PIERWSZA W HISTORII MAPA POZNANIA PO….JAPOŃSKU
Mapa jest efektem współpracy Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej z biurem Polskiej Organizacji Turystycznej w Tokio.
Jak podkreśla Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, duże zasługi w powstaniu mapy ma Miyuki Ishikawa. To Japonka, która studiowała w naszym kraju i dobrze mówi po polsku. - Gdyby nie ona, mapy by nie było - dodaje Jan Mazurczak, prezes PLOT.
Na mapie, wśród 22 poznańskich atrakcji wymieniono m.in.: Ratusz, Rogalowe Muzeum, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Kolegium Pojezuickie, Kościół Farny, Katedrę, Stary Browar i Jezioro Maltańskie.
Przy powstaniu mapy poznaniacy bardzo ściśle współpracowali z Japończykami. Poznań przygotował materiały do publikacji, fotografie, opracowanie kartograficzne. Natomisat tekst przygotowała strona japońska. Ze względu na wiele niuansów języka japońskiego opisu zabytków postanowiono nie tłumaczyć z języka polskiego, ale stworzono nowy tekst, w pełni dostosowany do wymogów języka japońskiego.
Pierwsza w historii mapa Poznania po japońsku.
Mapa została wydrukowana w Japonii i jest dostępna m.in. w biurze POT w Tokio, podczas różnego rodzaju spotkań i targów. W Poznaniu fizycznie mapa nie jest jeszcze dostępna, ale PLOT liczy, że przy okazji kolejnego spotkania z Japończykami uda się dostarczyć egzemplarze. Póki co mapa jest do pobrania w formie elektronicznej.