POZNAŃ STAWIA NA ZIELEŃ. STWORZY M.IN. SIEĆ OGRODÓW SPOŁECZNYCH
W ciągu 5 kolejnych lat Poznań będzie stawał się jeszcze bardziej zielony. Wszystko za sprawą uczestnictwa w projekcie Connecting Nature, w którym stolica Wielkopolski będzie jednym z trzech miast wiodących.
Projekt Connecting będzie realizowany przez 5 lat - od czerwca 2017 do maja 2022 roku. Jego celem jest upowszechnienie w miastach rozwiązań opartych na środowisku (nature-based solutions), dzięki którym miasta będą rozwijać się w sposób zrównoważony, a jakość życia mieszkańców, wbrew postępującym negatywnym skutkom zmian klimatycznych, będzie wzrastać.
Dzięki działaniom projektowym rozwijane będą usługi w obszarze tzw. zielonej infrastruktury. Chodzi między innymi o budowanie sieci ogrodów społecznych, zarówno poprzez tworzenie nowych jaki i stopniowe udostępnianie wybranych ogródków szkolnych i przedszkolnych mieszkańcom, tworzenie punktowych obszarów zieleni w gęstej zabudowie Śródmieścia z udziałem mieszkańców, a także dalszą rewitalizację terenów nadwarciańskich, czy gospodarowanie wodami opadowymi.
Pierwsze dwa ogródki społeczne powstaną jeszcze w tym roku, jeden na Wildzie, drugi na os. Sobieskiego. Jeśli to się sprawdzi, w kolejnych latach tworzone będą kolejne.
Poznań wspólnie z pozostałymi partnerami ma pracować nad stworzeniem modeli, mechanizmów związanych z korzystaniem z dostępnych i nowo tworzonych obszarów zielonych, które pozwolą na replikowanie doświadczeń, zarówno w samym Poznaniu, jak i w innych miastach, nie tylko partnerskich projektu. Jako jedno z miast wiodących podzieli się też swoimi doświadczeniami m.in. w zakresie rozwoju koncepcji plaż miejskich jako tymczasowego zagospodarowania terenów zagrożonych powodzią.
Udział w projekcie to także szansa na międzynarodową promocję Poznania jako miasta zielonego. Miasto wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza będą w 2020 roku organizatorami konferencji międzynarodowej dla partnerów konsorcjum i ekspertów w obszarze rozwiązań opartych o środowisko.
(źródło: poznan.pl)