POZNAŃ UPIORNY I PRZERAŻAJĄCY
Ale tylko w okresie trwających imprez Halloween. W myśl zasady im straszniej, tym lepiej. Pojawiły się także bale podążające w nieco innym kierunku. Są i wydarzenia neutralne. Dla każdego coś się znajdzie.
Dzieci mogą pobawić się w Halloween np. w Palmiarni Poznańskiej. W programie znajdzie się między innymi charakteryzacja twarzy, zwiedzanie Palmiarni z wiedźmą na miotle, gimnastyka duszków, sałatka wampira czy balonowe straszydła. Ponadto pojawi się wiele konkursów, zabaw i niespodzianek. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. – Jeżeli chodzi o indywidualne osoby to miejsca jeszcze są. Z uwagi na godziny szkolne, imprezę w Palmiarni adresujemy przede wszystkim do grup zorganizowanych. Tam organizujemy takie dwugodzinne zajęcia i atrakcje – informuje animator Natalia Trojanowicz. – Zajęcia trwają tylko do 16, musimy dostosować się do godzin otwarcia Palmiarni – dodaje.
Najmłodsi mogą także namówić rodziców, aby zaprowadzili ich na Bal Przebierańców do King Cross Marcelin. – Jeżeli dziecko przyjdzie nieprzebrane, to nic się nie stanie, natomiast zachęcamy do zakładania strojów. Każde dziecko, które pojawi się w przebraniu otrzyma upominek. Jaki, to niespodzianka – dowiadujemy się od Agnieszki Robińskiej z Centrum Zabawy i Edukacji Wyspa Wieloryba. Dla uczestników przygotowano konkursy i kreatywne zabawy. Będą także warsztaty plastyczne, występy teatralne i tworzenie dyniowych rzeźb w różnych odsłonach.
Impreza z Frankensteinem i Egzorcystą
Są też propozycje dla nieco starszych poznaniaków. W Multikinie Malta oraz Multikinie 51 odbędzie się coroczne święto miłośników mocnych wrażeń. ENEMEF, czyli Noc Grozy i Horrorów. Jak nietrudno się domyślić, jest to maraton filmów grozy, w dodatku samych nowości. W repertuarze znajdują się tylko filmy, które weszły na ekrany polskich kin w 2014 roku. – W tym roku będzie strasznie jak nigdy – zapowiadają organizatorzy. A to za sprawą kultowego Egzorcysty, który po rekonstrukcji cyfrowej został w tym roku wprowadzony do polskich kin. Wyświetlone zostaną także obrazy takie jak Rogi, Babadook i 13 grzechów.
Pozostajemy w Multikinie 51. Tam na specjalne życzenie publiczności zostaną zorganizowane także specjalne nocne pokazy scenicznej adaptacji „Frenkensteina” i „National Theatre Live”. – Nie bać się w tę noc to grzech – podsumowują organizatorzy.
Kontra wobec święta śmierci
Wielbienie zamiast Halloween. Parafia Rzymsko-Katolicka Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Świętej Rodziny zaprasza na spotkanie modlitewno-muzyczne. O godzinie 20 odbędzie się Adoracja z towarzyszeniem licznego zespołu poznańskich muzyków, a o 21:30 rozpocznie się Eucharystia.
Odpowiedzią Katolików na Halloween są Bale Świętych, czyli Holy Wins. Uroczystość jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Tu także są przebieranki, bo uczestnicy muszą przebrać się za ulubionego świętego lub swojego patrona. Holy Wins są coraz bardziej popularne. Włączają się w nie kolejne grupy i parafie. – Dlaczego chcemy świętować w ten sposób? Bo święci to nie spiżowe posągi, ale ludzie z krwi i kości, którzy chociaż zmagali się ze swoimi słabościami i trudnościami z zewnątrz, to jednak ostatecznie wybrali Jezusa i dzięki niemu wygrali życie. Nie tylko to doczesne, ale przede wszystkim wieczne – wyjaśniają pomysłodawcy.
A może neutralnie?
Nie trzeba opowiadać się za żadną z grup, aby spędzić piątkowy wieczór poza domem. Można wybrać się do Teatru Nowego na spektakl pt: „Dziady”. – Historia ludzkości to historia mediów: od prasy, radia i TV, przez Internet, po sieci społecznościowe. Nasza przeszłość i pamięć są już na zawsze od nich zależne, tożsame z nimi. Każde z nich mówią jednak innym językiem – czytamy w opisie sztuki.
Można także wybrać się na którąś z proponowanych wystaw. Na przykład „5 zmysłów. Ekspresja” lub na wystawę zapachów albo pójść do kina na film niezwiązany z tematyką grozy. Tego dnia w repertuarze znajduje się między innymi „Bogowie”, „Dla Ciebie wszystko” czy „Sędzia”.