RYTMY ŚW. MARCINA JUŻ W SOBOTĘ
W sobotę 1 października ulica Święty Marcin zamieni się w prawdziwą scenę muzyczną. Rusza kolejna edycja "Rytmów Marcina", pierwszy koncert będzie można usłyszeć o godzinie 17.
- W Rytmach Marcina chodzi przede wszystkim o spotkanie ludzi tutaj w centrum, w miejscach, które na co dzień są niewidoczne. Czasami nie zauważamy ile się dzieje, zwłaszcza w ukryciu, podwórzach, kamienicach. Ile wspaniałych ludzi tutaj na co dzień mieszka i pracuje - mówi Maria Fenrych, pomysłodawczyni wydarzenia.
Koncepcja imprezy opiera się na miejskich działaniach takich jak "Noc Muzeów". Różnorodne miejsca zlokalizowane przy św. Marcinie połączone zostaną we wspólne, kameralne wydarzenie muzyczne. Muzyka będzie też grała bezpośrednio na ulicy, placach i chodnikach.
- Czekamy na kolejne Rytmy Marcina, bo one pokazują, że można realizować fajne wydarzenia, które przyciągają i angażują kolejnych mieszkańców - mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek. - Chcemy pokazać możliwości i potencjał tej ulicy. Mamy nadzieję, że po przebudowie takie projekty artystyczne będą funkcjonowały jako naturalne działania tej w przestrzeni.
Program
Rytmy Marcina 2016
1.10. g. 17-23 / ulica Św. Marcin
wstęp na koncerty i warsztaty: wolny; seans kinowy: 1 zł
Ulicę Święty Marcin na co dzień wypełniają rozmaite dźwięki: stukanie obcasów, dzwonki tramwajów, odgłosy rozmów. Słychać też ciszę, królującą często na parterach, w pustych lokalach, uruchamiających wyobraźnię. 1 października, w Międzynarodowy Dzień Muzyki, wsłuchamy się w głos tej ulicy, poznając jej historię, śniąc o przyszłości, chcąc zrozumieć współczesność. Podczas koncertów i muzycznych spotkań na ulicy, chodnikach, w podwórzach i gmachach, będziemy mieli okazję podróżować pomiędzy różnymi muzycznymi światami. W kościele św. Marcina zanurzymy się w dawnej tradycji, w geometrycznym środku miasta ogarnie nas swing, późnym wieczorem ożyją Pegazy. Spacer po ulicy Św. Marcin będzie też okazją do odkrycia dźwiękowej tajemnicy sprzed kilkudziesięciu lat, zakopanej u podnóża Alf.
Skowroneczki w geometrycznym środku miasta ‒ koncert
g. 17-17.30 narożnik ul. Św. Marcin i ul. Gwarnej
Chór dziewczęcy Skowroneczki, koncertujący najczęściej w Zamku, wychodzi na ulicę Św. Marcin i zaprasza do geometrycznego środka Poznania! Skoczne utwory z repertuaru chóru będą tym razem współgrać z dźwiękami miasta, dzwonkami tramwajów i krokami przechodniów.
Warsztaty DJskie z Republiką Rytmu
g. 17-18 pod Alfami
Uczestnicy warsztatów, poznają w jaki sposób działają gramofon, mikser czy kontroler Midi, podczas pracy profesjonalnych DJów. Zapoznają się również z systemem Serato Scratch Live oraz tajnikami miksowania utworów. Dla chętnych nauka różnych technik turntablism’u: beat juggling, drumming, itp..
Muzyczne zwiedzanie ulicy Święty Marcin
g. 17-18 początek spaceru: kościół pw. św. Marcina
prowadzenie: dr Katarzyna Błażejewska
Ulica Św. Marcin od czasów swojego powstania związana jest z muzyką. To tutaj już w średniowieczu rozbrzmiewały dźwięki pieśni sakralnych, a wraz z rozwojem ulicy ulokowały się przy niej inne ważne muzycznie miejsca: Dom Ewangelicki, Aula Akademii Królewskiej, Akademia Muzyczna czy Filharmonia. Muzyczne tajemnice kryje też wiele kamienic, zaułków i dziedzińców.
Bajko-granie ‒ warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów
g. 17-18.30 ul. Święty Marcin 37 (w podwórzu)
Zapraszamy wszystkich Małych Artystów i Wielbicieli Książek na wyjątkowe warsztaty, podczas których zbadamy, w jaki sposób słowo łączy się z obrazem i dźwiękiem. Będziemy czytać, rozmawiać, malować i ruszać się! Potańczy z nami Pani Mysia, a oprawą muzyczną zajmą się muzycy z zespołu Trzy po Trzy i ich przyjaciele. To oni wprowadzą nas w świat dźwięków za pomocą profesjonalnych ćwiczeń muzycznych. Tak przygotowani ruszymy przez podwórko, wystukując Rytmy Marcina.
Na warsztaty zaprasza Fundacja Jak Malowana. Zachęcamy do punktualnego przybycia.
Publiczne Sceny Muzyczne ‒ wspólne muzykowanie
g. 17-19 ul. Św. Marcin 57
Muzyka improwizowana, nauka aranżacji muzycznych, wspólny śpiew znanych piosenek – to propozycja otwartej sesji muzycznej, do której włączyć może się każdy bez względu na swoje doświadczenia muzyczne. Do udziału w grze zapraszać będą muzycy oraz terapeuci prowadzący sesję z osobami z niepełnosprawnościami i chętnymi do gry przechodniami. Swobodne podejście do muzykowania i szeroki wybór instrumentów pozwolą uczestnikom odnaleźć swoją rolę we wspólnie tworzonym muzycznym zespole. Spotkanie ma charakter otwarty.
Nasłuch z Państwa Środka ‒ interwencja artystyczna
g. 17-20.30 pod Alfami
Nie wszyscy wiedzą, że pod budynkami Alfy, powstałymi pod koniec lat 60., istnieje zapomniana sieć tuneli. Sieć jest bardzo rozbudowana i zawiera szereg nierozpoznanych instalacji. Próbę podłączenia się do sieci podejmą Kuba Kapral i Hubert Wińczyk. Dzięki specjalnie skonstruowanej antenie głębinowej będą przeprowadzać bezpośrednią transmisję nasłuchową z Państwa Środka.
Przejście muzyczne ‒ interwencja artystyczna
g. 18-18.15 przejście dla pieszych pomiędzy ulicą Kantaka i Garncarską
prowadzenie: Jerzy Fryderyk Wojciechowski
Święty Marcin nie jeździł na zebrze, mimo to jedna więcej pojawiła się w Poznaniu. Warto uczcić to zacną fugą. Dzięki tej formie muzycznej staniemy się, choć na chwilę, zebrami wprost z sawanny. Warto mieć ze sobą nogi, ręce, wargi, język i nieograniczoną wyobraźnię.
Potańcówka z Seniorami za Gramofonami
g. 18-21 pod Alfami
W rolę DJów ‒ prezenterów muzycznych wcielą się uczestnicy projektu „Dziadek do gramofonu”. Za pomocą płyt winylowych, gramofonów, kontrolerów i mikserów DJskich przeniosą nas w czasy przebojów nie tylko ze swojej młodości.
Projekt „Dziadek do gramofonu” jest współfinansowany przez Urząd Miasta Poznania oraz Republikę Rytmu.
Potańcówka ze Swing Craze
g. 18.30-21 narożnik ul. Św. Marcin i ul. Gwarnej
Chodnik na narożniku ul. Św. Marcin i Gwarnej na ten wieczór przerodzi się w taneczny parkiet, rodem z Nowego Jorku lat 30. i 40. Tańczyć będziemy charlestona, authentic jazz i lindy hop. Podstawowych kroków nauczą nas członkowie grupy Swing Craze.
Wieczorynka ‒ koncert
g. 19-19.30 Kawiarnia Kociak, ul. Św. Marcin 28
Gdy skończy się dzień, usiądźmy razem i posłuchajmy wieczornych opowieści! Bajkowa melodia ukołysze nas do snu, czasem też pobudzi do wspólnego muzykowania. Wśród bajek opowiadanych na dobranoc królować będą wiersze Jan Brzechwy i Janiny Porazińskiej.
Występują: Maria Antkowiak – sopran, Małgorzata Koperska– wibrafon
Smyczki w Akademii ‒ koncert
g. 19-20 Akademia Muzyczna, Aula Nova
Koncert w wykonaniu Celiny Kotz, Anny Maleszy i Amelii Maszońskiej – studentek Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, zakwalifikowanych do XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Prezentacja wysoce zróżnicowanego programu konkursowego, w wykonaniu artystek należących do grupy najlepszych skrzypków w Polsce, pozwoli na przeżycie niezapomnianych chwil. Towarzyszyć im będą równie znakomici pianiści – kameraliści.
Zakorzenieni w historii ‒ koncert
g. 19.30-20.30 Kościół św. Marcina
Koncert Sołackiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Marianny Majchrzak uświetni 500-lecie kościoła św. Marcina w Poznaniu. Muzyka chóralna a cappella wystąpi jako „arka przymierza między dawnymi i młodszymi laty”.
W historię kościoła wprowadzi Maciej Szymaniak
Koncert Deer Daniel
g. 20-21 podwórze przy ul. Św. Marcin 61
Deer Daniel to nowy, poznański projekt z pogranicza folku i melodyjnego indie. Skwery, podwórka to zapomniane miejsca, w których można było ich usłyszeć tego lata. Główną inspirację czerpią z lasów, puszczy i islandzkich brzmień.
Na skrzydłach Pegazów ‒ spektakl
g. 21-21.30 ul. Św. Marcin, przy Pegazach
Pegazy biegnące wzdłuż ul. Św. Marcin umieścił w przestrzeni ulicy Piotr Tetlak razem ze swoją formacją, Teatrem Asocjacja 2006. Autorzy instalacji zapraszają na muzyczną podróż z zespołem Trio Targanescu ‒ twórcami muzyki teatralnej w wielu polskich i międzynarodowych projektach. Tego dnia członkowie obydwu grup po raz kolejny wspólnie wystąpią w przestrzeni ulicy Święty Marcin.
Wariacja na wiolonczelę solo, reż. Aleksandra Rek, Polska 2015, 34' ‒ seans filmowy
g. 21.30-22.15 Sala Kinowa
bilety: 1zł, do nabycia w kasie CK ZAMEK do g. 21
Opowieść o wybitnym wiolonczeliście, Dominiku Połońskim, którego lewa ręka została sparaliżowana z powodu choroby. Nie jest w stanie grać na klasycznej wiolonczeli, stara się jednak kontynuować karierę muzyczną dzięki specjalnie zmodyfikowanemu instrumentowi. Po długiej rehabilitacji i wbrew wszelkim diagnozom, powraca na estradę, prezentując specjalnie napisane kompozycje współczesne.
Karaoke
g. 21.30-24 Nowa Czytelnia, ul. Św. Marcin 69
Na zakończenie Rytmów Marcina zapraszamy do samodzielnego śpiewania! W nastrojowym, ceglanym wnętrzu Nowej Czytelni będzie też okazja do spotkania z przyjaciółmi i posilenia się.