W SOBOTĘ NOC MUZEÓW! 5 MIEJSC GDZIE WARTO SIĘ WYBRAĆ.
Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 20 maja i weźmie w niej udział ponad 30 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek), ale również bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią szeroki i bardzo różnorodny program wydarzeń planowanych specjalnie na ten wieczór.
Z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000 osób! Koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja. Tego dnia bowiem od 1977 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.
W tym roku w Poznaniu planowanych jest mnóstwo wydarzeń. Oferta kulturalna jest bowiem niesamowicie różnorodna, co z pewnością znacząco ożywi miasto. Liczba instytucji biorących udział w Nocy Muzeów sprawia, iż uczestnicy będą musieli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania. Z pewnością pomoże w tym uruchomiona specjalnie na ten wieczór bezpłatna linia tramwajowa M obsługiwana zabytkowym taborem.
Tramwaj linii M. (trzy brygady, tabor historyczny) będzie kursował od 17:00 do 24:00 co 30 minut po trasie:
MADALIŃSKIEGO – Hetmańska – Głogowska – ZAJEZDNIA GŁOGOWSKA – Głogowska – Roosevelta – Święty Marcin – Al. Marcinkowskiego – Podgórna – Dowbora-Muśnickiego – most Św. Rocha – Kórnicka – Jana Pawła II – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca – MADALIŃSKIEGO (kursy odbywające się po godz 21:00 będą się odbywały bez wjazdu do zaj. Głogowska). W tramwaju będą konduktorzy z KMPS ubrani w historyczne mundury.
Co polecamy?
1. REZERWAT ARCHEOLOGICZNY „GENIUS LOCI”, ZABAWKI MIESZKA I DOBRAWKI
g. 11.00-12.30
Warsztaty dla dzieci na wystawie „Rodzina i dziecko w średniowieczu”. Dzieci będą miały okazję poznać i wypróbować zabawki, którymi bawili się ich rówieśnicy sprzed 1000 lat oraz samodzielnie spróbować zapomnianych zabaw. Zajęcia bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: mailowo i telefonicznie do 20.05.2016 r., tel. 61 852 21 67 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">2. BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W POZNANIU, NIEZWYKŁY, UNIKATOWY RENESANSOWY GLOBUS ZIEMI MATEUSZA GREUTERA
g. 17.00-21.00, g. 19.30-19.50 (wykład mgr Rafał Michałowski – Pracownia Kartografii Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu)
Powstały w roku 1632 we Włoszech globus, jest interesującym przykładem przestrzennego modelu kuli ziemskiej. Elementy dekoracyjne to: zdobne kartusze, róże wiatrów i bogata ikonografia przedstawiająca flotę morską czy żyjące w oceanach tajemnicze stworzenia. Walory historyczne podkreślają treści zapisane w kartuszach lub na powierzchni lądów i mórz. Autorem globusa jest Mateusz Greuter, wybitny artysta, twórca map i miedziorytów. Do naszych czasów zachowało się na świecie kilka sztuk jego autorstwa.
3. INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ, ODDZIAŁ W POZNANIU, HISTORIA HYMNU, GODŁA I BARW NARODOWYCH
g. 17.00–01.00
W tym roku przypada 90. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem państwowym. Historia hymnu, godła i barw narodowych jest bardzo interesująca z perspektywy tragicznych lat okupacji oraz następującego po nim okresu Polski ludowej. W omawianym czasie okupant walczył z każdym przejawem polskości, a barwy narodowe towarzyszyły narodowi podczas zmagań na frontach II wojny światowej.
Później nowe władze komunistyczne swoimi decyzjami próbowały zmieniać nasze symbole narodowe, czego przykładem były rozważania nad zastąpieniem Mazurka Dąbrowskiego przez pieś „Ukochany kraj”, do której autorem słów był poeta Konstanty Ildefons Gałczyński.
Władze komunistyczne w Konstytucji z 22 lipca 1952 „pozbawiły” orła z wizerunku godła korony, co miało wynikać z walki z nierównościami klasowymi, które zdaniem nowej władzy symbolizowała monarchistyczna korona.
Przez cały okres Polski ludowej symbole i barwy narodowe towarzyszyły społeczeństwu do manifestowania swoich przekonać, tak było w czerwcu 1956 roku na ulicach Poznaniu, w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu, w czerwcu 1976 roku, czy podczas karnawału solidarności.
Upadek komunizmu w Polsce spowodował również przywrócenie pierwotnego wizerunku heraldycznego orła z koroną na godle.
Podczas Nocy Muzeów zaprezentowane zostaną: wystawa o Polskim Państwie Podziemnym, historia Mazurka Dąbrowskiego, historia barw narodowych, historia godła, gry i zabawy dla dzieci pod hasłem „Polak Mały”, prezentacja pracy Archiwum IPN,
4. BYLI ŻYDZI W POZNANIU. WYCIECZKA ŚLADAMI POZNAŃSKICH ŻYDÓW
Termin i miejsce zbiórki: 20 maja 2017 r., godz. 16 ‒ pod fontanną na pl. Wolności, czas trwania ok. 2 godzin
Trasa wycieczki wiedzie głównie przez Stare Miasto w Poznaniu, po jego dawnej dzielnicy żydowskiej – zacznie się jednak w nowożytnej części miasta na pl. Wolności, zakończy na Starym Rynku. Poprowadzi ją Andrzej Niziołek, autor książki-albumu „Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu”. Będzie on starał się przybliżyć – nie znaną szerzej nawet poznaniakom – historię poznańskich Żydów, pokaże konkretne miejsca i domy z nimi związane, opowie o konkretnych ludziach i związanych z nimi historiach. Poznańska gmina żydowska była kiedyś jedną z największych i najważniejszych w Polsce i ważną w Europie. Wycieczka będzie przebiegać po śladach żydowskich w mieście tak okresu dwudziestolecia międzywojennego (w oparciu m.in. o bezpośrednie wspomnienia poznańskich Żydów), jak i wcześniejszych wieków.
5. WYSTAWA „WIELKOPOLSKA WIEŚ NA SZKLANYCH NEGATYWACH”
g. 17-24 / Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75 (podwórze), wstęp wolny
Na zdjęciach sprzed stu lat zobaczymy wielkopolską wieś: weselników w odświętnych strojach, zdjęcia portretowe wykonane w atelier, fotografie z okresu Powstania Wielkopolskiego. Głównym celem projektu, którego wystawa jest częścią, jest próba rozpoznania utrwalonych na zdjęciach osób, wyjaśnienie okoliczności ich powstania, zidentyfikowanie budynków i miejscowości.
Wystawa przygotowana jest przez Fundację TRES.
Podczas Nocy Muzeów dostępna będzie także ekspozycja archiwalna, dotycząca działalności fotograficznej Witolda Czarneckiego, który od lat trzydziestych działał właśnie w drewnianym zabytkowym pawilonie na podwórzu przy Św. Marcinie 75.
Szczegółowy program dostępny jest tutaj.