TRZECIA ODSŁONA SPOTKAŃ TEATRALNYCH NA GOLĘCINIE
Od poniedziałku Centrum Zjawisk Teatralnych stanie się prawdziwym rajem dla miłośników teatru. Na Golęcinie rozpocznie się kolejny cykl spotkań teatralnych. - To propozycja dla wszystkich ludzi chcących spotkać się we wspólnym działaniu i zdobyć umiejętności przydatne na co dzień – mówi współtwórca wydarzenia Ewa Tetlak.
W tym roku w ramach trzeciej odsłony Teatralnego Golęcina zaplanowano cztery rodzaje warsztatów, wszystkie skupiają się na pojęciu pamięci. Prowadzącymi będą między innymi: Katarzyna Klebba, Małgorzata Walas-Antoniello, Liliana Kortus, Karolina Kontschyts-Jasik oraz Alicja i Jacek Hałasowie. - Celem spotkań jest integracja kilku pokoleń pasjonatów teatru. To propozycja dla wszystkich ludzi chcących spotkać się we wspólnym działaniu i zdobyć umiejętności przydatne na co dzień – wyjaśnia Ewa Tetlak, kostiumograf i współtwórca wydarzenia.
Podczas warsztatów prowadzone będą elementy dramy, praca ze słowem i tekstem, budowanie dialogu, praca z rekwizytami oraz elementy emisji głosu i ruchu scenicznego. Podczas zajęć tanecznych uczestnicy odkryją natomiast techniki taneczne i poznają wspólną tradycję, posługując się pozawerbalnym językiem ciała. - Ruch Qigong to będzie cykl ćwiczeń, który pozwala żyć w lepszym zdrowiu, a zainteresowanym budową lalek teatralnych umożliwia bezpośrednią analizę ruchu człowieka – przekonuje Tetlak.
Zwiększyć świadomość siebie!
Spotkania będą odbywać się w międzypokoleniowych grupach, raz w tygodniu w maju i w czerwcu. - Zapraszamy do wszystkich aktywności, które zwiększają świadomość siebie i swoje ciała oraz mają wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Czy istnieje zależność miedzy kondycją ciała a historią naszego życia? Czym są dla nas rytuały, tradycja, nasze osobiste i wspólne ślady przeszłości? Chcemy wspólnie "przerobić" w sobie te tematy, przybliżyć uczestnikom techniki, które w teatrze wspierają w pracy aktora, tancerza, twórcę lalek teatralnych, a wszystkim innym mogą posłużyć w codziennym życiu – zachęca organizatorka.
W programie znajdują się także otwarte pokazy teatralne artystów związanych z Poznaniem i Bytomiem. Każdy z nich prezentuje inną formę teatralną. Pierwsza prezentacja, czyli "Czym jest prawda" odbędzie się 10 czerwca. - To spektakl dyplomowy Dobrawy Deczkowskiej, który jest efektem współpracy absolwentki UAP z Januszem Stolarskim. Powstał z inspiracji powieścią Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" – tłumaczą twócy wydarzenia.
Uczestnicy zobaczą także „Perpetuum mobile”, czyli trzy etiudy adeptów sztuki z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie i UAP, „Tuż przed snem” Agaty Jędrzejczak i Agnieszki Krauze, „Przeczucie” Dominiki Gryz i Mirandy Walczak, a także „Wyprawę” Omary Karabuluty i Justyny Przybylskiej. Ponadto zapoznać się będzie można również ze spektaklem dyplomowym Kai Gawrońskiej „Rogi, czyli dylematy Arlekina”, który jest odwołaniem do komedii dell'arte oraz „IXXI Ia lotta continua” w reż. Bartłomieja Raźnikiewicza.
Pokazy odbędą się w hali teatralnej lub na jej dziedzińcu. Na wydarzenie można zapisać się drogą elektroniczną: asocjacja2006@ gmail.com lub telefoniczną: 501 776 630.