BIAŁY WRÓBELEK WŚRÓD LAUREATÓW
Z ponad 60 spektakli zgłoszonych do II Przeglądu Internetowego Teatru TVP jury wyłoniło finałową dziesiątkę. Wśród wyróżnionych uczestników znaleźli się uczniowie z Poznania. Nasi reprezentanci powalczą o główną nagrodę w kategorii szkół podstawowych. Na tym etapie konkursu jurorem może być każdy.
Szkolna grupa teatralna „Zróbmy Teatr” przygotowała przedstawienie pt. „Biały Wróbelek”. Autorką scenariusza oraz reżyserem jest wychowawczyni klasy 2 b, Renata Biegała. – Cieszę się razem z dziećmi, że dotarliśmy aż do finału. Nasza sztuka to historia o tożsamości, wykluczeniu i poszukiwaniu przyjaźni. To skromna i uniwersalna przypowieść o tolerancji, która chwyta za serca dzieci i dorosłych – tłumaczy autorka. Scenografię do przedstawienia zrobili uczniowie Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Ludmiły Kaźmierczak. Muzykę do spektaklu natomiast skomponował Łukasz Jakubowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zostali najlepsi z najlepszych
Wszystkie prace wysyłane przez uczniów musiały być twórczością własną. W kategorii szkół podstawowych do rywalizacji przystąpiło 13 zespołów. Jury uznało, że tegoroczne propozycje odznaczały się nie tylko wysokim poziomem, ale poruszały także problemy i emocje najbliższe młodym ludziom. Przedstawienia nie unikały trudnych tematów, ponadto podkreślają wartość wspólnej zabawy i pracy na scenie.
Wybór najlepszych nie będzie z pewnością należał do łatwych. Tego zadania podjęło się jury w składzie: Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, Eustachy Rylski, Maciej Wojtyszko, Michał Walczak i Jan Dworak – przewodniczący Krajowej Radiofonii i Telewizji. Ta wspiera inicjatywę Przeglądu i Internetowe Teatru TVP dla szkół.
Przedstawienie o nauce tolerancji
Jurorem może zostać każdy. Głosowanie potrwa do 30 listopada na stronie internetowej www.iteatr.tvp.pl . Aby móc oddać głos, należy się zalogować. W ten sposób można wspierać artystów z naszego fyrtla.
- W przedstawieniu gram szarego wróbelka. Na początku szare wróble nie lubią białego, bo jest inny. Ale na końcu wszystko się zmienia. Nikt nie chciałby być na miejscu białego wróbelka, chociaż tak się zdarza. Razem z dziećmi pokazujemy, jak powinno być – tłumaczy Hugo Woźniak, z grupy teatralnej „Zróbmy Teatr”, uczeń klasy II b.
Pełna lista laureatów zostanie ogłoszona podczas gali finałowej 7 grudnia w krakowskim studiu telewizyjnym Łęg. Transmisję na żywo będzie można oglądać na antenie TVP 1 i TVP Regionalna oraz w Internecie na stronie www.iteatr.tvp.pl . Partnerami Przeglądu są: Instytut Teatralny, Narodowe Centrum Kultury i Fundacja Orange. Koproducentem jest Narodowy Instytut Audiowizualny.