IRLANDZKI WTOREK W BLUE NOTE
Poznańska premiera albumu „Crowded Head” – pierwszego albumu formacji Shannon nagranego w polsko-irlandzkim składzie już we wtorkowy wieczór.
Shannon to zespół, którego miłośnikom irlandzkich dźwięków przedstawiać nie trzeba. Od momentu powstania grupa wielokrotnie zmieniała swoją postać, by na początku nowego tysiąclecia uplasować się na stałe w czołówce profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.
Jesienią 2013 skrystalizował się aktualny skład zespołu, gdy do pięciorga cenionych polskich muzyków: Marcina Rumińskiego, Marii Rumińskiej, Patrycji Napierały, Marcina Drabika i Jacka Fedkowicza, dołączył na stałe znakomity irlandzki gitarzysta tradycyjny młodego pokolenia – Oisin Dillon.
Różnorakość doświadczeń artystycznych i niewątpliwy kunszt poszczególnych instrumentalistów sprawiają, że koncerty Shannon to prawdziwa uczta dla uszu! Ta wybuchowa mieszanka talentów i pasji pozwoliła na wypracowanie własnego, rozpoznawalnego stylu zespołu, docenionego nawet w samej Irlandii. Na scenie między artystami wytwarza się wyczuwalna „chemia”, która wciąga i elektryzuje publiczność (i to nie tylko fanów muzyki celtyckiej!).
- Znalazłem muzyków, których szukałem! – mówi Marcin Rumiński, założyciel zespołu. Zespół został założony w 1994 roku w Olsztynie. Wraz z formacją Elphin od 2002 roku współtworzyli Dublin Dancers – jedno z pierwszych irlandzkich show tanecznych w Polsce. Na przestrzeni 20 lat Shannon wydał 8 albumów i stworzył muzykę do filmu „1409. Afera na zamku Bartenstein”. Dwudziestolecie pracy artystycznej zespołu stało się pretekstem do stworzenia wyjątkowego projektu muzycznego o nazwie Celtic Rivers Orchestra, zorkiestrowanego przez legendę polskiego jazzu – Zbigniewa Namysłowskiego. W ostatnim czasie na zaproszenie Grzegorza Turnaua muzycy Shannon współtworzyli muzykę do multimedialnego spektaklu „Podróże Guliwera” wystawianego w Teatrze Polskim w Warszawie. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień – m.in. za całokształt pracy artystycznej czy w uznaniu za zasługi na rzecz kultury regionu warmińsko-mazurskiego.
Oto co pisze o sobie sam zespół: „Zawsze byliśmy niezależną grupą pasjonatów muzyki folkowej, niezakontraktowaną w żadnej wytwórni płytowej, niepodążającą za komercyjnymi trendami, tylko walczącą o rozwój muzyczny i swoje miejsce na rynku muzyków offowych.”
Marcin Rumiński – tin whistle, low whistle, mandolina, gitara, śpiew, Maria Rumińska – melodeon (akordeon diatoniczny), kości, śpiew, Patrycja Napierała – bodhran, darabuka, tapan, Marcin Drabik – skrzypce, Jacek Fedkowicz – bas, Oisin Dillon – gitara, śpiew
Bilety: 25 zł – przedsprzedaż, 30 zł – w dniu koncertu – miejsca stojące; miejsca siedzące + 5 zł