NA FALI WSPOMNIEŃ, KTÓRE DZIEJĄ SIĘ ZNÓW... DEJA VU
Chyba każdego z nas spotkała kiedyś sytuacja, w której wydawało się nam, że coś, co właśnie przeżywamy miało już miejsce wcześniej, że jakąś rozmowę odbyliśmy już kiedyś. Odnosimy wtedy nieodparte wrażenie, że dzieje się to drugi raz.
Nawet, kiedy znajdujemy się w obcym nam miejscu, obcym otoczeniu i jesteśmy całkowicie pewni tego, że przebywamy tu pierwszy raz, poznajemy to miejsce i okoliczności, jakbyśmy już kiedyś przeżyli to samo. To zjawisko nazywane jest déjà vu. Człowiek czuje się wtedy nieswojo, bo zakłócone zostaje poczucie bezpieczeństwa. Narasta wewnętrzny niepokój i pada pytanie: czy ktoś jeszcze ma podobne odczucia.
Jedni uważają, że zjawisko wywołują wspomnienia z poprzednich wcieleń, byłby to dowód na istnienie wiecznie krążącej i nieśmiertelnej duszy. Ta teoria ma wielu zwolenników. Istniała też inna teoria, według której człowiek miał mieć dwa mózgi. Kiedy jeden z nich miał działać i zapamiętywać obraz, drugi był w stanie snu. W momencie, kiedy następowała zamiana ról wspomnienia miały się na siebie nakładać i tak miało powstawać déjà vu. Teorii tej jednak zaprzeczono, bo badacze odkryli zjawisko paramnezji. To zaburzenie powoduje błędne odtwarzanie wspomnień i nowo powstałe wspomnienia są odbierane przez mózg jako już znane.
Istnieje także teoria, według której zjawisko déjà vu jest wynikiem opóźnienia w przekazywaniu obrazu z jednego oka. Zanim obraz dotrze do mózgu, jest on już znany z drugiego oka. Jednak teoria ta okazała się nieprawdziwa, gdyż zjawisko déjà vu znane jest również osobom niewidomym. Rozpoznają oni zapachy i dźwięki jako już doświadczane wcześniej.
Pewne jest dzisiaj , że zjawisko déjà vu może towarzyszyć zaburzeniom neurologicznym np. może być objawem schizofrenii lub zapowiedzią ataku padaczki. Neurolodzy twierdzą, że déjà vu to czasowe zaburzenie prawidłowego działania zakończeń nerwowych.
Nie istnieje jedno jedyne wyjaśnienie zjawiska déjà vu. Nie wiadomo konkretnie skąd się bierze ani co oznacza, gdyż nie każde musi być objawem choroby czy zaburzeń neurologicznych. Choć są i tacy, którzy twierdzą, że déjà vu może być dowodem na istnienie równoległych światów. Tym rozwiązaniem zagadki interesują się fizycy kwantowi oraz matematycy. Jeśli jest to prawdą, to wszelkie przesunięcia w przestrzeniach równoległych powodują przebicia do naszej świadomości, czyli właśnie prowokują déjà vu.
Współczesna nauka jest w tej chwili bardzo zaawansowana, a mimo to nie udało się jeszcze odkryć jednoznacznej przyczyny występowania tego ciekawego zjawiska. Można je więc, na razie, potraktować jako tajemnicę do odkrycia, każdy ma szansę. Kiedy jednak déjà vu pojawia się zbyt często i ciało reaguje przy tym w dziwny sposób, inny niż zwykle, to zaleca się wizytę u lekarza, bo medycyna potrafi zaradzić déjà vu, istnieją bowiem leki, które potrafią zmniejszyć ilość przeżywanych po raz kolejny…i po raz kolejny wspomnień.
Julia Sterna
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
-----------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".