POZNAŃSKA KULTURA ODŻYJE?
Dwie poznańskie instytucje kultury: Biblioteka Raczyńskich i Centrum Kultury Zamek otrzymają łącznie ponad 28,5 mln zł dofinansowania. Dzięki temu zmodernizowane zostaną przestrzenie, w których realizowane będą nowe projekty kulturalne, a mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do unikatowych poznańskich zbiorów bibliotecznych.
Instytucje otrzymają dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na projekty zgłoszone w drugim naborze do konkursu w ramach priorytetu „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie łącznie dziewięciu projektom, w tym dwóm placówkom z Poznania: „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych” oraz „Konserwacja reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu i ich adaptacja cele efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”.
- Skutecznie zawnioskowaliśmy o prawie 30 milionów złotych na poznańską kulturę. Dziękuję za dobrą, merytoryczną robotę – komentuje prezydent Jacek Jaśkowiak. Poznań uzyskał prawie 20 procent całkowitej kwoty dofinansowania w tym rozdaniu. - Wysoka ocena poznańskich wniosków świadczy o tym, że były one bardzo dobrze przygotowane – przyznaje zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. - Bardzo cieszy mnie fakt, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy zyskają nowe możliwości w zakresie korzystania z poznańskich zasobów bibliotecznych oraz nowe atrakcyjne przestrzenie, a w nich nowe formy i działania kulturalne, w tym warsztaty, wystawy czy spektakle – dodaje.
„To dla nas ogromna szansa na poszerzenie naszego programu i przyciągnięcia do zamku nowej publiczności”
W ocenie merytorycznej I stopnia wniosków zgłoszonych do konkursu, projekt Biblioteki Raczyńskich uzyskał najwyższą lokatę wśród wszystkich projektów złożonych przez instytucje z zachodniej Polski. - Za dwa lata, w 2019 roku, przypada 190. rocznica otwarcia Biblioteki Raczyńskich. Jest to więc znakomity prezent dla Książnicy, czytelników i Poznania – podkreśla Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. - Realizacja projektu to nie tylko modernizacja gmachu i stworzenie lepszych warunków dla czytelników, ale i konserwacja cennych zbiorów oraz szerokie ich udostępnianie w zakresie, który bez zewnętrznego dofinansowania w takiej skali nie byłby możliwy – mówi.
Zakres projektu Centrum Kultury Zamek obejmuje natomiast przede wszystkim konserwację wnętrz na parterze, I i II piętrze w części zachodniej zamku i wyposażenie ich w sprzęt umożliwiający realizację szerokiego programu kulturalnego, w tym teatralnego, muzycznego oraz ekspozycji sztuki współczesnej. - To dla nas ogromna szansa na poszerzenie naszego programu i przyciągnięcia do zamku nowej publiczności – zaznacza dyr. CK Zamek Anna Hryniewiecka. - Dzięki pracom dawny blask mogą odzyskać pochodzące z lat 40-tych zabytkowe przestrzenie: zamkowe hole i korytarze, sale cesarskie, sala kominkowa, sala pod zegarem, hol kolumnowy i sień przejazdowa, czyli pomieszczenie na parterze wieży, a także przestrzenie galerii sztuki współczesnej – uzupełnia.
Dyrekcji zależy na tym, aby po remoncie szerzej udostępnić Zamek zwiedzającym. Pomóc mają w tym między audioprzewodniki, z którymi zabytkowe wnętrza będzie można zwiedzać samodzielnie. CK Zamek ma być też bardziej przyjazny osobom niepełnosprawnym.