MRÓWKI, KAMIENIE I FORTEPIAN. JAK WYGLĄDA PROGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU ENTER?
Fortepian - to słowo klucz tegorocznej edycji festiwalu Enter. - Udało nam się zaprosić i zgromadzić na scenie najwybitniejszych ludzi obsługujących to narzędzie – podkreśla dyrektor artystyczny wydarzenia Leszek Możdżer. Swój udział w festiwalu będzie miała także przyroda. Zagrają między innymi mrówki i kamienie.
W ramach Enter Enea Festivalu nad Jezioro Strzeszyńskie przyjedzie 14 fortepianów, podczas jednego z koncertów będzie ich na scenie jednocześnie aż 8. - Udało nam się zaprosić i zgromadzić na scenie, tutaj w Strzeszynku, najwybitniejszych ludzi obsługujących to narzędzie. Z Polski i ze świata przyjadą tu najciekawsi pianiści, spotkamy się i będziemy wspólnie uprawiać muzykę fortepianową – mówi Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny wydarzenia. Podkreśla on także, iż jest to dla niego ważne osobiście.
- Co jeszcze bardzo mnie cieszy, to fakt, że w tym roku wychodzimy z naszą muzyką do miasta, zapraszamy mieszkańców do wspólnego grania na fortepianie, który od 9 do 11 czerwca, w weekend poprzedzający festiwal, będzie stał na pl. Wolności – tłumaczy. - Obywatele miasta za jego pośrednictwem będą mogli się z nami połączyć poprzez wibrujące powietrze, czyli dźwięk, bo muzyka łączy ludzi ze sobą, a w tym roku także ludzi i zwierzęta – dodaje.
W otoczeniu przyrody
To właśnie przyroda, a konkretnie mrówki, będą miały swój specjalny udział w projekcie, który zostanie zaprezentowany pierwszego dnia festiwalu (12 czerwca). W tym roku organizatorom udało się bowiem przedłużyć imprezę o jeden dzień. - Zaczynamy projektem nietypowym, do którego zaprosiliśmy mrówki, co jest idealnym zestawieniem, zważywszy na to, że gramy w plenerze i w otoczeniu przyrody – zaznacza Możdżer.
Projekt nazywa się SHIMB i jest Symultaniczną Hybrydą Muzyki Improwizowanej z Bioartem. Muzycznym liderem jest Irek Wojtczak oraz elektroniczna grupa JAAA! Jak podają organizatorzy, eksperyment jest połączeniem kultury z naturą, którą reprezentować będą mrówki. - Widzowie będą mogli je zobaczyć w terrariach, w których zainstalowane będą mikrofony transmitujące dźwięk z wnętrza mrowiska – wyjaśniają.
Przewidziane są również inne atrakcje. W sąsiadującym ze sceną Enter Enea ABC Gallery i Visual ParkuScena odbędą się dwa inne wydarzenia artystyczne. Zaprezentowane zostaną między innymi dwa projekty: „Chlorofil utracony” „Królik, który widział jutro”. Pierwszy z nich jest wystawą odnoszącą się do relacji człowieka ze światem roślin, drugi zaś – monumentalną realizacją rzeźbiarską.
Idea akupunktury kultury
Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi jednak we wtorek. Na początku zaprezentuje się formacja Kwadrofonik i Goście, która przedstawi utwór Steve'a Reicha. Będzie można także usłyszeć duet fortepianowy Leszka Możdżera i Glorii Campaner. Ponadto „wystąpią” śpiewające kamienie, które zostaną sprowadzone z pracowni Pinuccio Schiola.
Program ostatniego dnia festiwalu rozpocznie się wspólnym koncertem trójki wirtuozów fortepianu: Iiro Rantali, dobrze znanego publiczności Enter Enea Festival Michaela Wollnego i Leszka Możdżera. Będzie to występ na cztery fortepiany. - Myślę, że dla gości festiwalu będzie to ciekawe, gdy będą mogli usłyszeć jak z jednego instrumentu można wydobyć tyle światów i zobaczyć, jak każdy z nas wyraża swoje wnętrze za pomocą tego samego narzędzia, jakim jest fortepian – uważa Leszek Możdżer.
Założony przez Jerzego Gumnego, prezesa Fundacji "Europejskie Forum Sztuki" Enter Enea Festival odbędzie się nad Jeziorem Strzeszyńskim już po raz siódmy. Wydarzenie wspiera Miasto Poznań. - Zależy nam na tym, żeby kultura była nie tylko w centrum Poznania, dlatego staramy się realizować ideę akupunktury kultury w różnych częściach miastach – podkreśla zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.