YSL
Pod tymi trzema literami kryje się jeden z najsłynniejszych projektantów mody, który stworzył jedną z najbardziej ekskluzywnych i pożądanych marek na świecie. Każdy kochający modę na pewno zgodzi się, że dzieła paryskiego projektanta są przełomowe i zachwycające. Podobnie jak jego życiorys, dokonania i inspiracje.
Yves Saint Laurent, a właściwie to Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent przyszedł na świat 1 sierpnia 1936 roku w Oranie w Algierii. Już od dziecka przejawiał ogromne zainteresowanie modą. Nie ograniczał się jedynie do śledzenia panujących wtedy najnowszych trendów, ale sam tworzył swoje kreacje.
W pierwszej połowie lat 50. XX wieku wraz z matką przybył do Paryża, do miasta, które od zawsze było jedną z najsłynniejszych modowych stolic świata. To dało wiele możliwości młodemu, jeszcze nikomu nieznanemu, siedemnastolatkowi. Nikt nie przypuszczałby, że odniesie tak ogromny sukces.
Jako pierwsze zostały zauważone jego szkice. Yves w konkursie zorganizowanym przez Woolmark na projekt sukienki koktajlowej, zajął trzecie miejsce. Następnym krokiem do błyskotliwego sukcesu było zauważenie jego talentu przez redaktora naczelnego ówczesnego Vogue`a. Do dzisiaj pismo uważane jest za świętą księgę mody. Michel de Brunhoff zaproponował nastolatkowi kurs w prestiżowym Chambre Syndicale de la Couture. Dla młodego projektanta była to niewyobrażalna szansa. Niestety wytrzymał tam zaledwie kilka miesięcy, gdyż program kursu ocenił jako przeciętny, a on sam za takiego się nie uważał. Yves już wtedy pomysłami wyprzedzał wszelkie panujące wówczas trendy.
O jego sile charakteru, unikalności i niezłomności może świadczyć fakt, że ponownie wziął udział w konkursie organizowanym przez Woolmark. Tym razem zdobył niepodważalne pierwsze miejsce. Michel de Brunhoff zaaranżował wtedy spotkanie z Christianem Diorem, po którym Dior zatrudnił młodego Yves’a na stanowisko głównego projektanta. Po śmierci Diora to właśnie YSL stanął na czele domu mody Dior. Wydawać by się mogło, że spełniając swoje marzenie, osiągnął też spokój wewnętrzny, nic bardziej mylnego. Kiedy wybuchła wojna francusko-algierska YSL nie został wcielony do wojska z powodu swojej orientacji seksualnej, to odrzucenie mocno wpłynęło na jego zdrowie psychiczne. Kiedy udało mu się pokonać załamanie nerwowe założył wspólnie z Pierrem Bergé własny dom mody.
Lata 60. i 70. to dla niego najlepszy czas. YSL ubrał wtedy i wypromował bitników, czyli awangardowy ruch literacko-kulturowy. To dzięki jego skórzanym kurtkom i wysokim butom bitnicy są do dzisiaj rozpoznawalni. Wprowadził modę na tweedowe marynarki, a w 1966 ubrał kobietę w smoking. YSL to projektant epoki, w której kobiety stawały się buntowniczkami i miały coraz większą świadomość swojej cielesności.
Przeszedł na emeryturę w styczniu 2002 roku. Zmarł 1 czerwca 2008 roku w Paryżu, w wieku 71 lat, jego życzeniem było, by jego prochy rozsypano w rosarium na terenie posiadłości w Marrakeszu.
Dzisiaj YSL to symbol wyrafinowanego gustu, ale projektant nie pozostawił po sobie tylko domu mody i prestiżowej marki, zmienił też sposób myślenia ludzi o modzie, żartując, że…najpiękniejszym makijażem kobiety jest jej pasja, ale kupić kosmetyki jest zdecydowanie łatwiej.
Ada Weinert
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
----------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".