POZNAJ TAJEMNICE WYJĄTKOWEGO KOŚCIOŁA
W Poznaniu jest wiele miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających. To obiekty o niezwykłej historii, skrywające w swych murach niejedną tajemnicę.
W związku z obchodami 500-lecia reformacji zwiedzić można dawny protestancki kościół św. Krzyża, a obecnie katolicki – pw. Wszystkich Świętych na Grobli. Budynek był dawniej najważniejszą ewangelicką świątynią w Poznaniu. Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć o jego historii oraz ludziach z nim związanych. Zabytek Otwarty w kościele Wszystkich Świętych będzie również okazją do wysłuchania specjalnego koncertu organowego na dwóch instrumentach.
Wejście: brama wjazdowa od strony ul. Ewangelickiej oraz Mostowej. Wstęp wolny!
13.00 – 18.00 Świątynia ewangelicka – jak to działało?
Przy najciekawszych elementach wyposażenia kościoła znajdą się tablice z informacją na temat poszczególnych obiektów. Czego na podstawie wyposażenia wnętrza kościoła dowiemy się na temat idei reformacji oraz poznańskich ewangelików? Czym protestancka świątynia różni się od kościoła katolickiego? Jak kościół na Grobli prezentuje się i funkcjonuje dziś? Zachęcamy do indywidualnego poszukiwania odpowiedzi!
13.00 – 18.00 Poznańscy ewangelicy. Obrazy z przeszłości wielokulturowego Poznania – wystawa
Na czym polegały zmiany, które pięćset lat temu zapoczątkowało słynne wystąpienie Marcina Lutra? Jak wpłynęły one na mieszkańców Poznania? Jakie ślady pozostawiły po sobie późniejsze dzieje poznańskiego protestantyzmu? Odpowiedzi na te pytania uda się uzyskać dzięki przygotowanej z okazji 500-lecia Reformacji wystawie.
14.10; 15.40; 17.00 Zwiedzanie świątyni z przewodnikiem – z muzyczną niespodzianką na końcu
13.15; 14.45; 16.15 Pojedynek na organy – koncert na dwa instrumenty
Podczas koncertu dwóch organistów zagra równocześnie na dwóch prospektach organowych. Po zaprezentowaniu możliwości instrumentów, będzie można się im przyjrzeć z bliska. O historii wyjątkowych organów, które składają się z ponad 4 tysięcy piszczałek opowie pan Piotr Matuszewski. Dowiemy się m.in. dlaczego w kościele znajdują się dwa prospekty organowe oraz ile głosów można z nich wydobyć.
(źródło: Trakt Króloewsko-Cesarski)