SKANSEN MINIATUR, OSTRÓW LEDNICKI CZY ARBORETUM – CZYLI MIEJSCA, KTÓRE KONIECZNIE TRZEBA ODWIEDZIĆ!
Przedstawiamy wam miejsca, w których nie będzie się nudził nawet najbardziej zniechęcony lekcjami historii, uczeń. Skanseny, Arboretum czy Pałac w Rogalinie to nie tylko przybliżenie ważnych wartości, ale także możliwość podziwiania piękna przyrody. Doceńmy walory naszego państwa!
1. Ostrów Lednicki.
To wyspa położona na jeziorze Lednica, na której znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa pierwszych Piastów. Do dziś zachowały się między innymi relikty pozostałości drewniano- ziemnych wałów obronnych, umocnień brzegowych oraz pozostałości jednych z dłuższych w średniowieczu mostów umożliwiających komunikację z traktem lądowym do Poznania i Gniezna. Na teren Ostrowa Lednickiego dopłyniemy promem kursującym co pół godziny.
Niewątpliwą atrakcją tego miejsca są pozostałości rezydencji pałacowej zbudowanej w II połowie X wieku przez Mieszka I. Od wschodu do pałacu przylega kaplina na planie krzyża greckiego z czterema filarami i pozostałościami basenów chrzcielnych.
Fot. wikipedia.org
2. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.
Wybierając ten kierunek, znajdziemy się m.in. w wiosce neolitycznej z epoki kamienia. Przechodząc przez drewniany most, dotrzemy do części rezerwatu. Pierwszym obiektem jest tam rekonstrukcja obozowiska łowców mezolitycznych. Ludzie, którzy wtedy żyli na naszych ziemiach nie znali rolnictwa, a pożywienie zdobywali polując w pierwotnej puszczy. W Biskupinie zajrzymy także do „Epoki pierwszych rolników”. Jest to wystawa poświęcona epoce neolitu, której początek stanowił ogromny skok w rozwoju ludzkiej cywilizacji. Następnie przejdziemy do tajemniczego miejsca, w którym znajduje się niewielkie oczko wodne, zwane od dawien dawna „źródełkiem”.
Po opuszczeniu półwyspu natomiast swe kroki skierujemy w stronę rekonstrukcji wioski wczesnopiastowskiej. Obecnie w tym miejscu możemy spotkać rzemieślników odtwarzających codzienne życie jego dawnych mieszkańców.
www.facebook.com/MABiskupin
3. Skansen Miniatur.
To park zawierający makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy wielkopolskich miast. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. Miniatury są wykonane w skali 1:20, z trwałych materiałów i są wierną kopią oryginałów z zachowaniem wszelkich detali. Będąc tam zobaczymy np. Pałac w Rogalinie, Mysią Wieżę, Bibliotekę Raczyńskich, Biskupin, Operę Poznańską czy Stary Rynek.
Skansen położony jest przy trasie Poznań- Gniezno, ok. 1,5 km od Pobiedzisk. Jest miejscem centralnie usytuowanym na obszarze Szlaku Piastowskiego.
http://www.poznan.pl/mim/turystyka/skansen-miniatur
Jest największym i najstarszym w Polsce oraz czwartym co do wielkości kolekcji w Europie. Na powierzchni ponad 40 ha znajduje się ok. 3300 taksonów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych. W kolekcji Arboretum znajdują się kilkusetletnie okazy rodzimych drzew, przede wszystkim lip, buków i dębów, jak i dobrze zadomowione ponad stuletnie egzemplarze egzotycznych magnolii drzewiastych, jodeł greckich czy cyprysików błotnych.
Fot. wikipedia.org
5. Muzeum Pałac w Rogalinie.
Warto zwrócić uwagę na znajdujący się przy rezydencji ogród, ufundowany przez Kazimierza Raczyńskiego w latach 70-tych XVIII w. Bezpośrednio do pałacu od strony zachodniej przylega ogród rokokowy, stanowiący kompozycyjne dopełnienie barokowego w swej genezie założenia między dziedzińcem a ogrodem. Parter ze strzyżonymi stożkowo tujami ujęty jest szpalerami kształtowanych początkowo w kule lip.
Na zachodnim skraju ogród zamyka kopiec zwany Parnasem, z którego rozciągał się niegdyś, obecnie zasłonięty przez wysokie drzewa, widok na nadwarciańskie łąki. Ramy ogrodu wytyczają srzyżone szpalery grabowe, wewnątrz których znajdują się owalne gabinety. Akcentami, które uzupełniają kompozycję ogrodu są kamienne wazony oraz rokokowe posągi mitologicznych bóstw.
/www.facebook.com/Muzeum-Pałac-w-Rogalinie