ZNAMY SZCZEGÓŁY TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU ETHNO PORT
W tym roku Ethno Port odbędzie się po raz 9. Impreza rozpocznie się 17 czerwca i potrwa 3 dni. Będzie to o dzień krócej niż w poprzednich latach, ale jak zapewniają organizatorzy, niczego w niej nie zabraknie. Pojawia się też nowe towarzyszące festiwalowi wydarzenia.
Festiwal co roku gromadzi rzesze sympatyków muzyki z różnych stron świata. W opinii muzyków, dziennikarzy muzycznych poziom muzyczny jest coraz wyższy.
Na trzech scenach zlokalizowanych przy zamku usłyszymy artystów z Afryki, Azji i różnych części Europy. Jak co roku nie zabraknie też polskich wykonawców. Organizatorzy maja ciężki orzech do zgryzienia jeśli chodzi o wybór uczestników. Scena world music jest bardzo pojemna i różnorodna, ale jak twierdzą organizatorzy, dobór artystów jest najciekawszą i najmilszą częścią przy organizacji kolejnych edycji.
Pierwszy dzień to zdecydowanie najbardziej polski dzień. Na scenach zobaczymy i usłyszymy m.in. artystów z Domu Tańca Poznań, Karolinę Cichą z pakistańskim muzykiem Shafqat Ali Khan w projekcie „Poland- Pakistan. Music without borders” oraz młodych podhalańskich artystów w repertuarze tradycyjnym i folkowym.
Drugiego dnia ciekawym wydarzeniem będzie występ męskiej grupy śpiewu polifonicznego. Artyścii wywodzą się z Marsylii, a utwory wykonywane są w języku, w którym w XIII i XIV w posługiwali się trubadurzy z Francji, czyli po prowansalsku. Tego dnia usłyszymy również koncert hinduskiego artystę Debashisha Bhattacharya który jest fascynatem połączenia muzyki hawajskiej i indyjskiej.
Ostatniego dnia również będzie wielokulturowo. Usłyszymy wykonawców z Egiptu, Gwinei, Włoch i Hiszpanii.
Oprócz koncertów Ethno Port to również cykle warsztatów i spotkań skierowanych do małych i dużych. – Staramy się, aby warsztaty były prowadzone przez artystów występujących na festiwalu – zapewnia Andrzej Maszewski, dyrektor imprezy. W tym roku zajęcia poprowadzą Alex Simu, rumuński klarnecista i kompozytor. Wprowadzi on uczestników warsztatów w świat muzyki bałkańskiej. Kolejne warsztaty to spotkanie ze śpiewaczką Genowefą Lenarcik, która zaprezentuje tradycję wokalną Kurpi.
Organizatorzy zauważyli również wkład fotograficzny małych sympatyków Ethno Portu. W tym roku zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć z poprzednich dwóch edycji festiwalu. Prace ethnoporterów do zobaczenia będą w Sali Wystaw CK Zamek. Odbywać się tam będą również warsztaty dla młodych fotografów. Uczestnicy za pomocą oka aparatu będą mieli za zadanie uchwycić wielokulturowość festiwalu.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest pod adresem http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,118,8419.html