NA JESIEŃ NAJLEPSZA JEST KSIĄŻKA
Nie trzeba daleko wyjeżdżać ani pójść do klubu, aby dzień czy weekend uznać za udany. Można poczytać w gromadzie lub spotkać się z ulubionymi autorami. Oto alternatywa dla tradycyjnych imprez.
Do niedzieli w Bibliotece Uniwersyteckiej będą trwać dyskusje na temat miejsca zwierząt w ludzkim świecie. Zaproszeni mogą czuć się wszyscy. Zarówno ci, którzy są zainteresowani tematem, jak i te osoby, które dotychczas nie miały styczności z tym tematem. „Troska i Okrucieństwo” to cykl konferencji poświęcony studiom nad zwierzętami, praw zwierząt oraz relacjom ludzko-zwierzęcych. – To próba stworzenia przestrzeni, w której mogą się spotkać źródła, autorytety, pytania, argumenty. Przestrzeni otwartej na dyskusję i efektywny spór, gdzie można budzić wątpliwości, podważać zastane porządki i kruszyć przyzwyczajenia – informuje Biuro Prasowe UAM.
Zaproszenie do wygłoszenia wykładów i do wzięcia udziału w spotkaniach z czytelnikami przyjęli m.in. Przemysław Czapliński, Maciej Fiszer, Olga Tokarczuk, Honorata Korpikiewicz i Dariusz Gzyra. Konferencji będzie towarzyszyć otwarcie czytelni ANIMAL LIBRATION, gdzie zostanie udostępnionych wiele tytułów z dziedziny Animal Studies z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej UAM.
Czy dzieci lubią się bać?
Dzieci lubią historie z dreszczykiem. Rodzinne czytanie tego typu opowiastek odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich. Najmłodsi będą mogli wsłuchać się w głos aktorów Teatru mplusm. Impreza czytelnicza rozpocznie się w sobotę o godzinie 11. Przeczytane zostaną dwie historie: „Detektyw Pozytywka” i „Malutka Czarownica”. Wstęp jest wolny.
W Centrum Kultury Zamek organizowane są spotkania z autorami książek. Najbliższe odbędzie się 20 listopada. Gościem będzie Małgorzata Szejnert, reporterka i pisarka. Laureatka – za książkę „Czarny ogród” – Nagrody Mediów Publicznych COGITO oraz „Górnośląskiego Tacyta”. Za „Wyspę klucz” jurorzy Nagrody Literackiej Gdynia przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2008.
Kulturalnie i z książką
Gościem następnego spotkania, które odbędzie się 24 listopada, będzie Olga Tokarczuk. Dotyczyć ono będzie nowej epickiej powieści, jednej z najbardziej oczekiwanych książek roku – „Księgi Jakubowe”. – Autorka z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism – czytamy na stronie CK Zamek.
Ostatnie listopadowe spotkanie czytelnicze odbędzie się 25 listopada. Będzie to wieczór autorski Bianki Rolando, Joanny Roszak, Dariusza Sośnickiego i Wojciecha Szydy. Jak zapewniają organizatorzy, to ostatnie ogniwo konferencji naukowej Instytutu Filologii Polskiej pt. „Poznań w literaturze, literatura w Poznaniu”.
Listopad może i jest ponurym, szarym miesiącem, ale można nadać mu barw- właśnie czytając. W tym miesiącu będzie ku temu wiele okazji. Nie wspominając o tym, że zawsze można poczytać w samotności i z kubkiem herbaty w ręku.