5 OKOLIC POZNANIA, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ!
Przedstawiamy kolejne niezwykle interesujące okolice Poznania, które koniecznie trzeba odwiedzić! Pewnie większość z nich jest Wam znana, jeżeli nie – warto to nadrobić!
1. Owińska
Znajduje się tam jedyny w Europie – na taką skalę, Park Orientacji Przestrzennej. Na około 3ha powierzchni odtworzono klimat ogrou barokowego, łącząc go z parkiem krajobrazowym. Posadzono 280 gatunków roślin i wkomponowano specjalne przyrządy dydaktyczne. Ponadto są tam specjalnie dobrane komunikatory głosowe, które mają pomóc osobom niewidomym znaleźć nowe sposoby orientacji przestrzennej opartej na dźwiękach. Do dyspozycji jest także molo oraz oświetlony mostek. Oprócz tego wyjątkowego miejsca, w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych znajduje się też jedyny w Polsce Muzeum Tyflologiczne oraz pierwsze w kraju laboratorium tyfloakustyczne, w których wychowankowie uczą się odgłosów miasta. Będąc w Owińskach warto również zajrzeć do kościoła Św. Mikołaja. To ciekwa budowla powstała w XV wieku.
2. Dziewicza Góra
W szczytu 40 metrowej konstrukcji znajduje się kabina obserwacyjna, a pod nią taras widokowy, z którego rozlega się piękny widok na panoramę puszczy, Poznania i okolic. Wieża widokowa stoi na najwyższym wzniesieniu w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka. Zmotoryzowani dojadą ze stolicy Wielkopolski drogą krajową nr 196 w kierunku Wągrowca. Następnie w Czerwonaku, zgodnie z drogowskazem należy skręcić w prawo, a po rozwidleniu dróg trzymając się prawej, kontynuować jazdę ulicą Leśną aż do parkingu leśnego przy Dziewiczej Bazie. Korzystając z komunikacji publicznej najalepiej wsiąść do autobusu nr 312 z Ronda Środka i dojechać nim do przystanku Czerwonak Gajowa. W weekendy można dojechać autobusem 312/342 ze Śródki do przystanku Czerwonak Szkolna i dojść ok. 2,5 km w stronę Dziewiczej Góry.
3. Murowana Goślina
Będąc tam warto odwiedzić rzymskokatolicki kościół parafialny – goślińską farę pw. św. Jakuba, usytuowaną na rynku w starej części miasta. Wewnątrz znajdują się rzeźby gotyckie, obrazy z XVIII w. ,a na ścianie zewnętrznej renesansowa płyta nagrobna z XVI w. wojewodziny Urszuli z Ostrorogów Lwowskiej. Ponadto można zajrzeć do poewangelickiego kościoła (pw. św. Ducha) zbudowanego w latach 1784- 1803, który jest przykładem architektury klasycystycznej oraz Izby Regionalnej Ziemi Goślińskiej. W parku miejskim znajdują się też pozostałości po pałacu Winterfeidów – budowli zbudowanej w stylu klasycystycznym w 1841 roku.
4. Uzarzewo
Znajduje się tam szachulcowy kościół pw. św. Michała Archanioła oraz plebania z połowy XIW wieku. Warto również zwiedzić zespół pałacowy Żychlińskich z połowy XIX wieku. W pałacu i zabudowaniach od 1977 roku mieści się Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie (oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie). We wsi znajduje się również budynek dawnej szkoły podstawowej oraz zabudowania Gospodarstwa Rolnego Skarbu Państwa.
5. Gniezno
To miejsce, gdzie na każdym kroku tchnie historia naszego państwa, szczególnie ta najdawniejsza. Gniezno to przede wszystkim ośrodek wspaniałych zabytków ze słynną gotycką katedrą na czele. Warto także odwiedzić Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Będąc w tym mieście, można też sobie zaplanować wejście na Wzgórze Lecha, w pobliżu którego rozlewają się wody Jeziora Jelonek. Tam można zrelaksować się w towarzystwie przyjaciół lub rodziny.
O innych, równie ciekawych okolicach pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.
/artykuł ukazał się pierwszy raz w 2016 roku, autor: A.Kowalewska/