WIOSNA ZWIASTUNEM SEZONU FESTIWALOWEGO
Sezon otworzy Short Waves Festival – międzynarodowy przegląd najlepszych filmów krótkometrażowych. O imprezie, dyrektor Szymon Stemplewski mówi: „krótko, treściwie, różnorodnie”. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „beyond borders”.
Program festiwalu to nie tylko pokazy konkursowe, ale także wydarzenia specjalne, które sprawdziły się w poprzednich edycjach. Organizatorzy przygotowali także kilka nowości. - Krótko, treściwie, różnorodnie. Takie jest Short Waves. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „beyond borders” - mówi Szymon Stemplewski, dyrektor festiwalu. - To obrazuje postępujący proces zacierania się granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki, a także spadek znaczenia podziału na twórców i odbiorców kultury – podkreśla z kolei Emilia Mazik, koordynatorka programu SWF2017.
Motto imprezy wyraża umowność granic geograficznych we współczesnym świecie wobec zjawisk takich jak kryzys migracyjny czy nowe ruchy i zjawiska społeczne, umocowane jedynie w wirtualnym świecie. Hasło – jak podkreślają organizatorzy, stanowi trop interpretacyjny i zachęca do pogłębionej refleksji zarówno nad wielością tematów i wątków, podejmowanych w ramach realizowanego programu.
Short Waves Festival to sieć filmowych wydarzeń, rozproszonych w przestrzeni miejskiej. Trzonem są pokazy konkursowe, czyli zestawy starannie wyselekcjonowanych filmów krótkometrażowych. Obejmują one cztery kategorie: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Dances With Camera i eksperymentalne unxpctd.mov.
„Konkurs wieloletni to ukłon w stronę organizacji pozarządowych, którym w takim trybie łatwiej jest pewne działania planować”
- Istotnym punktem programu pozakonkursowego jest w tym roku fokus na kino niemieckie, w ramach którego zaprezentowane zostaną sety filmowe z m.in.: Zebra Poetry Film Festival oraz Kurzfilmtage Oberhausen, retrospektywa Christopha Girardeta oraz wystawa Matthiasa Wermke i Mischy Leinkaufa. W programie znajdą się także krótkie animacje i fabuły z zeszłorocznych nominacji oskarowych - Oscar Nominated Shorts oraz program filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nowych propozycji pojawi się sekcja krótkich metraży podejmująca temat odmienności seksualnej, kulturowej i rasowej New Queer Visions – wyjaśniają organizatorzy.
Ważną część programu stanowią sekcje filmowe dedykowane konkretnym grupom wiekowym, dzieciom: SWF Familijnie oraz seniorom: program Stary Człowiek i Może. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się unikatowy set wideoklipów Saving Pop Culture z Kurzfilmtage Oberhausen. Nie zabraknie wydarzeń specjalnych, takich jak Kino Fusion czy Random Home Cinema, czyli słynnych już pokazów w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków. Podczas festiwalu odbędzie się wiele spotkań i dyskusji branżowych w ramach European Short Pitch i Poznan Industry Weekend, w tym warsztaty projektowe i scenopisarskie. Program dopełnią afterparty w klubie festiwalowym, który w tym roku mieści się w klubie LAS na Małych Garbarach. Wydarzenia odbędą się w kilkunastu miejscach na terenie Poznania: w kinach studyjnych, klubach i centrach kultury.
Festiwal od dziewięciu lat organizowany jest przez fundację Ad Arte. W ubiegłym roku uzyskała ona jedna z najwyższych ocen w otwartym konkursie na wieloletnią dotacje od miasta. W 2017 roku otrzyma na ten cel 320 tysięcy złotych. Podobnie będzie w następnych dwóch latach. Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski mówi, iż celem jest stabilny rozwój kluczowych projektów na mapie kulturalnej Poznania. - Konkurs wieloletni to ukłon w stronę organizacji pozarządowych, którym w takim trybie łatwiej jest pewne działania planować – uzupełnia.
Short Waves Festival potrwa od 21 do 26 marca. Pełen program dostępny jest na stronie www.shortwaves.pl