ARTYSTYCZNY I ZACZYTANY POZNAŃ
Poznańskie instytucje dbają o rozwój artystyczny i naukowy mieszkańców. W krótkim czasie pojawiło się kilka możliwości dla osób, które chcą szlifować talent, uzupełnić wiedzę czy spróbować swoich sił w grafice. Podajemy kilka propozycji.
W Teatrze Polskim premiera spektaklu „Granica” Zofii Nałkowskiej w reżyserii Szymona Kaczmarka jest pretekstem do stworzenia konkursu plastycznego. Ma on charakter otwarty, jednak przede wszystkim jest adresowany do grafików, projektantów, artystów plastyków oraz osób i firm zajmujących się projektowaniem reklamowym. Autorowi zwycięskiego projektu zostanie przyznana nagroda finansowa w wysokości 2500 zł. Głównym celem konkursu jest wyłonienie do realizacji pracy graficznej, która stanie się plakatem firmującym spektakl „Granica”. Jeden uczestnik może zgłosić dowolną ilość projektów.
- Projekt graficzny plakatu powinien obejmować grafikę, logotyp Teatru Polskiego w Poznaniu oraz następujące wyrażenia (ostateczna treść plakatu może ulec zmianie) – czytamy w regulaminie. – Prace konkursowe należy przesłać w formacie plików JPG. Wielkość e-maila nie może przekroczyć 2 MB – czytamy dalej. Projekty zostaną ocenione przez Komisję Konkursową w składzie: Dyrektora Naczelnego i artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu, Wicedyrektora Teatru, Kierownika Działu Marketingu, Reżysera Spektaklu oraz Dramaturga. Każdy z nich ma jeden głos.
Premiera spektaklu, do którego ma powstać plakat odbędzie się 14 grudnia.
Jesienne warsztaty dla dzieci
Powstało także coś dla nieco młodszych artystów. W niedzielę odbędą się pierwsze w tym sezonie warsztaty z cyklu „Zróbmy to razem”. Co tydzień pojawi się inny prowadzący i temat wiodący. Każdy uczestnik zabiera ze sobą do domu, to co uda mu się wykonać podczas zajęć. Najbliższe skupiać się będą na lampionach. - Będziemy robić szklane ozdobne lampiony zaduszkowe lub po prostu jesienne. Piękne ozdoby do domu na długie wieczory – zachęcają organizatorzy.
Udział w zajęciach to koszt w wysokości 20 złotych od dziecka. Aby móc w nich uczestniczyć, najpierw należy się zapisać. Można to zrobić np. drogą elektroniczną pisząc na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. – Nasze warsztaty pobudzają kreatywność, poszerzają świadomość w zakresie ekologii i wiedzę ogólną. Podnoszą umiejętności manualne uczestników i dają możliwość zrobienia czegoś niepowtarzalnego wspólnie z dzieckiem i spędzenia w interesujący sposób czasu wolnego – przekonują organizatorzy.
Propozycja dla zaczytanych
W naszym mieście można nie tylko udoskonalać artystyczne umiejętności. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pomyślało o tych, którzy uwielbiają czytać. W przyszłym tygodniu rozpoczną się XVIII Poznańskie Dni Książki. Jest to kontynuacja wcześniejszej formuły targów rozszerzonych o nowe propozycje.
– Poszerzamy ofertę o większą reprezentację wydawców książek popularnonaukowych oraz dodatkowe wydarzenia targowe. W tym roku wystawią się u nas m.in. Arkady, Bellona SA, Centrala Mądre Komiksy, Exemplum, Media Rodzina, Państwowy Instytut Wydawniczy czy wydawnictwa muzealne np. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Narodowego, Archeologicznego i Walk Niepodległościowych – wylicza Małgorzata Adamczak z Wydawnictwa Naukowego UAM.
Wiedza smakuje!
– Proponujemy też cztery promocje książek, panel dyskusyjny „Otwarty dostęp do treści naukowych”, panel dla maturzystów PO INDEKS na UAM z prezentacją czterech wydziałów UAM, kiermasz studencki: Wymień się Wiedzą oraz kącik czytelnika, gdzie będzie można poczytać, a nawet poczęstować się książką – zachęca Adamczak.
Skosztować wiedzy w ramach Poznańskich Dni Książki będzie można w Collegium Maius. Wydarzenie rozpocznie się 5 listopada i potrwa w sumie trzy dni.
Oznacza to, że w naszym mieście można doskonalić umiejętności manualne, pokazać co się potrafi, startując w konkursie i uczestniczyć w święcie książek. Można by stwierdzić, że jesienią Poznań rozkwita. W kontekście artystycznym i naukowym przede wszystkim.