TANECZNYM KROKIEM
Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia. Jest samym życiem - Havelock Ellis, lekarz, psycholog, pisarz.
Taniec to nic innego jak chęć poruszania się w ulubionym rytmie. Już od momentu narodzin stanowi on integralną część naszego życia. Jako małe dzieci poprzez kołysanie doświadczamy potęgi ruchu w naszym ciele. Taniec to także bardzo ulotny rodzaj sztuki. W przeciwieństwie do sztuki teatralnej, która opiera się na scenariuszu czy muzyki, w której podstawą każdego utworu są stałe nuty, każdy ruch tancerza jest inny, niepowtarzalny. W tańcu sam sobie jesteś narzędziem. Wykorzystujesz całego siebie. Nie tylko to, co potrafisz, ale przede wszystkim to, kim jesteś jako człowiek.
Nie należy zapomnieć, że taniec jest także ciekawą i coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Ma on ogromny wpływ na naszą kondycję fizyczną, a także psychiczną.
Tańcząc, z całą pewnością w przyjemny sposób zrzucamy zbędne kilogramy. Według badań przeprowadzonych dla pisma Journal of Physiological Anthropology wynika, że program ćwiczeń oparty na tańcu jest tak samo skuteczny, jak jazda na rowerze czy bieganie. Dla przykładu taniec towarzyski pomaga pozbyć się w ciągu godziny nawet do 400 kcal! Taniec rzeźbi sylwetkę, wzmacnia i uelastycznia wszystkie mię-śnie ciała oraz poprawia siłę i wytrzymałość.
Dodatkowo taniec wspomaga pracę naszego serca. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z chorobami układu krążenia. Włoskie badania potwierdzają, że stan zdrowia osób z niewydolnością serca, które za formę rehabilitacji wybrały właśnie taniec, znacznie się poprawił. Ponadto odkryto, że taniec pomaga w leczeniu takich schorzeń, jak: bulimia, anoreksja, uzależnienia czy Parkinson. Natomiast wyniki badań dla New England Journal of Medicine wykazały, że taniec zmniejsza też skutki choroby Alzheimera. Co ciekawe, chorzy są w stanie przypomnieć sobie momenty z życia, tańcząc do muzyki, którą wcześniej znali!
Z tańca czerpiemy także korzyści dla naszego zdrowia emocjonalnego. Tańcząc stajemy się bardziej szczęśliwi. Jak każda aktywność fizyczna, tak i taniec wspomaga w organizmie wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Zarówno na treningu, jak i podczas dyskoteki śmiech w trakcie tańca jest zupełnie naturalny. To również doskonały sposób na pozbycie się stresu i zwalczenie depresji. A to problem, który dotyczy bezpośrednio coraz większej ilości ludzi i to na każdym etapie ich życia. Badanie, które opublikowano w piśmie International Journal of Neuroscience wyka-zało, że terapia ruchowa oparta na tańcu nie tylko likwiduje stany depresyjne, ale także uodparnia psychikę, regulując poziom serotoniny i dopaminy w organizmie. Poza tym taniec jest aktywnością społeczną, rzadko kiedy tańczymy sami. Przeważnie z partnerem lub w grupie. Dlatego też pozbywamy się uczucia osamotnienia, nieśmiałości, przełamujemy bariery wstydu, zwiększamy pewność siebie i pozytywne nastawienie do życia. Uprawiając taneczny sport, eliminujemy też napięcie, dzięki czemu zyskujemy ogólne poczucie dobrego nastroju.
Ucząc się tańca, uczymy się także zaufania dla samego siebie. Człowiek, który tań-czy czuję się dobrze we własnym ciele. Żyje w zgodzie z samym sobą. Taniec pozwala nam oderwać się od monotonii, zapomnieć o troskach życia codziennego, a co najważniejsze w pełni wyrazić siebie i to, co w nas nieodkryte i na co dzień niezau-ważalne.
Istnieje nieskończenie wiele powodów do tańczenia. Jednak tak, jak życie trzeba przeżyć, by je zrozumieć, tak i taniec trzeba tańczyć, by poznać jego sens i magię.
Wiktoria Andrzejewska
VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
----------------------
Artykuł powstał w ramach Akademii Dziennikarza - wspólnego cyklu portalu miastopoznaj.pl oraz liceów z Wielkopolski.