POLSKO ANGIELSKA POTĘGA
Możemy być z siebie dumni. Polska zgodnie z rankingiem English Proficiency Index 2013 jest na ósmym miejscu pod względem znajomości języka angielskiego. Polacy wypadli znacznie lepiej m.in od swoich sąsiadów zza Odry.
Spośród narodów słowiańskich jesteśmy krajem, który wypadł najlepiej. Po raz kolejny najlepsi okazali się być Szwedzi. Następnie Norwegowie a potem Holendrzy. Na dalszych miejscach przed Polską uplasowali się Estończycy, Duńczycy, Austriacy oraz Finowie. Jak zatem tłumaczyć ten fenomen?
Młodzi wypadają najlepiej
Znajomość języka angielskiego w Polsce w dużej mierze determinuje wiek i miejsce zamieszkania. – Mogę powiedzieć, że znajomość języka angielskiego oraz chęć do rozwijania kompetencji w tym zakresie jest wśród osób młodych (studenci, osoby młode po studiach, pracujące) wyższa niż u osób w starszej grupie wiekowej w Polsce – mówi Mariusz Zagajewski ze SJO Profi-Lingua. – Ogólne spostrzeżenia są takie, że w dużych miastach w Polsce średnia znajomość angielskiego jest wyższa niż na terenach mniej zurbanizowanych – dodaje.
Szkoła Języków Obcych Profi-Lingua od kilku lat obserwuje stały trend jeśli chodzi o znajomość języka angielskiego. – Sytuacja jest dosyć stabilna od kilku lat. Osoby w przedziale wieku od około 16-35 lat zwykle dużo energii inwestują w naukę języków obcych, w tym angielskiego – mówi dalej Mariusz Zagajewski.
Zwraca także na to dlaczego dzięki ludziom młodym Polska tak dobrze stoi. – Obywatele Polski w przedziale wieku od około 16-35 lat z dużych miast to bardzo ambitni i pracowici ludzie. Znajomość angielskiego daje każdemu możliwość otwarcia sobie nowych dróg i szans w życiu. W dobie otwartych granic dobra znajomość języka obcego może być wielkim ułatwieniem przy realizowanych przez młodych ludzi podróżach lub stażach/wyjazdach zawodowych - dodaje.
Nauka cały czas
Podobną opinię ma także Rafał Krotowski-Cacha ze Szkoły Językowej English Institute przy ul. Półwiejskiej. – Znajomość języka angielskiego w ostatnich latach jest zdecydowanie lepsza – twierdzi. – Brakuje nam jednak sporo, aby w tej kwestii dorównać chociażby krajom skandynawskim – dodaje.
Jego zdaniem przyczyny tego sukcesu są zróżnicowane. – Polacy coraz lepiej znają język angielski gdyż przede wszystkim zmieniło się same nastawienie do języków obcych. W dużym stopniu zostało to także zdeterminowane przez emigracje do innych krajów oraz dzięki zaangażowaniu odpowiedniej kadry lektorskiej. To także zasługa tego, że Polacy częściej wolą oglądać filmy z napisami niż z dubbingiem i lektorem - podsumowuje.
Możemy być dumni
W dobie postępującej globalizacji znajomość języków obcych jest ważna. Jeśli chodzi o język angielski jest najważniejsza. Polacy udowodniają, że chcą się rozwijać i czynią w tym celu odpowiednie kroki. Jeśli utrzymamy aktualny trend w przyszłości to 8 miejsce może zamienić się w miejsce 1.