3 BASTION GROLMAN, CZYLI MODA NA REKONSTRUKCJE...
Moda na rekonstrukcje z każdym rokiem jest coraz większa i w każdym roku liczba rekonstruktorów również wzrasta. Sam należę do jednej z grup rekonstrukcyjnych, do Stowarzyszenia 3 Bastion Grolman, które powstało w kwietniu 2007 roku właśnie jako grupa rekonstrukcyjna.
Założycielami było kilku zapaleńców, którzy fascynowali się militariami, fortyfikacjami i historią. Dzisiaj członkowie Stowarzyszenia mieszkają w całej Polsce i działają na jej terenie. Rekonstruktorzy ci wcielają się w żołnierzy z okresu I i II wojny światowej. Jednakże flagowymi jednostkami wojskowymi jakie przywołują są: Armia Wielkopolska z lat 1919-1921, oddziały powstańców wielkopolskich oraz wermacht z okresu II wojny światowej.
Starsi członkowie Stowarzyszenia stale podkreślają, że nie rozpoczęli przygody z rekonstrukcją tylko ze względu na historię. Oczywiście każdy się nią interesuje i lubi ciekawostki historyczne, ale u zarania miała to być po prostu świetna zabawa, gonitwa po polu bitwy z grupą przyjaciół, z którą można znakomicie spędzić czas. Co ważne wszyscy rekonstruktorzy, wbrew sztywnym regułom, które funkcjonowały w odtwarzanym przez nich wojsku, mieli ogromny dystans do siebie i poczucie humoru. To dodaje smaczku wszystkim imprezom, na których pojawia się Grolman. Pierwszą formacją, w jaką wcieli się członkowie grupy, był wermacht. I od tego w zasadzie się wszystko zaczęło. Dopiero później pojawiło się Wojsko Wielkopolskie, bo nie każdy przecież wie o istnieniu takiej formacji.
Stowarzyszenie 3 Bastion Grolman w związku z 88 rocznicą obchodów Powstania Wielkopolskiego współtworzyło projekt edukacyjny: Powstanie Wielkopolskie – Zapomniane Zwycięstwo. W szkołach przeprowadzano prelekcje, warsztaty, zajęcia, wszystko to i tak za mało, bo lekcja trwa zaledwie 45 minut, a żeby przybliżyć historię powstania, najpierw należy opowiedzieć o czasach zaborów i życiu codziennym Polaków w poszczególnych częściach podzielonego kraju. Największą uwagę podczas zajęć skupiano na zaborze pruskim, bo pod zaborem tego mocarstwa znajdowała się Wielkopolska. Następnie omawiano czasy I wojny światowej, bez której nie byłoby powstania. W następnych etapach mówiono o tym, co się działo w Poznaniu od momentu zakończenia wojny do momentu wybuchu powstania, a zupełnie na końcu, omówiono, niemniej ważny temat, czyli samą walkę na terenie Wielkopolski.
Stowarzyszenie 3 Bastion Grolman jest żywo zaangażowane w coroczne obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na czas świętowania 90 rocznicy wybuchu walk Stowarzyszenie otrzymało zaszczyt współorganizowania i współuczestniczenia w oficjalnych obchodach. W tym samym czasie różne instytucje z terenów kiedyś objętych walkami powstańców zapraszały członków Stowarzyszenia do asysty honorowej, by upamiętnić wydarzenia tamtej zimy. Inicjatyw, w które zaangażowane było SGRH 3 Bastion Grolman, było jeszcze o wiele więcej.
Szkolna sekcja Grolman w XXV LO w Poznaniu działa od 2015 roku z inicjatywy Pana Adama Gajdy, patronuje jej pani profesor Magdalena Giebel, nauczyciel i pasjonat historii. Gdyby zapytać szkolnych strzelców z Grolmana, dlaczego dołączyli do sekcji, to pewnie odpowiedzieliby, że z ciekawości nakłonieni przez nauczyciela, niemniej jednak każdemu z nas sprawia to ogromną radość, mamy poczucie, że robimy coś wielkiego dla regionu, jakim jest Wielkopolska. Dzięki nam pamięć o dziejach Powstania Wielkopolskiego i sławie Armii Wielkopolskiej wciąż jest żywa.
A co skłoniło mnie, by zaangażować się i dołączyć do sekcji? Historia mojego pradziadka Ludwika Wróblewskiego, który z końcem wojny wrócił z głębi Niemiec do domu i w wirze politycznym został wciągnięty do powstania i to właśnie miało dla mnie największe znaczenie i największy wpływ.
Historia toczyła się nie tylko wtedy, ale toczy się i tu, i teraz…również dzięki nam.
Błażej Filipiak
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
__________________________
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".