MUZEA W POZNANIU. DO KTÓRYCH MOŻNA SIĘ WYBRAĆ ZA DARMO?
Niedawno informowaliśmy na naszym portalu o wyróżnieniu Poznania przez The Guardian jako jedno z dziesięciu najciekawszych miejsc na krótkie zimowe wczasy. Brytyjscy dziennikarze wspomnieli przede wszystkim o Starym Rynku i fantastycznych knajpkach w centrum miasta. Pominęli natomiast muzea, a i tymi stolica Wielkopolski może kusić, zwłaszcza, gdy można odwiedzić je za darmo.
Poznań posiada bogatą ofertę muzealną, z mającym kilka oddziałów Muzeum Narodowym na czele. Jednak dla liczących każdy kufel grosz studentów lub osób wybierających się na kulturalny tour po mieście całą rodziną, ceny niektórych z nich mogą wydać się odstraszające. Z rozwiązaniem wyszły same muzea, które w wybrany dzień tygodnia za darmo udostępniają zwiedzającym swoje ekspozycje stałe.
Muzeum Narodowe w Poznaniu (dawna Galeria Malarstwa i Rzeźby) – mieści się w dwóch integralnych, zespolonych ze sobą gmachach: historycznym budynku z 1904 r. oraz udostępnionym w 2001 r. nowym skrzydle. W starszej części podziwiać można sztukę średniowieczną, dzieła sztuki polskiej XVI-XVIII w., czy zbiory malarstwa zachodnioeuropejskiego, z jedynym w Polsce obrazem Claude'a Moneta – "Plaża w Pourville". W nowym skrzydle eksponowane są dzieła sztuki polskiej od czasów oświecenia, przez sztukę romantyzmu, akademizmu, impresjonizmu i symbolizmu, po dzieła artystów 'École de Paris', czy sztukę współczesną.
Wstęp bezpłatny: sobota.
źródło: http://www.mnp.art.pl
Muzeum Historii Miasta Poznania – od 1954 roku mieści się w Ratuszu - dawnej siedzibie władz miejskich. Ekspozycje ulokowane na parterze, I oraz II piętrze opowiadają o historii miasta oraz samej budowli od czasów lokacji w 1253 r. do lat 50. XX wieku. Oprócz bezcennych eksponatów jak złocony i emaliowany pastorał z Limoges z XIII w. czy zegar stołowy z herbem Poznania z 1575 r. wystawa Muzeum ukazuje także określany złotym wiekiem XVI wieczny rozwój miasta, a także jego postępującym upadkiem począwszy od drugiej połowy XVII w. Ciekawą ekspozycje stanowi również prezentacja historii miasta z czasów pruskiego zaboru, 20. lecia międzywojennego i II Wojny Światowej.
Wstęp bezpłatny: sobota.
źródło: http://poznan.travel
Muzeum Archeologiczne – mieści się przy ul. Wodnej, odchodzącej od Starego Rynku. Powstałe w 1857 r. jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce, a jego siedzibą od 1967 r. jest wspaniały XVI wieczny Pałac Górków. Ekspozycja stała dzieli się na wystawy: Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie, Obelisk Faraona Ramzesa II, Archeologia Sudanu, Sztuka Naskalna Afryki Północnej, Pradzieje Wielkopolski oraz Tu Powstała Polska. Zwłaszcza te dwie ostatnie wystawy stanowić mogą nie lada gratkę dla pasjonatów historii, chcących lepiej zgłębić własną tożsamość. Muzeum posiada także wyjątkowo bogatą ofertę dla dzieci, do których skierowane są różnorodne warsztaty w ramach tematycznych weekendów edukacyjnych.
Wstęp bezpłatny: sobota.
źródło: http://beta.muzarp.poznan.pl
Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – trzykrotnie otwierane w różnych lokalizacjach, obecnie mieści się na Starym Rynku 9. Uroczystego otwarcia powstałego pierwotnie w 1919 r. muzeum dokonał naczelnik państwa Józef Piłsudski, podczas pierwszej wizyty w Poznaniu głowy odradzającego się państwa polskiego. Większość zbiorów nie przetrwała niestety II Wojny Światowej i muzeum wskrzeszono dopiero w 1963 r. już w obecnej siedzibie. Wystawa dzieli się na trzy kolekcje: Dział Broni, Dział Mundurów i Znaków Wojskowych oraz Dział Dokumentacji Historycznej. Jednym z nielicznych dzieł zachowanych z przedwojennej ekspozycji jest obraz Wojciecha Kossaka „Bitwa pod Piramidami”. Niezwykle cennymi eksponatami są także średniowieczna łódź z X w., czy wykuty w Mediolanie mieczo-rapier z XVI w.
Wstęp bezpłatny: sobota
źródło: http://www.poznan.pl/
Sala Przemysła i tarasy widokowe – mieszczą się w Zamku Królewskim w Poznaniu na Górze Przemysła (podobnie jak Muzeum Sztuk Użytkowych, które ponownie dostępne dla zwiedzających będzie 26 marca 2017 r.). Wzgórze usytuowane nieopodal Starego Rynku samo w sobie posiada bogatą historię. Według legendy zostało przeniesione do Poznania spod Gniezna przez diabły, które chciały zrzucić je do Warty, by ta wylała i utopiła nowo powstające miasto, dusząc tym samym rodzące się chrześcijaństwo. Czorty przeraziło jednak pianie kogutów i uciekając w popłochu upuściły one górę na lewym brzegu rzeki. Poznań został uratowany, a jego krajobraz zyskał wzniesienie, które pełniło w historii miasta i Polski szczególną rolę. W XIII w. późniejszy król Polski, książę Przemysł II usytuował w zamku na wzgórzu swoją siedzibę.
Wstęp bezpłatny: wtorek.
źródło: http://trakt.poznan.pl
Innymi muzeami dostępnymi za darmo w soboty są Muzeum Instrumentów Muzycznych na Starym Rynku 45 oraz Muzeum Etnograficzne przy ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7). W niedzielę natomiast wstęp bezpłatny oferuje Rezerwat Archeologiczny Genius Loci przy ul. Posadzego 3, a od poniedziałku do soboty Muzeum Bambrów Poznańskich przy ul. Mostowej 7.