WIELKA ROCZNICA ARSENAŁU
65 lat minęło jak jeden dzień. Galeria Miejska Arsenał przy ulicy Stary Rynek 6 trzyma się w dalszym ciągu w doskonałej formie. Przez te lata nie jednokrotnie zmieniała one swoje miejsce i tożsamość. Przez kilka pierwszych lat istnienia działała na Alei Marcinkowskiego. Pod obecną nazwą istnieje dopiero od 1997 roku.
W Galerii Miejskiej Arsenał podlegającej Urzędowi Miasta Poznania organizowane są różne wystawy artystów polskich i nie tylko, tworzonych zarówno indywidualnie jak i zbiorowo. Co rok organizowanych jest tam ponad 30 wystaw dotykające swoją problematyką wiele rożnych tematów.
Arsenał swoją kolejną rocznice postanowił uczcić w sposób oryginalny. Od 14 listopada do 28 grudnia w galerii odbywają się wydarzenia w ramach trzech projektów składających się jedną całość pod nazwą „Mediamorfozy”. Ich autorami są osoby, które na co dzień właśnie pracują w galerii.
Krok do przodu
Galeria podchodzi szczególnie do swojej rocznicy. – Nie jest to typowa wystawa jubileuszowa, bo skupiamy się nie na przeszłości, lecz przyszłości. Chcieliśmy jednocześnie pokazać, jak ważne są dla nas osoby, które dla nas działają, stąd też w realizację projektu zaangażował się prawie cały zespół kuratorski – wyjaśnia Georgi Gruew, zastępca dyrektora galerii. – Stąd też w ramach projektu Mediamorfozy kuratorzy podzielili się na trzy inne projekty: "Kompletnie bez tytułu...", "Stand by" oraz "TAK – Telewizja Arsenał Krytycznie” – dodaje.
Każdy z tych projektów jest unikatowy na swój sposób. – W ramach pierwszego projektu proponujemy "elektroniczną fetę". Polegać ona będzie na grze świateł i cieni mająca z jednej strony podsumowywać dotychczasowe lata galerii oraz pokazywać gotowość na nowe pokolenia artystów – mówi dalej Georgi Gruew.
Będą one także angażowały przybyłych uczestników. – Jeśli chodzi o projekt "Stand by" odnosić się będziemy do nowych mediów w ramach prezentacji, koncertów i warsztatów. Ten projekt dzieli się na trzy wydarzenia: "In front of their eyes", "Gramy" i "Internet aware" w których skupiamy się na Internecie, grach komputerowych i szeroko rozumianej technologii – kontynuuje.
Wicedyrektor Gruew zapewnia także o atrakcjach dla ludzi młodych. – Z kolei w ramach "TAK - Telewizja Arsenał Krytycznie" odbywać będą się pokazy filmów, a młodzież będziemy angażować w warsztaty i wykłady poświęcone analizie mediów i towarzyszącej jej manipulacji - podsumowuje Gruew.
Będzie ciekawie
Galeria Miejska Arsenał traktuje swoją 65 rocznicę jako dobrą okazje do odświeżenia się, przypomnienia Poznaniakom i wykonania kroku do przodu jeśli chodzi o sztukę i jej promocje. Idzie w przyszłość nie zapominając o swojej przeszłości. Taka próba łączenia tego co nowe ze starym może wyjść galerii bardzo korzystnie.