NAUKA WICIA WIANKÓW
Z okresem Nocy Świętojańskiej nierozerwalnie łączy się puszczanie wianków. Żeby tradycji stało się zadość wianek powinien być wykonany własnoręcznie. W Poznaniu odbędą się warsztaty wicia wianków.
Noc Świętojańska, przypada z 23 na 24 czerwca. Jest ona związana z letnim przesileniem Słońca. Obchodzimy ją w wigilię uroczystości Świętego Jana Chrzciciela.
Jest to święto ustanowione przez władze kościelne, które miały na celu zasymilowanie przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z przesileniem letnim. To właśnie w czasie przesilenia, w najkrótszą noc w roku - z 21 na 22 czerwca - Słowianie obchodzili Noc Kupały, która była też nazywana Sobótką. Było to jedno z najradośniejszych słowiańskich świąt, pełne magii i wróżb. Jego zwyczaje kultywowano mimo postępującej chrystianizacji.
Z czasem Kościół przysposobił święto, początkowo próbując powiązać je z Zielonymi Świątkami, później nadając mu nowego patrona, nazwę i nowe znaczenie rytuałom. W X wieku Kupałę - słowiańskie bóstwo - zastąpiono świętym chrześcijańskim, obierając za patrona Świętego Jana Chrzciciela, którego uroczystość przypada 24 czerwca. Noc Kupały, kojarzona z czarami i sabatem, zmieniła się w Noc Świętojańską. Mimo chrześcijańskiej otoczki i upływu wieków, w ludzkiej pamięci przetrwała jednak jako Noc Kupały.
Bez względu na nazwę - czy jako Noc Kupały, Sobótka czy Noc Świętojańska - jest ona wyjątkowa, zawiera bowiem pamięć minionych wieków i korzeniami sięga prapoczątków naszej kultury.
Koniec czerwca, to tradycyjnie czas puszczania wianków. Zgodnie z tradycja powinny one być wykonane własnoręcznie. Jak uwić wianek? Z pomocą przychodzą „Warsztaty wicia, plecenia i plątania - wianków, koron i opasek”.
Odbędą się one:
24 czerwca (sobota) o godzinie 17:30
25 czerwca (niedziela) o godzinie 12:00
26 czerwca (poniedziałek) o godzinie 17:00
Uwaga: Udział w warsztatach florystycznych jest bezpłatny, ale liczba osób uczestniczących w jednym warsztacie jest ograniczona do dziesięciu. Zgłoszenia do udziału przyjmujemy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., decyduje kolejność zgłoszeń.
Inspirację roślinną do tworzonych wianków będą zdjęcia Macieja Krajewskiego, znajdujące się w Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.