GDZIE NOWY TEATR MUZYCZNY I WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI? TRWAJĄ DYSKUSJE
Inwestycje związane z kulturą w Poznaniu to jeden z tematów poruszanych na ostatniej Komisji Kultury i Nauki. Plany inwestycyjne w mieście to m.in. budowa Teatru Muzycznego i reorganizacja Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Pomniejsze inwestycje to Biblioteka Raczyńskich i rozbudowa CK Zamek.
- Cały czas toczą się rozmowy w sprawie budowy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Jesteśmy po wstępnych ustaleniach co do lokalizacji, pojawiły się propozycje konkretnych miejsc. Ma początku kwietnia jestem zaproszony przez ministra Glińskiego gdzie przedstawimy propozycje lokalizacyjne z prośbą by chciał wpisać tę inwestycję na listę budżetu. – poinformował wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
Jeśli chodzi o Teatr Muzyczny to również cały czas trwają rozmowy. - Rozmawiamy ze Skanską na temat terenu przy starym dworcu PKS - mówił wiceprezydent Solarski. Kolejna inwestycją o, której wspomniał jest serial, który ma być kręcony w Poznaniu. Część kosztów jego realizacji ma pokryć Telewizja Polska, część miasto Poznań. Wszystkie odcinki byłyby nakręcone w naszym mieście.
Dalej kolejno głos zabrali dyrektor Teatru Muzycznego, Przemysław Kieliszewski oraz dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tomasz Łęcki. Obaj mówili o bolączkach związanych z nieodpowiednią lokalizacją i potrzebie rozbudowy ich obiektów.
Dyrektor Teatru Muzycznego, Przemysław Kieliszewski - Przy szacunkach , które były prowadzone w ubiegłym roku zakładana jest budowa Teatru na 700 - 800 miejsc, mam na myśli salę dużą oraz salę kameralną na 300 miejsc. Obecnie w Teatrze jest 400miejsc. Jeśli Poznań chce grać w lidze metropolitalnej to taki Teatr jest potrzebny. Od stycznia odbyliśmy siedem spotkań w sprawie budowy nowej siedziby. Rozmowy toczą się kilkoma torami. Pierwszy to budowa Teatru przez dewelopera, który na swojej działce zbuduje siedzibę, następnie wynajmie ją miastu lub Teatrowi. Kolejny wariant to utworzenie spółki ceowej - miasto wnosi grunt, deweloper buduje Teatr i wynajmuje go, a budynek staje się własnością funduszu inwestycyjnego. Pojawia się jeszcze opcja budowy Teatru w okolicach Akademii Muzycznej w okolicach Kaponiery. Oczywiście przy współpracy miasta i Ministerstwa Kultury.
Problemy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, o których wspomniał jego dyrektor to głównie mała przestrzeń wystawiennicza, złe warunki pracy i rozproszenie oddziałów. W porównaniu z muzeami budzącymi największe zainteresowanie w Polsce powierzchnia jest zdecydowania mniejsza (m.in. Brama Poznania, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Powstania Warszawskiego).
- Zależy nam na tym aby być muzeum nie tylko lokalnym ale ogólnopolskim, mającym siłę, by przyciągnąć o wiele większa publiczność niż do tej pory – podsumował dyrektor Łęcki.