OJCIEC SZKOLNY CZYLI TATA NA STARCIE
Fundacja Rozwoju Motylarnia od dwóch lat prowadzi warsztaty dla początkujących ojców. Także dla tych zastępczych, prawnych opiekunów i spodziewających się dziecka. Ich celem jest aby ojcowie mogli lepiej wykonywać swoje role.
Panowie Adam Stępowski-Said i Dariusz Bronowski to dwaj psychologowie-ojcowie, którzy starają się pomagać innym mężczyznom. Ta inicjatywa narodziła się w 2010 roku. Panowie Adam i Dariusz prowadzą warsztaty od dwóch lat. Także i teraz od poprzedniego miesiąca ojcowie ponownie uczą się być lepszymi.
Warsztaty prowadzone są w zamkniętych grupach spotkaniowych. Grupa dziesięciu ojców spotyka się na pięć godzin, aby wspólnie razem zgłębiać tajniki sztuki ojcostwa. Warsztaty opieraja się na doświadczeniach i ćwiczeniach oraz na dyskusjach. Pomagają one s zupełnie inaczej pojrzeć na samego siebie jako opiekuna i rodzica.
Popyt na ojców
Jak się okazuje istnieje dość duża potrzeba na tego typu warsztaty. Jak zapewnia Adam Stępowski-Said ojcowie bardzo sobie takie zajęcia cenią. – Temat ojców, którzy chcą się "doksztalcić" jest bardzo niedoceniony – twierdzi. – Ofert dla matek jest bardzo dużo. Tymczasem jeśli chodzi o ojców sytuacja pozostawia wiele do zyczenia – dodaje.
Ojcowie potrzebują takich warsztatów zwłaszcza w takich czasach jak obecne. – Męskość jest dzisiaj w kryzysie i dlatego potrzebuje pomocy – mówi dalej Adam Stępowski-Said. – Z jednej strony to efekt ciągle aktualnych stereotypów o tym jaki mężczyzna powinien być a z drugiej nowy podział ról pomiędzy płciami – dodaje.
Ojcowie razem
Ten podział ról okazuje się być dla ojców największym wyzwaniem. – Z naszych doświadczeń wynika, że ojców najbardziej trapią kwestię związane z organizacją – mówi Dariusz Bronowski, drugi prowadzący. – Uczestnikom naszych warsztatów bardzo zależy na tym aby móc być jednocześnie dobrym ojcem i żywicielem rodziny. Chcą wiedzieć jak można efektywnie łączyć te dwie role – dodaje.
Zachęca do udziału w warsztatach ponieważ to idealna platforma na której można wymienić się doświadczeniami. – Warto się spotkać i porozmawiać. Wtedy ja mogę komuś pomóc i ktoś może pomóc mi – kontynuuje. – Są to warsztaty o tyle przyjemne, że spotykamy się wyłącznie w męskim gronie – dodaje.
Tu nie chodzi o ideologie
Oferta jaka kierują ojcowie-psychologowie do innych ojców jest warta rozpatrzenia. Ojcostwo staje się punktem w którym zaczynają spotykać się role tradycyjne z postępowymi. W tym przypadku jednak to nie bycie na prawo czy na lewo ma tutaj największe znaczenie. Najważniejsze jest aby być lepszym ojcem.