych publikacji przyrodniczych, Jacek Karczewski - prezes stowarzyszenia Ptaki Polski, Ewa i Paweł Piątek, autorzy książki "Pasieka Dredziarza".
Oprócz prelekcji festiwalowych widzowie będą mogli obejrzeć w holu przed salą prelekcyjną trzy wystawy fotograficzne - dwie pokonkursowe "Przyroda Warta Poznania" i "Fotograf Roku OW ZPFP" oraz autorską wystawę Bartosza Stróżyńskiego "Trzy Sztuki w Antarktyce".
Będzie można odwiedzić również stoiska firm fotograficznych - Fuji oraz Sigma Pro-Centrum. Będzie można też zakupić książki przyrodnicze na stoiskach Wydawnictwa Poznańskiego, Leśnego Studia Filmowego ORWLP w Bedoniu, księgarni Bookowski a także sprzęt turystyczny na stoisku sklepu Woda Góry Las.
Wstęp na oba dni Festiwalu będzie wolny.
Festiwal organizowany jest przez Okręg Wielkopolski Związku Polskich Fotografów Przyrody. Jest to kontynuacja pod nową nazwą i w nowym miejscu tradycyjnych Poznańskich Dni Fotografii - Festiwalu organizowanego przez ZPFP od 2011 roku.