FOBIE, CZYLI CZEGO BOJĄ SIĘ LUDZIE
Każdy na pewno odczuwał strach lub lęk przed czymś albo przed kimś. Czasem ten niepokój jest tak wielki, że na długo zostaje w pamięci. I właśnie w ten sposób rodzą się przeróżne fobie, a czym jest fobia?
To według definicji abstrakcyjny i niekontrolowany napad strachu przed czymś, co w rzeczywistości nie powinno wzbudzać żadnego lęku. Jej objawami są między innymi bóle brzucha, trudności w oddychaniu oraz drżenie całego ciała. Wielu ludzi nie chce się przyznać do takiego rodzaju zaburzeń, bo nie chcą zostać wyśmiani przez resztę społeczeństwa. Ludzie nie potrafią też nazwać swoich fobii, a lęki mają swoje nazwy, bo zdefiniowała je już nauka – przykładem jest arachnofobia – chorują na nią osoby, które odczuwają paniczny strach przed pająkami. Według naukowców jest to jedna z najpowszechniejszych fobii dzisiejszych czasów.
Drugą w kolejności jest klaustrofobia, czyli nieuzasadniony strach przed małymi, zamkniętymi pomieszczeniami. Osoby, które dotyka taka przypadłość, w chwili gdy zostaną zamknięte w niedużej przestrzeni, najczęściej wpadają w panikę. Najczęstszymi objawami klaustrofobii są płacz i przyspieszone bicie serca.
Bywają także dość nietypowe fobie, które dręczą ludzi, na przykład paniczny lęk przed brudnymi i odpychającymi pomieszczeniami. Po ich opuszczeniu opanowany fobią zmienia ubranie, jeśli stwierdzi, że przejęły zapach otoczenia. Są i tacy, którzy odczuwają lęk przed brudnymi rękoma i dopada ich mania dokładnego mycia dłoni, choć te są czyste.
Dzisiejszy świat opanowały obawy i histerie. Jedną z nich jest aurorafobia, czyli nieuzasadniony strach przed…zorzą polarną! Interesująca (choć dokuczliwa) jest także anatidaefobia – czyli lęk przed wzrokiem kaczki. Osoby z takim zaburzeniem boją się, że są obserwowane przez te zwierzęta i muszą unikać z nimi kontaktu wzrokowego. Kolejną fobią, która wzbudza wiele emocji jest genufobia. Dotyczy obawy przed… kolanami. Fobii jest całe mnóstwo, każdego może dopaść jakaś jej odmiana.
Czy takie zaburzenia można leczyć i całkowicie wyzbyć się strachu? Jak się okazuje są one całkowicie uleczalne. Najważniejsze to je zrozumieć i powoli oswajać. Istnieją też różne techniki walki z paraliżującym strachem. Jedną z nich jest relaks. Należy całkowicie się odprężyć i zregenerować, by spojrzeć na swoją przypadłość z przymrużeniem oka. Oczywiście w aptekach dostępne są również środki farmakologiczne, które pozwalają zmniejszyć lęki. Dobrym pomysłem jest także przyłączenie się do grupy wsparcia. Spotkanie z ludźmi cierpiącymi na tę samą przypadłość pozwala poczuć się raźniej i spojrzeć na strach z nieco innej perspektywy, mniej samotniczej. I najważniejsze – przyjaciel dobry na wszystko – nie należy więc zapominać o rozmowie z nim, bo ta prawie zawsze jest lekiem na to, co związane z ludzkimi emocjami i psychiką.
Natalia Kicka
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
---------------------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".